Skip to Content

Usuwanie plam z pomidorów

Pewnie każdy z nas będzie kiedyś musiał stawić czoła plamie z pomidorów. Nawet jeśli nie jesz pomidorów, a otwierasz butelkę ketchupu dla dziecka lub kroisz pomidory do sałatki na grillu u znajomych, możesz liczyć się z tym, że poplamisz ubranie. Jeśli zdarzy Ci się zrobić plamę z pomidorów, nie odkładaj sprawy na później. Działaj szybko i usuń plamę.

Rozkrojony pomidor

Rodzaje plam z pomidorów

Wiele popularnych potraw zawiera pomidory, w tym w postaci sosów i ketchupu. Musisz wiedzieć, że pojedynczy plaster pomidora znajdujący się w hamburgerze może spowodować taki sam bałagan, co otwarta butelka ketchupu.

Pomidory występują w potrawach w postaci płynnej, stałej lub jako połączenie obu tych form, co sprawia, że plamy z nich są trudne do usunięcia. Można to jednak zrobić, wykonując następujące czynności.

Usuwanie plam z pomidorów: Krok po kroku

 1. Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i jej koloru
 2. Usuń nadmiar zabrudzeń stałych i płynnych
 3. Wyczyść wstępnie plamę, kierując strumień chłodnej wody od lewej strony tkaniny, następnie nałóż detergent Persil
 4. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze bezpiecznej dla danego materiału
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Wybór detergentu i odplamiacza zależy od tego, z jakiej tkaniny wykonane jest ubranie i jaki ma kolor:

Wstępne czyszczenie plam z pomidorów

Przede wszystkim należy się pozbyć wszelkich stałych pozostałości pomidora, zdrapując go z tkaniny za pomocą łyżki. Następnie trzeba osuszyć plamę czystą szmatką do momentu, aż szmatka nie będzie absorbowała płynu z plamy. Następnie należy odwrócić ubranie na lewą stronę i przepłukać plamę.

Po wykonaniu tych czynności nanieś na plamę płynny Persil i pozostaw na kilka minut.

Pranie odzieży

Nie spłukuj detergentu. Włóż ubranie do pralki i dodaj do prania taką ilość detergentu, która jest zalecana dla tkanin mocno zabrudzonych. Wypierz ubranie w podanej na metce maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla danej tkaniny.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Czy po praniu plama nadal jest widoczna? Nie susz ubrania. Dodaj do wody detergent i mocz ubranie przez jakiś czas, a następnie upierz ponownie.

Usuwanie plam z pomidorów ze specjalnych typów odzieży i materiałów

Wykonując opisane wyżej czynności, można łatwo wywabić plamy z pomidorów z ubrań wykonanych z bawełny czy poliestru. Jednak tkaniny delikatne, takie jak jedwab naturalny lub sztuczny, wymagają bardziej delikatnego podejścia. Do takich tkanin zawsze używaj Perwoll Wool & Delicate. Wypierz ubrania ręcznie, aby nie zniszczyć delikatnych włókien.

Usuwanie plam z pomidorów z różnych tkanin kolorowych

Radzimy unikać używania naturalnych lub domowych środków do usuwania plam. Nie jest to dobry pomysł. Wiele substancji, takich jak wybielacz chlorowy czy sok z cytryny, może trwale rozjaśnić kolor tkaniny i spowodować powstanie kolejnej plamy. Użyj raczej detergentu.

Ketchup wymknął się spod kontroli? Sos do makaronu kapnął Ci na koszulę? Odpowiedni detergent pomoże Ci pozbyć się tych brzydkich plam.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy