Skip to Content

Jak usunąć żółte plamy na białych ubraniach po praniu

Błyszcząca niegdyś bluzka nie traci żółtych plam nawet po wielokrotnym praniu? Dzięki odpowiednim wskazówkom możesz przywrócić swoim ulubionym ubraniom perfekcyjną biel, która sprawi, że będą wyglądały jak nowe. Podpowiadamy, jak usunąć żółte plamy po odplamiaczu lub praniu.

Frischgewaschene weiße Kleidung hängt in der Abenddämmerung an der Wäscheleine im Garten.

Żółte plamy po praniu: Jak uniknąć przebarwień

Podstawą utrzymania ubrań w perfekcyjnym stanie przez długi czas jest ich prawidłowe sortowanie przed włożeniem do pralki. Na przykład białe ubrania pierz tylko z innymi białymi lub bardzo jasnymi tekstyliami i nigdy nie mieszaj ich z kolorami. Mocny detergent daje mocną biel, ale wybieli kolorowe ubrania. Z kolei detergent do kolorów wzmacnia włókna, ale może stworzyć żółte plamy na białych ubraniach po praniu.

Poniżej znajduje się podsumowanie najważniejszych wskazówek:

Odpowiednio rozdzielaj pranie: Już jedna kolorowa sztuka odzieży wystarczy, aby odbarwić całe pranie, sprawić, że stanie się ono szare lub że powstaną żółte plamy na białym praniu. Im niższa jakość ubrań, tym szybciej się plamią, nawet w niskich temperaturach. Bardzo restrykcyjnie segreguj więc pranie – najlepiej na białe, czarne i kolorowe.

Używaj odpowiednich detergentów: Wysokiej jakości proszek lub żel do prania gwarantują, że nie powstaną żółte plamy na praniu. Dzięki odpowiednim składnikom są one także w stanie zapobiec ponownemu osadzaniu się na ubraniach cząsteczek brudu, które zostały już usunięte.

Używaj chusteczek do prania wyłapujących kolor: Czasami nie da się całkowicie uniknąć niewielkiej ilości koloru w białym praniu. Warto więc używać specjalnych chusteczek, które zatrzymają wszelkie cząsteczki farby lub brudu.

Działaj natychmiast: W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek przebarwienia należy działać, gdy pranie jest jeszcze mokre. Gdy tylko zdąży wyschnąć, dużo trudniej będzie je ponownie odbarwić.Flecken aus weißen Hemden entfernen

Hemden sind anfällig für alle vorstellbaren Arten von Flecken. Diese Kleidungsstücke sind oft als erste an der Reihe, tropfende Lebensmittel wie Schokolade, Senf, Ketchup und Soßen, Kaffee und Tee, Säfte und Getränke aufzufangen. Deo-, Schweiß- und Achselflecken sind vielleicht trotzdem die häufigsten und am schwierigsten aus Hemden zu entfernenden Arten von Flecken. Diese Flecken lassen die Achseln weißer Hemden gelb werden, was ein unansehnliches Erscheinungsbild kreiert, während sie zudem einen eindeutigen Geruch hinterlassen.

Jak usunąć żółte plamy po praniu za pomocą odpowiednich produktów

Co zrobić, jeśli nie udało Ci się zapobiec powstaniu żółtych plam na praniu? Przy użyciu silnie działającego środka piorącego zazwyczaj uda Ci się przywrócić piękny kolor ubrań. Wysokiej jakości detergenty, takie jak te z uniwersalnej serii produktów Persil, są idealne do skutecznego prania zarówno białych, jak i kolorowych ubrań. Dzięki tym detergentom usuwanie żółtych plam po praniu bez wcześniejszego namaczania również nie stanowi problemu. Te uniwersalne środki dostępne są w postaci proszku, żelu lub kapsułek. Dzięki nim cząsteczki brudu są wypłukiwane i nie mają szansy utknąć we włóknach tkanin. Ponadto, uniwersalne detergenty są łagodne dla materiału, dzięki czemu można cieszyć się ulubionymi ubraniami przez długi czas. Produkty Persil w formie proszku zawierają zazwyczaj wybielacze, które dodatkowo rozjaśnią włókna Twoich białych ubrań.

Pamiętaj także o odpowiednim dozowaniu detergentu – w zależności od stopnia zabrudzenia prania i twardości wody. Zbyt mała jego ilość nie zapobiegnie ponownemu osadzaniu się brudu na ubraniach. Może to spowodować, że białe ubrania staną się z czasem szare.

Żółte plamy na białych ubraniach po praniu: Jak sprawić, żeby pranie odzyskało kolor

Na ubraniach, które przez dłuższy czas leżały nieużywane w szafie, mogą pojawić się niechciane przebarwienia. Dzieje się tak dlatego, że niezauważone zabrudzenia, które nie zeszły podczas poprzedniego prania, mogą z czasem zżółknąć. Mocne detergenty zazwyczaj radzą sobie z usuwaniem zażółceń. Czasami konieczne będzie kilkukrotne pranie odbarwionej odzieży w najwyższej możliwej temperaturze, aby ostatecznie odzyskała swój promienny kolor. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego detergentu. W przypadku skóry wrażliwej postaw na jeden z produktów Persil z serii Sensitive. Do kolorów wybierz żel Persil Color Active, natomiast jeśli zależy Ci na pięknym zapachu prania, użyj żel Persil Lavender Color Active.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • Delikatne tkaniny

  Delikatne tkaniny

 • białe łóżko z jasnobiałą pościelą przed oknem

  Usuwanie plam z pościeli

 • młoda kobieta na plaży nakłada krem do opalania na ramię

  Jak usunąć plamy z kremu do opalania