Skip to Content

Jak prać len: Poradnik

Len na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie materiału trudnego w pielęgnacji. Są to jednak jedynie pozory, ponieważ lniana tkanina jest nie tylko przyjemna dla skóry szczególnie w lecie, ale również stosunkowo łatwa w praniu. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami i wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji lnianych ubrań. Podpowiadamy więc, jak powinno wyglądać prawidłowe pranie lnu.

Pranie lnu: Wybór odpowiedniego programu prania

Ciekawostką, o której warto wspomnieć na samym początku, jest fakt, że len jest tkaniną, która uwielbia pranie! Dzięki niemu z czasem nabiera miękkości i gładkości. Przed wybraniem cyklu prania, dokładnie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce twojego ulubionego ubrania. 100%-owa tkanina lniana może być prana nawet w 90°C, ale niekiedy producenci zalecają  temperatury prania między 40 a 60°C. Zależy to od wielu czynników – między innymi od tego, czy odzież zawiera domieszki włókien innych niż len lub jakiego rodzaju barwnika użyto do nadania jej koloru.

Pamiętaj także, że lniane ubrania nie powinny być poddawane silnemu wirowaniu, ponieważ może ono powodować powstawanie trwałych zagnieceń.

W czym prać len: Wybór odpowiednich detergentów

Odpowiedni wybór detergentów do prania jest niezwykle ważny, ponieważ powinny one nie tylko skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia, ale także delikatnie pielęgnować tkaninę. Jeżeli zamierzasz wyprać białe lniane ubrania, postaw na proszek Persil Universal lub kapsułki z tej samej serii. W przypadku ubrań kolorowych odpowiednim wyborem będzie proszek Persil Color lub kapsułki z tej samej serii.

Usuwanie silnych zabrudzeń z lnu

W celu usunięcia uporczywych plam z lnianych ubrań, możesz użyć odplamiacza. Przed jego nałożeniem zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce, a następnie nałóż niewielką ilość detergentu na niewidoczną część materiału. Jeżeli kolor lub włókna nie ulegną zmianie, możesz potraktować plamę odplamiaczem postępując wg jego instrukcji użycia. Alternatywnie możesz nałożyć na plamę żel Persil Universal (w przypadku białych ubrań) lub Persil Color (do kolorów). Po kilku minutach spłucz środek pod bieżącą wodą, a następnie wypierz odzież w najwyższej dopuszczalnej temperaturze (zgodnie z informacjami na metce).

Dodatkowe informacje dotyczące pielęgnacji lnianych ubrań

Po wyciągnięciu lnianego ubrania z pralki, należy je delikatnie strzepać i wygładzić dłonią. Lniane ubrania najlepiej jest suszyć w pozycji leżącej, na czystym ręczniku. Jeżeli ubranie jest śnieżnobiałe, możesz je suszyć na słońcu, w przeciwnym razie zawsze staraj się suszyć lnianą odzież w cieniu. Do suszenia lnu nigdy nie należy używać suszarki bębnowej, ponieważ takie działanie może doprowadzić do przesuszenia tkaniny.

Lniane ubrania powinny być prasowane na lewej stronie lub przez czysty ręcznik / szmatkę. Dzięki temu materiał nie ulegnie zniszczeniu i nie będzie się świecił.

Wskazówka: Len łatwiej jest prasować, gdy jest delikatnie wilgotny.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Deep Clean Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • Plama z kurkumy: Jak się jej pozbyć?

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy