Prawidłowe pranie skarpetek

Krótkie skarpetki w kolorowe paski, klasyczne czarne czy seksowne podkolanówki? Skarpetki są uniwersalne i wspaniale uzupełniają każdy strój, dodatkowo chroniąc stopy przed zimnem. Po całym dniu spędzonym na nogach z przyjemnością wrzucasz je jednak do kosza na pranie. Sprawdź, jak odpowiednio dbać o skarpetki, aby jak najdłużej móc cieszyć się tą najbardziej podstawową i najpopularniejszą częścią garderoby.

kinderfüße mit grün gestreiften socken

Pranie skarpetek: Na co zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku każdego nowego ubrania, skarpetki również powinny zostać wyprane jeszcze przed pierwszym założeniem. Chociaż nikt ich raczej przed tobą nie przymierzał, w tkaninie mogą znajdować się pozostałości chemikaliów i barwników. Pierwsze pranie wypłucze z odzieży wszelkie szkodliwe substancje. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku skarpetek dziecięcych lub osób ze skłonnościami do reakcji alergicznych, lub podrażnień skóry.

Sortowanie prania

Każde pranie rozpoczyna się od wstępnego sortowania ubrań – także w przypadku skarpetek. Ponieważ nie wszystkie skarpetki są wykonane z tego samego materiału i występują w wielu różnych kolorach, należy je od siebie odpowiednio oddzielić. Zaleca się również, aby skarpetki odwrócić na lewą stronę. W ten sposób niewielkie cząsteczki suchej skóry stóp zostaną skutecznie wypłukane. Upewnij się również, że używasz odpowiedniego programu prania, temperatury i detergentu.

Pranie skarpetek: Temperatura i program prania

Skarpety wykonane z poliestru lub innych syntetycznych materiałów są bardzo odporne na różne procesy mechaniczne. Można je bez problemu prać w nieco wyższych temperaturach. Jeśli zostały jednak wykonane z bawełny lub wełny, należy zachować szczególną ostrożność. Tego typu tekstylia nie powinny być bowiem prane w temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Warto także postawić na delikatniejszy cykl prania.

Pranie silnie zabrudzonych skarpetek

W przypadku bardzo mocno zabrudzonych skarpetek (szczególnie białych) warto ustawić nieco wyższą temperaturę prania. Podobnie należy postępować, jeżeli masz stopę sportowca lub cierpisz na grzybicę. W takim przypadku koniecznie pierz skarpetki w temperaturze co najmniej 60 stopni. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich bakterii i zarazków.

Pranie skarpetek: Wybór odpowiedniego detergentu

Kiedy już wstępnie posortujesz swoje skarpetki, przychodzi czas na wybranie odpowiedniego detergentu. Postaw na żel Persil Color Active lub kapsułki Persil DISCS 4w1 Color do kolorów. W przypadku białych skarpetek wybierz żel Persil Universal Active lub wygodne kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal. Jeżeli masz do czynienia z bardzo delikatnymi materiałami, użyj środków piorących marki Perwoll. Natomiast w przypadku silnych zapachów użyj żelu Persil Freshness by Silan Active.

Dodatkowa wskazówka dotycząca prania skarpetek: Użycie specjalnego worka pozwoli na zachowanie szczególnej delikatności dla włókien. Pomoże także zapobiec często zdarzającemu się „gubieniu“ skarpet w pralce.

Teraz gdy już wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe pranie skarpetek, zapoznaj się z naszymi innymi przydatnymi poradami. Dowiedz się między innymi, jak prać firanki, kurtkę puchową oraz poznaj skuteczne wskazówki dotyczące usuwania różnego rodzaju plam.