Skip to Content

Usuwanie plam z pościeli

Niezależnie od tego, czy przypadkiem upuściłaś pomidorowe czipsy na łóżko podczas oglądania telewizji, czy po prostu obudziłaś się zlana potem, bo śnił Ci się koszmar, plamy na czystej pościeli to nic przyjemnego. Jednak nie muszą one zostać na niej na zawsze. Mamy kilka wskazówek, dzięki którym usuniesz większość częstych plam.

białe łóżko z jasnobiałą pościelą przed oknem

Rodzaje plam na pościeli

Jest wiele rodzajów plam, które powodują, że pościel nie wygląda ładnie, jednak najpopularniejsze z nich to plamy z potu, krwi, lub kosmetyków. Niezależnie od tego, czy próbujesz wywabić plamę z tłuszczu, jedzenia czy dezodorantu, krwi zwierzęcej czy ludzkiej, najważniejsze jest to, żeby działać szybko i nie pozwolić plamie zaschnąć.

Usuwanie plam z pościeli: Krok po kroku

Co robić, jeśli obudzisz się w poplamionej pościeli?

 • Wybierz detergent odpowiedni do koloru i rodzaju materiału, z którego wykonana jest pościel
 • Wykonaj czyszczenie wstępne za pomocą detergentu
 • Wypierz i wypłucz
 • Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

Do pościeli kolorowej zastosuj proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel. Najlepszą opcją do tkanin białych jest Proszek Persil lub żel Persil Power Gel.

Czyszczenie wstępne

Usuń z plamy jak najwięcej stałych lub płynnych pozostałości brudzącej substancji. Spłucz chłodną wodą, kierując strumień wody od lewej strony tkaniny, a następnie nanieś detergent Persil na plamę po prawej stronie tkaniny. Pozostaw na kilka minut, a następnie wypłucz.

Szybkie pranie

Temperatura, w której wypierzesz pościel, zależy od rodzaju plamy. W przypadku plam z potu oraz plam tłustych wypierz pościel w maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla danej tkaniny. W przypadku plam z krwi wypierz pościel w zimnej wodzie. Na szczęście detergenty Persil są aktywne w niskich temperaturach, co oznacza, że są skuteczne podczas prania w zimnej wodzie.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Przed wysuszeniem sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie, powtórz opisane wyżej czynności. Nie susz pościeli z plamami, bo mogą się one utrwalić. Jeśli próbujesz wywabiasz żółte plamy z potu sprawdź, czy udało się usunąć także nieprzyjemny zapach. 

Warunki specjalne: Plamy na pościeli

Jak usunąć zaschnięte plamy z krwi z pościeli?

Jeśli chcesz usunąć Pościel ze starymi i suchymi już plamami z krwi należy  namoczyć, Po godzinie namaczania wykonaj opisane wyżej czynności czyszczenia wstępnego

Co zrobić z zaschniętymi plamami z olejów?

Może to zabrzmi dziwnie, ale zmoczenie  plamy olejem ułatwi jej wywabienie. Po wykonaniu powyższego  przeprowadź czyszczenie plamy, a potem wypierz tkaninę w maksymalnej dopuszczalnej dla niej temperaturze.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • blady labrador leży na pleachc z pluszowym pieskiem na szyi

  Usuwanie plam pozostawianych przez zwierzęta domowe

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?