Skip to Content

Prawidłowe pranie pokrowca na materac

W ciągu doby śpimy przeciętnie siedem godzin. Kiedy pomyślisz o kurzu i pocie zbierających się na Twoim materacu nie możesz zmrużyć oka? Aby upewnić się, że nie stanie się on pożywką dla roztoczy i innych alergenów, najlepiej regularnie prać pokrowiec materaca. Pokażemy Ci, co zrobić aby znów móc beztrosko spać.

matka i dziecko leżą na łóżku z pokrowcem na materac i białą pościelą

Jak prać pokrowiec na materac

Materac musi wiele wytrzymać: Na jego poszyciu gromadzą się włosy, kurz, a przez noc tracimy do półtora litra potu. Czasami mogą go zanieczyścić również mocz lub krew. Aby zapewnić spokojny i beztroski sen, pokrowiec materaca musi być nie tylko dokładnie oczyszczony z plam, ale wymaga również szczególnej pielęgnacji.

Jak często należy prać pokrowiec na materac

W zasadzie pokrowiec na materac wystarczy wyprać raz w roku. Częstsze pranie, jak w przypadku wszystkich tekstyliów, prowadzi do szybszego zużycia materiału i nie jest konieczne. Wyjątek: Alergia! Wówczas zaleca się częstsze pranie pokrowca. W takim przypadku najlepiej jest czyścić go co trzy miesiące.

Zdejmowanie pokrowca na materac

Przed praniem nasuwa się pytanie, czy pokrowiec materaca można w ogóle zdjąć. Dookoła materaca powinien biec zamek błyskawiczny, który można rozpiąć w celu ściągnięcia pokrowca. Jeżeli nie możesz go znaleźć, to znaczy, że pokrowiec nie jest zdejmowany. W takim przypadku najlepiej potraktować materac odpowiednim odplamiaczem.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac

Aby dowiedzieć się, w ilu stopniach można prać pokrowiec, spójrz na metkę na jego wewnętrznej stronie. Wiele pokrowców może wytrzymać temperaturę do 60 stopni. Najlepiej jeżeli ustawisz najwyższą możliwą temperaturę prania w celu pozbycia się wszystkich bakterii.

Pranie pokrowca na materac: Właściwy program prania

Nie ma ogólnie obowiązujących zaleceń dotyczących programu prania, dlatego wszystkie potrzebne informacje znajdują się metce. Aby zapewnić perfekcyjną czystość zaleca się jednak aby stosować program z praniem wstępnym. W przypadku delikatnych pokrowców konieczne może być ustawienie niskich obrotów wirowania.

Jak prać pokrowiec na materac i jaki środek wybrać

Jeżeli na metce pokrowca widnieje symbol prania w 60 stopniach, użyj silnie działającego proszku Persil Universal. W niższych temperaturach zaleca się stosowanie płynnych środków takich jak żel Persil Universal w przypadku jasnych pokrowców, oraz żel Persil Color Active w przypadku kolorów.

Dodatkowa wskazówka dotycząca prania: Używanie specjalnej narzuty na materac, regularne wietrzenie i szczotkowanie materaca pomaga utrzymać go w czystości. W ten sposób zapobiegniesz również ewentualnego rozwojowi pleśni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się także jak usunąć plamy z pościeli lub jak usunąć plamy z krwi, sprawdź nasze porady.