Skip to Content

Usuwanie plam z majonezu

Dla wielu z nas frytki z majonezem to uczta. Jednak bez względu na to, czy to na przyjęciu urodzinowym dla dzieci, czy w nerwowy dzień, kiedy nie masz ochoty na gotowanie, majonez może z łatwością wylądować bezpośrednio na twoich ubraniach plamiąc je. Nie ma jednak powodu do większych zmartwień, podpowiadamy jak usunąć plamę z majonezu.

chłopiec w szarym swetrze siedzi przy stole i je frytki

Plama z majonezu: Jak usunąć krok po kroku

Krok 1: Tak szybko, jak to tylko możliwe spłucz plamę majonezu zimną wodą, aby usunąć jego nadmiar. Nie należy trzeć! W przeciwnym razie majonez będzie tylko wnikał głębiej we włókna.

Krok 2: Wyczyść wstępnie plamę, stosując odplamiacz rozpuszczający tłuszcz.

Krok 3: Następnie upierz ubranie zgodnie z zaleceniami na metce.

Gotowe! Przed powieszeniem ubrania na sznurku do prania lub włożeniem go do suszarki bębnowej sprawdź, czy plama naprawdę zniknęła. Jeśli nie, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Wskazówka od specjalisty: Jeśli nie masz przy sobie rozpuszczalnika tłuszczu do wstępnego czyszczenia, alternatywnie może pomóc wysokoprocentowy alkohol.

Na czym polega trudność w usuwaniu plam z majonezu?

Majonez składa się głównie z jajka i tłuszczu, a plamy z tłuszczu są znane jako niezwykle uporczywe. Szczególnie na ciemnych ubraniach, jasny majonez pozostawia nieestetyczne ślady. Jeśli rozlałeś majonez, prawdopodobnie twoim pierwszym odruchem będzie sięgnięcie po serwetkę w celu wytarcia zabrudzenia. Może to jednak spowodować wcieranie tłuszczu głębiej we włókna ubrania. Należy więc za wszelką cenę unikać takiego wycierania i pocierania.

Pierwsza pomoc w przypadku plam z majonezu

Jeśli to możliwe, zdejmij ubranie i wypłucz plamę w czystej, zimnej wodzie. Ważne jest, aby woda była zimna. Dzięki temu białko zawarte w majonezie się nie zetnie.

Kiedy jednak jesteś w drodze, trudno jest zdjąć spodnie lub top. W takim przypadku usuń nadmiar majonezu w jak największym stopniu łyżką, plastikowym lub drewnianym widelcem, które dostałeś w budce z frytkami. Usuń majonez w ten sposób, nie wcierając go głębiej w tkaninę.

Jeżeli masz alkohol wysokoprocentowy pod ręką, możesz delikatnie zwilżyć nim plamę, aby w ten sposób rozpuścić tłuszcz.

Usuwanie plam z majonezu: Szczegółowe wyjaśnienie

Gdy tylko znajdziesz się w domu, najlepiej od razu zacznij usuwać plamę. Im wcześniej, tym lepiej, żeby majonez nie zdążył wyschnąć. Pozbycie się zaschniętych plam jest znacznie trudniejsze. W przypadku plam takich jak majonez zawsze warto poddać plamę czyszczeniu wstępnemu. Dotyczy to zwłaszcza plam po majonezie, które już lekko lub całkowicie wyschły.

Wstępne usuwanie plamy z majonezu

Zwilż całą plamę za pomocą odplamiacza rozpuszczającego tłuszcz. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego środka do usuwania tłuszczu, możesz również użyć Persil Universal Active.

Wskazówka: W przypadku odzieży kolorowej lepiej jest użyć Persil Color Active.

Wystarczy już niewielka ilość żelu lub pianki. Ważne jest, aby cała plama została nią pokryta. Odczekaj, by produkt mógł zadziałać- ale nie tak długo, aby wysechł.

Pranie plamy z majonezu

Po wstępnym czyszczeniu plamy wypierz ubranie jak zwykle. Pierz ubrania w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze podanej na metce.

Sprawdź, czy plama z majonezu zniknęła

Po pierwszym czyszczeniu nie wkładaj jeszcze ubrań do suszarki bez dokładnego ich obejrzenia. Możliwe, że plama z majonezu jeszcze całkowicie nie zniknęła. Jeśli nadal można zobaczyć jakiekolwiek pozostałości, po prostu powtórz kroki 2 i 3. Możesz również dodać trochę odplamiacza do prania, aby zwiększyć siłę piorącą.

Uwaga: W przypadku ubrań kolorowych należy najpierw sprawdzić, czy nie tracą koloru pod wpływem odplamiacza. Informacje na ten temat znajdują się również na metce. Jeśli nie ma tam na ten temat żadnych informacji, należy najpierw przetestować produkt na niewidocznym miejscu, np. na wewnętrznej stronie odzieży.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

Ostatni Artykuł

 • brudne nogawki spodni przed pralką

  Usuwanie starych i zaschniętych plam

 • Mann in weißem Hemd mit Essensflecken hält eine Gabel mit Fleisch, im Vordergrund Servierschalen mit verschiedenen Speisen

  Plama z curry

 • Chłopiec z ketchupem na twarzy je frytki z ketchupem

  Plama z ketchupu