Skip to Content

Jak prać poduszki: Poradnik

Chcesz się odprężyć po ciężkim dniu pracy? Duże i mniejsze poduszki, czy podpórki pod kark sprawią, że Twoje łóżko lub kanapa staną się strefą dobrego samopoczucia. Niestety z czasem zbiera się na nich kurz i brud. Jak prać poduszki z waty i nie tylko, aby pozostały przytulne?

Mycie poduszek na sofę, kobieta w jasnym salonie umieszcza czystą beżową poduszkę na sofę na białej sofie

Jak prać poduszki krok po kroku

Krok 1.: Czy i jak prać poduszki w pralce? W większości przypadków jest to możliwe. Potrzebują one jednak wystarczająco dużo miejsca. Dlatego zapakuj swoje ulubione rzeczy pojedynczo, bez zapychania bębna dodatkowymi ubraniami.

Krok 2.: Jeśli chcesz wyprać poduszki, wybierz cykl prania, w którym używana jest duża ilość wody, np. program do prania wełny lub tkanin delikatnych, z niską prędkością wirowania.

Krok 3.: Aby mieć pewność, że poduszka i wypełnienie są naprawdę suche, zaleca się użycie suszarki bębnowej. Sprawdź jednak wcześniej metkę, aby upewnić się, że materiał się do tego nadaje.

Gotowe! Sprawdź, czy wypełnienie jest przyjemne w dotyku i suche. Jeśli nadal trochę się zbija, przewietrz nieco poduszkę i delikatnie ją pougniataj.

Wskazówka od specjalisty: Razem z poduszkami, umieść w bębnie dwie lub trzy czyste piłeczki tenisowe. Zapewnią one rozluźnienie wypełnienia. Poza tym taka poduszka szybciej później wyschnie. 

Prawidłowe pranie poduszek: Wszystko zależy od materiału wypełniającego 

Pytanie, które zadaje większość osób, brzmi: Jak często należy prać poduszki? Ze względów higienicznych zaleca się, aby prać je raz lub dwa razy w roku. Obecnie istnieje wiele różnych materiałów wypełniających poduszki. Na przykład poduszki z mikrowłókna można bez problemu włożyć do pralki i prać w temperaturze do 60°C. Tak wysoka temperatura zabija również roztocza, co jest dużym plusem dla alergików. Z reguły nie należy używać płynu do płukania tkanin, lecz łagodnego detergentu, takiego jak Perwoll Wool & Delicates, ponieważ w przeciwnym razie materiał wypełniający poduszkę może się posklejać.

Jak prać poduszki z puchu

Prawdziwe pierze lubi być regularnie strząsane i raczej rzadko prane. Ale poduszki puchowe można również prać w pralce. Wybierz cykl prania wełny lub delikatny i maksymalną temperaturę 60°C oraz niską prędkość wirowania – 400 obrotów na minutę. Większa liczba obrotów może spowodować uszkodzenie pierza. W większości przypadków, poduszki z naturalnym wypełnieniem można umieścić w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze. W przypadku prania poduszek bez użycia suszarki istnieje ryzyko, że puch nie wyschnie i zacznie brzydko pachnieć.

Jak prać poduszki z wełny i jedwabiu?

Poduszki z wełny lub jedwabiu można również prać w temperaturze 30°C, w cyklu delikatnym. Jednak w tym przypadku zdecydowanie zaleca się użycie suszarki bębnowej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że naturalne materiały pozostaną wilgotne i wytworzy się pleśń. 

Jak prać poduszki: Ostrożnie z poliestrem!

Poduszki wykonane z poliestru lub elastanu można zasadniczo prać w domowej pralce tak samo, jak inne materiały. Czasami jednak te syntetyczne materiały są bardzo wrażliwe na ciepło. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest pranie ręczne lub profesjonalne czyszczenie. Przed podjęciem działań należy dokładnie przeczytać etykietę. 

Poduszki z pianki boją się wody

Chcesz wyprać poduszki z pianki wiskozowej? To skomplikowane zadanie, ponieważ materiał jest wrażliwy na działanie wody. W tym przypadku nie pozostaje Ci nic innego, jak przetrzeć poduszkę wilgotną szmatką.

Masz inne pytania dotyczące tematów związanych z gospodarstwem domowym? Na naszej stronie internetowej znajdziesz pomocne artykuły, które ułatwią Ci codzienne życie w gospodarstwie domowym. Podpowiadamy między innymi, jak prać puchową kołdrę, czy jedwab.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • białe łóżko z jasnobiałą pościelą przed oknem

  Usuwanie plam z pościeli

 • Jak prać białe ubrania

  Jak zrobić białe pranie

 • kobieta z kręconymi włosami ubrana w białą koszulę śpi na białej, antyalergicznej pościeli

  Uczulenie na proszki do prania