Skip to Content

Jak wyprać marynarkę: szybko i skutecznie 

Bez względu na porę roku marynarki są całorocznymi towarzyszami. Nie tylko elegancko wyglądają i uzupełniają nasz strój, ale także ogrzewają lub chronią przed deszczem, wiatrem czy śniegiem. Prędzej czy później przychodzi czas na pranie marynarki. W poniższym artykule pokażemy Ci jak to zrobić w kilku prostych krokach!

Chłopiec w ciemnej, ciepłej kurtce i kaloszach wskakuje do kałuży nad morzem

Pranie marynarki krok po kroku

Krok 1: zanim wypierzesz swoją marynarkę, najpierw spójrz na etykietę pielęgnacyjną. Sprawdź, czy pranie marynarki w pralce jest w ogóle dozwolone, a jeśli tak, to jaka temperatura prania jest zalecana. W wielu przypadkach marynarka może być prana jedynie w pralni chemicznej. Ważne, aby zawsze dostosowywać się do zaleceń producenta!

Krok 2: przed czyszczeniem sprawdź, czy marynarka nie jest poplamiona. W przypadku obecności błota lub innych zabrudzeń należy je wcześniej dokładnie usunąć szmatką. Przed praniem należy także pamiętać o usunięciu wszystkich przedmiotów z kieszeni, a w szczególności papieru lub chusteczek a następnie o zamknięciu wszystkich zamków błyskawicznych lub guzików.

Krok 3: włóż marynarkę do bębna pralki i wlej odpowiedni detergent do właściwej przegródki. Najlepiej nie używać proszku do prania ani płynu do zmiękczania tkanin – oba mogą uszkodzić delikatne materiały.

Krok 4: aby wyprać marynarkę, wybierz program do prania delikatnego lub wełny w temperaturze 30 lub 40 stopni na niskich obrotach. Aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia, zalecamy drugi cykl prania bez detergentu.

Gotowe! Upewnij się, że marynarka nie ma widocznych zabrudzeń. W przypadku jakichkolwiek plam, które nie zostały całkowicie usunięte powtórz powyższe czynności. Najlepiej będzie jednak, jeśli zrobisz to jeszcze przed suszeniem!

Jak często należy prać marynarkę?

Marynarkę należy prać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Na przykład, jeśli jest bardzo brudna lub ma nieprzyjemny zapach. Z reguły nie trzeba też prać nowych marynarek, chyba że szczególnie pachną chemią. Jest to istotne, ponieważ za każdym razem, gdy czyścisz swoją marynarkę, obciążasz jej materiał.

Pranie marynarki: wybór właściwego detergentu

Jeśli chcesz prawidłowo wyprać marynarkę, powinnaś użyć płynnego detergentu. W wielu przypadkach proszek do prania może utknąć we włóknach. Dlatego sięgnij po środki piorące, takie jak żel Persil Universal do białych marynarek lub Persil Color do kolorów. Pamiętaj, aby podczas prania marynarki nie używać płynu do zmiękczania tkanin. Może to spowodować uszkodzenie niektórych delikatnych materiałów.

Pranie marynarki: który program prania jest najlepszy?

Zgodnie z ogólną zasadą, nigdy nie należy prać marynarki w zbyt wysokiej temperaturze! Temperatury powyżej 40 stopni mogą uszkodzić niektóre materiały. Zawsze jednak należy przestrzegać symboli na metce!

·       Marynarki często można prać w pralce. Postaw jednak na program do pielęgnacji delikatnych tkanin lub wełny w temperaturze 30 lub 40 stopni.

·       Jeśli symbol pralki (wanna z wodą) na metce pielęgnacyjnej jest przekreślony, lepiej oddać marynarkę do profesjonalnego czyszczenia.

·       Używaj tylko delikatnego wirowania.

·       Najlepiej, aby marynarka została wyprana dwa razy. Pierwszy raz z detergentem, drugi raz bez. Pozwoli to usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostałości po detergentach. Ewentualnie użyj programu "dodatkowe płukanie".

Teraz gdy już wiesz, jak wyprać marynarkę koniecznie zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu. Dowiesz się z nich między innymi jak prawidłowo ładować pralkę, jak prać delikatne tkaniny i o wiele więcej!

  • rączka dziecka rysuje obrazek kredkami woskowymi

    Usuwanie plam z kredek świecowych i wosku

  • dziewczyna z nowymi włosami

    Usuwanie plam z gumy do żucia

  • sterta zardzewiałych narzędzi

    Usuwanie plam powstałych podczas prasowania