Skip to Content

Usuwanie plam z czerwonego wina z obrusów i serwetek

Lampka czerwonego wina, ciepłe światło świec i odpowiednia muzyka mogą zmienić zwykły posiłek w niezapomnianą, romantyczną kolację. Jednakże jeden błędny ruch może skończyć się plamami na obrusie i serwetkach. Być może będziesz chciała dokończyć posiłek, zanim zajmiesz się plamami, jednak im szybciej zaczniesz działać, tym większe masz szanse na całkowite usunięcie plam.

przewrócony kieliszek z czerwonym winem i plamy z czerwonego wina na białym dywanie

Rodzaje plam na obrusach i serwetkach

Obrusy i serwetki są bardziej narażone na plamy z czerwonego wina, tłuszczu, oleju roślinnego, wosku itp. niż inne tekstylia. Mogą być też poplamione atramentem i tuszem.

Plamy z czerwonego wina są chyba najbardziej frustrującymi plamami, jakie występują na obrusach i serwetkach. Przyczyną jest ciemny kolor, który pozostawiają na tkaninie. Jednak nie martw się. Jeśli będziesz postępować według określonych zasad, możesz szybko usunąć te plamy.

Usuwanie plam z czerwonego wina: Krok po kroku

 1. Sprawdź na metce, czy obrus lub serwetki można prać, a następnie wybierz detergent Persil
 2. Osusz plamę za pomocą czystej szmatki
 3. Zwilż plamę chłodną wodą, aby zapobiec utrwaleniu się plamy
 4. Ponownie osusz
 5. W ramach wstępnego czyszczenia wetrzyj w plamę niewielką ilością detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 6. Upierz obrus/serwetki w wybranym detergencie Persil; użyj takiej ilości detergentu, która na jego opakowaniu opisana jest zalecana dla tkanin mocno zabrudzonych
 7. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu i środka do usuwania plam

Wybierz detergent Persil odpowiedni do rodzaju i koloru materiału. Zastosuj:

Czyszczenie wstępne

Jeśli chcesz usunąć plamy z czerwonego wina z obrusów i serwetek, działaj szybko. Osusz plamę za pomocą czystej szmatki. Nie pozwól, aby plama wyschła. Zwilżaj plamę chłodną wodą.

Nanieś na plamę detergent Persil Power Gel lub Persil Color Gel i dociśnij delikatnie i pozostaw na chwilę.

Pranie i płukanie

Nie płucz obrusu/serwetek, lecz od razu umieść je w pralce. Upierz tkaniny; użyj takiej ilości detergentu, która na jego opakowaniu podana jest jako odpowiednia dla tkanin mocno zabrudzonych. Uprzednio sprawdź na metce dopuszczalną temperaturę prania. Optymalna temperatura do usuwania plam z czerwonego wina to 40 - 60°C.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Po wypraniu sprawdź, czy wszystkie plamy zniknęły. Jeśli nie, namocz poplamione ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil na około dwie godziny. Aby wzmocnić efekt działania detergentu, zwiększ jego ilość i wypierz ubranie przy zastosowaniu intensywnego i przedłużonego programu prania dostępnego w Twojej pralce.

Usuwanie plam z czerwonego wina z różnych rodzajów tkanin

Rodzaj tkaniny, z jakiej wykonany jest obrus, w znaczący sposób wpływa na sposób usuwania plam z czerwonego wina. Jeśli na przykład Twój obrus czy serwetki wykonane są z lnu lub bawełny, opisane wyżej czynności pozwolą na usunięcie plam.

Obrusy winylowe są porowate, co oznacza, że zawarte w winie taniny mogą trwale poplamić przykrycie, jeśli od razu nie usuniemy plamy. Winyl dobrze toleruje zarówno delikatne jak i bardziej radykalne metody czyszczenia, jednak po czyszczeniu tkaninę trzeba wypłukać i wysuszyć. Jeśli pozostawimy ją mokrą lub na zbyt długo zostawimy na niej odplamiacz, winyl może się odbarwić lub zacząć się kruszyć.

Usuwanie zaschniętych plam z czerwonego wina z obrusów

Jeśli plama z czerwonego wina zaschła, trzeba ją odświeżyć. Tylko wtedy będzie można całkowicie ją usunąć. Namocz poplamiony obrus w ciepłej wodzie z detergentem przez około godzinę, następnie wykonaj czyszczenie wstępne przy użyciu detergentu i upierz według wskazówek podanych powyżej.

Podczas posiłku zawsze coś się może rozlać. Jeśli Ci się to przytrafi, reaguj szybko. Skorzystaj z naszych rad i pozbądź się plam z czerwonego wina z obrusów i serwetek.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy