Skip to Content

Jak usunąć plamy po praniu i suszeniu

Niestety nie zawsze udaje nam się dostrzec plamy na ubraniu zaraz po ich powstaniu. Czasami, nie wiedząc nawet kiedy, część lunchu ląduje nam na koszuli lub marynarce. Wkładamy takie ubranie do pralki bez jego wstępnego odplamienia i ostatecznie dopiero po wysuszeniu zauważamy widoczne plamy. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć plamy na ciuchach po praniu.

kobieta ładuje kolorowe ręczniki do pralki

Usuwanie plam po praniu krok po kroku

Krok 1: Najpierw wybierz silny detergent Persil – upewnij się, że jest on dostosowany do rodzaju i koloru tkaniny.

Krok 2: Bardzo często dobrym pomysłem jest namoczenie plamy, co ułatwi jej usunięcie. Aby to zrobić, możesz zastosować mieszankę letniej wody z niewielką ilością odplamiacza.

Krok 3: Wybierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze (sprawdź informacje znajdujce się na metce). Do silnie zabrudzonej odzieży należy zastosować intensywny i długi program prania oraz dodać odpowiednią ilość detergentu (informacje na ten temat znajdziesz na jego opakowaniu).

Gotowe! Przed suszeniem upewnij się, że plama została całkowicie usunięta. Jeśli jest nadal widoczna, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Plamy po praniu vs plamy po suszeniu

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: Jeżeli zauważysz plamę na praniu, które nie zdążyło wyschnąć, wystarczy, że użyjesz odplamiacza i ponownie wypierzesz ubranie. Plamy, które zdążyły już wyschnąć, będą jednak nieco większym wyzwaniem. Szczególnie jeżeli używasz suszarki bębnowej, której ciepło powoduje, że plama osadza się głębiej w materiale i czasami jest wręcz niemożliwa do usunięcia.

Skuteczne usuwanie plam po praniu

Każda plama jest inna, ale ogólne kroki odplamiania są takie same i mają one zastosowanie zarówno w przypadku musztardy, oleju, masła, czerwonego wina, szminki, jak i innej plamy po praniu.

Wybierz odpowiedni detergent

Upewnij się, że detergent, który chcesz zastosować, jest dopasowany do rodzaju i koloru tkaniny, z której wykonane są Twoje ubrania. Szczególnie w przypadku delikatnych bluzek, koszul lub biznesowych marynarek należy stosować łagodny środek i wcześniej przetestować go na niewidocznej części odzieży. Możesz użyć na przykład:

Obróbka wstępna plam po praniu

W przypadku bardzo uporczywych plam, zaleca się moczenie ubrania w mieszance wody z detergentem przez kilka godzin. Jeżeli na materiale pojawiły się tłuste plamy z oleju lub smaru, możesz zastosować odplamiacz bezpośrednio na plamę, a następnie moczyć odzież przez około godzinę.

Pranie i płukanie

Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze (sprawdź informacje znajdujące się na metce). Zastosuj ilość detergentu zalecaną na opakowaniu dla mocno zabrudzonego prania.

Kontrola końcowa

Po praniu należy zawsze sprawdzić, czy plama jest nadal widoczna. Jeśli nie została całkowicie usunięta, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Zaschnięte plamy są o wiele trudniejsze do usunięcia.

Usuwanie problematycznych plam po praniu i suszeniu

Dopiero po wyschnięciu zauważyłaś plamę na swoim ubraniu? Na szczęście nawet suszarka bębnowa nie zawsze powoduje utrwalenie plam. Prawie każda plama jest możliwa do usunięcia przy zastosowaniu odpowiednich środków. Plamy z atramentu, smaru, barwnika i oleju stanowią szczególne wyzwanie – w ich przypadku konieczne może okazać się kilkukrotne odplamianie i pranie.

Wskazówka: Jeżeli plama nie zniknęła nawet po kilku próbach, należy oddać ubranie do profesjonalnej pralni chemicznej.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?