Skip to Content

Uczulenie na proszki do prania: Odpowiedni detergent dla alergików

Twój ulubiony sweter drapie podczas noszenia? Odkryłaś alergię na proszek do prania u niemowlaka? Uczulenie na detergenty nie jest niestety rzadkością i może być przyczyną podrażnień skóry. Wyjaśnimy ci, który środek do prania jest odpowiedni dla alergików i może być bez obaw stosowany do każdego prania.

kobieta z kręconymi włosami ubrana w białą koszulę śpi na białej, antyalergicznej pościeli

Masz wrażliwą skórę? Wybierz proszki do prania dla alergików

Nie tylko dla alergików istotny jest wybór odpowiedniego detergentu.. Wiele osób ma wrażliwą skórę i może reagować na składniki proszków lub płynów. Alergia na proszek do prania i jej objawy to: sucha i swędząca skóra, zaczerwienienia, wysypki, bóle głowy, a nawet trudności w oddychaniu w przypadku silnych reakcji alergicznych. Zaleca się również stosowanie łagodniejszych detergentów w przypadku osób, które wcześniej miały jakiekolwiek choroby skóry. Podczas prania ubranek dziecka lub niemowlęcia należy używać możliwie najdelikatniejszych środków piorących. Skóra małych dzieci jest niezwykle wrażliwa i może reagować wysypką na uczulające składniki.

Uczulenie: Proszki do prania, które mogą powodować reakcje alergiczne

Po praniu, niewielkie ilości składników detergentu mogą pozostawać we włóknach tekstylnych. Podczas noszenia, substancje te przenikają przez skórę i są rozpoznawane przez układ odpornościowy jako ciała obce. Organizm tworzy więc przeciwciała, które z kolei uwalniają histaminę, co ostatecznie może powodować alergię na proszek w postaci zaczerwienienia i swędzenia. W tym przypadku dermatolodzy mówią o alergii kontaktowej lub kontaktowym zapaleniu skóry. Bardzo różne składniki detergentów mogą wywoływać takie reakcje. Często są za to odpowiedzialne substancje zapachowe, ale alergenami mogą być także:

  • Aktywne środki powierzchniowo czynne, 
  • Alkohol
  • Enzymy do usuwania plam zawierających białka (żywność, krew)
  • Środki wybielające i rozjaśniacze
  • Konserwanty.

Test alergiczny może wykazać, które składniki wywołują niepożądane reakcje. Ponieważ różne środki piorące i czyszczące zawierają różne substancje zapachowe, czasami wystarczy zmiana detergentu. Osoby dotknięte alergią na proszek powinny przede wszystkim upewnić się, że używają detergentu, który nie zawiera żadnej substancji znajdującej się na obowiązującej w UE liście alergenów zapachowych mogących występować w kosmetykach i detergentach. Na opakowaniu, substancje te, znane ze swoich właściwości alergizujących muszą być oznaczone powyżej pewnego stężenia. Istnieją także specjalne środki przeznaczone dla alergików, które nie zawierają żadnej z omawianych substancji. Oprócz wykazu składników, znaki jakości i ochrony konsumenta również pomagają w identyfikacji detergentów dla alergików, w tym certyfikat ECARF „Przyjazny dla alergików”.

Proszki do prania dla alergików Persil

Istnieją również detergenty Persil, które są odpowiednie dla alergików. Na przykład, produkty z serii Persil Sensitive nie zawierają żadnych substancji zapachowych, które kojarzone są właśnie z właściwościami alergizującymi. Formuły Sensitive zostały opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej. Dlatego, nawet jeśli nie jesteś alergikiem, jesteś bezpieczny, stosując żel Persil Sensitive lub proszek Persil Sensitive. Jeśli szczególnie lubisz wygodne rozwiązania podczas prania, wybierz kapsułki Persil Discs Sensitive. Detergenty te są także odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą oraz dla dzieci i niemowląt.

Podstawowe wskazówki dotyczące prania dla osób z alergią na detergenty

Jeśli wiesz, na który alergen zawarty w detergencie reagujesz, unikaj produktów zawierających ten składnik. Jednakże nawet jeżeli masz alergię nieznanego pochodzenia, wybieraj łagodniejsze środki piorące, które nie zawierają substancji zapachowych. Unikaj także płynów do płukania i oszczędniej stosuj wszelkie inne detergenty. Drugi cykl płukania może okazać się przydatny, ponieważ minimalizuje pozostałość detergentu na tkaninie. Co więcej, osoby dotknięte alergią powinny suszyć pranie w suszarce bębnowej.