Skip to Content

Jak usunąć plamy z potu pod pachami?

Plamy z potu – pojawiające się najczęściej pod pachami – to problem wielu z nas. Pozbycie się ich z ubrań i innych tekstyliów może znacząco „przedłużyć życie” naszej odzieży. Dowiedz się, jak je skutecznie usunąć.

plama potu pod pachą na białej bawełnianej koszulce

Rodzaje plam z potu

Większość z nas, słysząc słowo „pot”, automatycznie myśli o plamach z potu pod pachami. Nie jest to jednak jedyne miejsce podatne na tego typu zabrudzenia. Plamy na karku czy prześcieradle, a nawet plamy z potu na plecach mogą pojawić się po niespokojnej nocy lub po ciężkim treningu. Jeżeli masz plamy pod pachami, winowajcą jest najprawdopodobniej dezodorant. Białka z potu często wchodzą w niepożądane reakcje z aluminium, które jest składnikiem większości dezodorantów. Oznacza to, że skutki pocenia się są zwykle najbardziej widoczne właśnie pod pachami.

Usuwanie plam z potu: krok po kroku

Usuwanie plam z potu nie musi być trudne. Korzystając z poniższych wskazówek, usuniesz plamy z potu z prześcieradeł, koszul i innych tekstyliów.

 1. Wybierz detergent i odplamiacz Persil, odpowiednie do danego koloru i rodzaju materiału
 2. Przygotuj plamę, pokrywając ją preparatem Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 3. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła
 5. W razie potrzeby powtórz krok drugi

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem usuwania plam, jest sprawdzenie na wszywce, czy materiał można prać w pralce. Ma to wpływ na wybór odplamiacza. Do białych tkanin, nadających się do prania automatycznego, użyj Persil Power Gel, a do kolorów – Persil Color Gel. Zastosuj Perwoll do delikatnych, wymagających prania ręcznego tekstyliów, takich jak jedwab lub wełna.

Przygotowanie

Sprawdź trwałość koloru, a następnie nanieś małą ilość Persil Power Gel (do bieli) lub Persil Color Gel (do kolorów) bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzyj środek w materiał i zostaw na 5–10 minut.

Pranie i płukanie

Przed praniem sprawdź wszywkę, by dowiedzieć się, w jakiej najwyższej temperaturze można prać materiał. Im wyższa temperatura, tym łatwiej usunąć plamę, a także nieprzyjemny zapach, który jej towarzyszy.

Sprawdź plamy

W przypadku uporczywych plam przygotuj ciepłą wodę z dodatkiem wybranego detergentu Persil i namaczaj materiał przez pół godziny przed ponownym praniem. Po praniu sprawdź, czy plamy zniknęły.

Jeżeli plamy pozostały, użyj specjalnego kwasowego odplamiacza (odrdzewiacza) do wstępnego przygotowania plamy, jednak przestrzegając instrukcji użycia odplamiacza i wskazówek na wszywce ubrania. Nigdy nie susz ubrań, które mają widoczne plamy z potu pod pachami lub w innych miejscach. Zamiast tego powtarzaj powyższe kroki do czasu, aż plama zniknie.

Usuwanie plam z potu – w tym plam z potu pod pachami – z różnych rodzajów materiałów

Za każdym razem, gdy usuwasz plamy z potu z prześcieradeł, koszul lub kurtek, zwróć szczególną uwagę na rodzaj materiału. Niektóre tkaniny, takie jak poliester, len i bawełna, są odporne na pranie w pralce bębnowej; inne materiały są na to zbyt delikatne. Jeżeli plamy z potu znajdują się na produktach ze skóry, jedwabiu lub wełny, pranie ręczne lub działanie punktowe będzie lepszą opcją. Dodatkowo zwróć uwagę, czy dana sztuka odzieży nie jest wykonana z dwóch lub więcej rodzajów materiału. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z potu z kapelusza, weź pod uwagę każdą jego część. Który materiał jest najbardziej wrażliwy? Jeżeli większa część kapelusza wykonana jest z bawełny, jednak owinięty jest on jedwabną lub welurową tasiemką, potraktuj go tak, jakby w całości był z jedwabiu lub weluru i wypierz go ręcznie.

Domowe odplamiacze do plam z potu

Wiele osób stosuje naturalne odplamiacze, by pozbyć się plam z potu, szczególnie z delikatnych materiałów. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Niektóre odplamiacze – takie jak nadtlenek wodoru i sok z cytryny – mogą wybielić kolorowe tekstylia. Biały ocet co prawda potrafi usunąć plamy i zachować miękkość tkaniny, ale naturalny kwas niszczy z czasem gumowe i plastikowe części pralki. Inne domowe odplamiacze, takie jak sól i pokruszona aspiryna, potrzebują wielu godzin na rozłożenie i usunięcie związków chemicznych znajdujących się w pocie. Detergenty do prania i odplamiacze Persil działają na plamy szybko i zdecydowanie, dbając jednocześnie o tkaniny i pralkę. Użyj detergentu Persil do prania i pozbądź się krępujących żółtych plam z potu i nieprzyjemnych zapachów!

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Jak usunąć plamy z jedzenia

  Jak usunąć plamy z jedzenia

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?