Skip to Content

Jak prać prześcieradło z gumką?

Wbrew pozorom pielęgnacja i pranie prześcieradła wcale nie jest łatwym zadaniem. Należy tutaj bowiem unikać silnych detergentów, które mogą nieodwracalnie zniszczyć materiał. Co więcej, kluczowe jest również odpowiednie suszenie i unikanie zagnieceń. Jak prać prześcieradło z gumką? Sprawdź w tym artykule!

Kobieta zakłada prześcieradło z gumką na materac

Pranie prześcieradła z gumką – kilka kluczowych zasad

Podczas prania prześcieradła z gumką należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie wolno stosować silnych lub niesprawdzonych środków, które mogą taki materiał zniszczyć. Rekomendowane są tutaj produkty marki Persil, takie jak Persil Discs 4w1Persil Active Gel Color czy Persil Universal, które cechują się wysoką jakością i skutecznością. Po skończonym praniu prześcieradło należy suszyć w suszarce do ubrań, a następnie rozłożyć je na łóżku, by uniknąć zagnieceń.

Zasada 1: prześcieradło z gumką wymaga wbrew pozorom nadzwyczajnej pielęgnacji. Materiał zachowa bowiem swoje właściwości przez długi czas wyłącznie wtedy, gdy będziemy go prać, suszyć i układać w odpowiedni sposób.

Zasada 2: po zakupie nowego prześcieradła z gumką należy je wyprać przed pierwszym użyciem. W ten sposób usuwa się wszelkie bakterie i drobnoustroje, które mogą się znajdować na powierzchni materiału. W przypadku prześcieradeł kolorowych ważne jest również, by podczas pierwszego prania pozbyć się ewentualnego zapachu barwnika. Warto używać płynu do prania, który nada materiałowi miękkość.

Zasada 3: jeśli Twoja skóra jest wrażliwa lub zmagasz się z alergiami, to nowe prześcieradło powinieneś uprać w produktach dla delikatnej skóry jak proszek Persil Sensitive lub szarym mydle. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych uczuleń i innych reakcji alergicznych.

Jak prać prześcieradło z gumką krok po kroku?

O swoje prześcieradło z gumką trzeba dbać regularnie. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób w ogóle pierze się tego typu materiały i na co należy zwracać szczególną uwagę.

Krok 1: na początku trzeba właściwie przygotować pranie. Prześcieradła nie możemy prać ze wszystkimi możliwymi materiałami – powinny być one posegregowane pod względem rodzaju tkaniny. Do bębna pralki nie wrzuca się zatem jednocześnie prześcieradła, ścierek kuchennych, ręczników itd. a także materiały należy segregować według kolorów (białe, czarne, kolorowe).

Krok 2: kolejnym etapem jest już wybór rodzaju prania. Należy wówczas wybrać jeden z dostępnych wariantów – pranie ręczne lub mechaniczne. W zasadzie sporo zależy tutaj od tego, co rekomenduje producent, ale w większości przypadków prześcieradło z gumką można bezpiecznie wrzucić do pralki.

Krok 3: teraz przychodzi pora na zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Warto tutaj zastosować jeden z detergentów Persil (np. żel), który zagwarantuje nie tylko skuteczność, ale również bezpieczeństwo, piękny zapach i odpowiednią miękkość.

Krok 4: następnie trzeba ustawić właściwą temperaturę prania. Prześcieradło z gumką nie powinno być prane w 60 stopniach Celsjusza (co niestety robi bardzo dużo osób) ze względu na fakt, że tak wysoka temperatura może uszkodzić materiał. Najlepszym wyborem będzie dokładne zapoznanie się z zaleceniami producenta znajdującymi się na metce prześcieradła.

Krok 5: na koniec pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości prania. Pościel powinno się prać raz w tygodniu, by usunąć z niej wszelkie bakterie oraz roztocza.

Teraz już wiesz jak prawidłowo prać prześcieradło z gumką! Sprawdź również jak segregować pranie krok po kroku oraz ile proszku do prania użyć.