Skip to Content

Jak usunąć białe plamy na ubraniach po praniu

Od jakiegoś czasu zaczęłaś zauważać coraz wyraźniejsze szare lub białe plamy po praniu na ubraniach? Zazwyczaj są one szczególnie widoczne na ciemniejszych tkaninach. Tego typu zabrudzenia są zwykle spowodowane przez niewłaściwe pranie w pralce lub niepoprawne użycie środków czyszczących. Dowiedz się, jak zapobiec powstawaniu białych plam na ubraniach po praniu i co zrobić, jeśli już zdążyły się pojawić.

Frischgewaschene weiße Kleidung hängt in der Abenddämmerung an der Wäscheleine im Garten.

Białe plamy po praniu: Jak ich uniknąć?

Podstawową zasadą, która pozwoli na jak najdłuższe zachowanie ubrań w perfekcyjnym stanie jest prawidłowe ich sortowanie, jeszcze przed wsadzeniem do pralki. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość koloru może zafarbować Twoje śnieżnobiałe pranie lub spowodować, że pojawią się na nim żółte plamy. Z tego powodu białe, czarne oraz kolorowe tkaniny zawsze pierz oddzielnie i nigdy ich ze sobą nie łącz. Warto także zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego detergentu. Mocny środek czyszczący na pewno pozwoli na osiągnięcie mocnej bieli, ale jednocześnie spowoduje wybielenie kolorowych ubrań. Z kolei detergent do kolorów wzmocni włókna, ale na białych ubraniach pozostawi żółte zabrudzenia.

Co więc zrobić, żeby nie pojawiały się białe plamy po praniu?

Nie przekraczaj pojemności bębna: Przeładowanie bębna oznacza przede wszystkim niebezpieczeństwo zepsucia pralki. Jeżeli więc nie chcesz wydawać pieniędzy na nowy sprzęt, postaraj się przestrzegać zaleceń producenta. Jednak to nie wszystko! Zbyt duża ilość ubrań w pralce oznacza także, że cykl prania nie zostanie właściwie przeprowadzony. Na przykład, tkaniny nie będą dokładnie wypłukane, co oznacza, że pozostaną w nich resztki detergentów. Może to powodować między innymi pojawianie się białych plam na ubraniach po praniu.

Używaj właściwych detergentów: Wysokiej jakości produkty, takie jak żele czy kapsułki Persil, zapewnią, że na Twoich ubraniach nie pojawią się białe plamy po praniu. Profesjonalny skład zapobiegnie jednocześnie ponownemu osadzaniu się cząsteczek brudu, które zostały już usunięte.

Wyczyść pralkę: Białe plamy na ubraniach po praniu mogą być również spowodowane zanieczyszczeniami, które zebrały się w pralce. Warto więc dokładnie wyczyścić urządzenie. W tym celu wyciągnij szufladę na detergenty i na przykład przy pomocy starej szczoteczki do zębów usuń wszystkie widoczne zanieczyszczenia. Podobnie postępuj z filtrem. Co więcej, od czasu do czasu warto włączyć pustą pralkę na 90 stopni. Możesz także skorzystać z pomocy dostępnych na rynku profesjonalnych produktów do czyszczenia pralek.

Jak usunąć białe plamy po praniu przy pomocy odpowiednich produktów

Co jednak zrobić, jeśli nie udało Ci się zapobiec powstaniu białych plam na ubraniach? Nie ma powodu do paniki. Tego typu zanieczyszczenia wcale nie są tak trudne do usunięcia. Wystarczy użyć właściwych, profesjonalnych środków. Ponownie wypierz ulubione ubrania, na których pojawiały się białe plamy po praniu. W przypadku kolorów postaw na żel Persil Color Active lub kapsułki Persil DISCS 4w1 Color. Natomiast do białych tkanin użyj żelu Persil Universal Active lub wygodnych kapsułek Persil DISCS 4w1 Universal.

Więcej Produktów

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

Ostatni Artykuł

 • Delikatne tkaniny

  Delikatne tkaniny

 • białe łóżko z jasnobiałą pościelą przed oknem

  Usuwanie plam z pościeli

 • młoda kobieta na plaży nakłada krem do opalania na ramię

  Jak usunąć plamy z kremu do opalania