Skip to Content

Pranie poduszek w kilku łatwych krokach

Chcesz się odprężyć po ciężkim dniu pracy? Duże i mniejsze poduszki, czy podpórki pod kark sprawią, że Twoje łóżko lub kanapa staną się strefą dobrego samopoczucia. Niestety z czasem zbiera się na nich kurz i brud. Jak powinno wyglądać właściwe pranie poduszek z waty i nie tylko, aby pozostały przytulne?

Mycie poduszek na sofę, kobieta w jasnym salonie umieszcza czystą beżową poduszkę na sofę na białej sofie

Pranie poduszki krok po kroku

Krok 1.: Pranie poduszek w pralce? W większości przypadków jest to możliwe. Potrzebują one jednak wystarczająco dużo miejsca. Dlatego wypierz je pojedynczo, bez zapychania bębna dodatkowymi ubraniami.

Krok 2.: Jeśli chcesz przeprowadzić pranie poduszek w pralce, wybierz cykl prania, w którym używana jest duża ilość wody, np. program do prania wełny lub tkanin delikatnych, z niską prędkością wirowania.

Krok 3.: Aby mieć pewność, że poduszka i wypełnienie są naprawdę suche, zaleca się użycie suszarki bębnowej. Sprawdź jednak wcześniej symbole na metce, aby upewnić się, że materiał się do tego nadaje.

Pranie poduszki zakończone! Sprawdź, czy wypełnienie jest przyjemne w dotyku i suche. Jeśli nadal trochę się zbija, przewietrz nieco poduszkę i delikatnie ją pougniataj.

Wskazówka od specjalisty: Razem z poduszkami, umieść w bębnie dwie lub trzy czyste piłeczki tenisowe. Zapewnią one rozluźnienie wypełnienia. Poza tym taka poduszka szybciej wyschnie.

Prawidłowe pranie poduszek: wszystko zależy od wypełnienia 

Pytanie, które zadaje większość osób, brzmi: jak często należy prać poduszki? Ze względów higienicznych zaleca się, aby prać je raz lub dwa razy w roku. Obecnie istnieje wiele różnych materiałów wypełniających poduszki. Na przykład poduszki z mikrowłókna można bez problemu włożyć do pralki i prać w temperaturze do 60°C. Tak wysoka temperatura zabija również roztocza, co jest dużym plusem dla alergików. Z reguły nie należy używać płynu do płukania tkanin, lecz łagodnego detergentu, takiego jak Perwoll Wool & Delicates, ponieważ w przeciwnym razie materiał wypełniający poduszkę może się posklejać.

Pranie poduszki z puchu

Prawdziwe pierze lubi być regularnie strząsane i raczej rzadko prane. Ale poduszki puchowe można również prać w pralce. Wybierz cykl prania wełny lub delikatny i maksymalną temperaturę 60°C oraz niską prędkość wirowania – 400 obrotów na minutę. Większa liczba obrotów może spowodować uszkodzenie pierza. W większości przypadków, poduszki z naturalnym wypełnieniem można umieścić w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze. W przypadku prania poduszek bez użycia suszarki istnieje ryzyko, że puch nie wyschnie i zacznie brzydko pachnieć.

Pranie poduszki z wełny lub jedwabiu

Poduszki z wełny lub jedwabiu można prać w temperaturze 30°C, w cyklu delikatnym. Jednak w tym przypadku zdecydowanie zaleca się użycie suszarki bębnowej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że naturalne materiały pozostaną wilgotne i wytworzy się pleśń. 

Jak prać poduszki: Ostrożnie z poliestrem!

Poduszki wykonane z poliestru lub elastanu można zasadniczo prać w pralce tak samo, jak inne materiały. Czasami jednak te syntetyczne materiały są bardzo wrażliwe na ciepło. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest pranie ręczne lub profesjonalne czyszczenie. Przed podjęciem działań należy dokładnie przeczytać etykietę.

Poduszki z pianki boją się wody

Chcesz wyprać poduszki z pianki wiskozowej? To skomplikowane zadanie, ponieważ materiał jest wrażliwy na działanie wody. W tym przypadku nie pozostaje Ci nic innego, jak przetrzeć poduszkę wilgotną szmatką.

Teraz już wiesz, jak powinno wyglądać pranie poduszek! Masz inne pytania dotyczące tematów związanych z gospodarstwem domowym? Na naszej stronie internetowej znajdziesz pomocne artykuły, które ułatwią Ci codzienne życie w gospodarstwie domowym. Podpowiadamy między innymi, jak prać puchową kołdrę, czy jedwab.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Deep Clean Universal

 • Persil Deep Clean DISCS 4w1 Universal

  Persil Deep Clean DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • białe łóżko z jasnobiałą pościelą przed oknem

  Usuwanie plam z pościeli

 • Jak prać białe ubrania

  Jak zrobić białe pranie

 • kobieta z kręconymi włosami ubrana w białą koszulę śpi na białej, antyalergicznej pościeli

  Uczulenie na proszki do prania