Skip to Content

Jak prać pieluchy tetrowe: Poradnik

Każdy, kto miał lub ma małe dzieci, na pewno to wie: pieluszki jednorazowe są niezwykle praktyczne, ale generują dużo odpadów. Pieluszki wielorazowe, które można prać i używać ponownie, stanowią świetną alternatywę. To, co kiedyś wymagało wiele pracy, dzięki pralkom stało się łatwiejsze. Ale jak prać pieluszki wielorazowe?

Kolorowe pieluchy z tkaniny wiszą na sznurku przymocowanym drewnianymi spinaczami do bielizny

Jak prać pieluchy tetrowe krok po kroku

Krok 1.: Aby zapewnić bezpieczeństwo dla materiału, wyjmij wszystkie wkładki i zamknij ewentualne zapięcia pieluszki. Być może trzeba je będzie wyprać osobno.

Krok 2.: Włóż pieluszki tetrowe do bębna do prania. Aby je wstępnie wyczyścić, najpierw ustaw cykl prania wstępnego lub delikatnego płukania. Spłucze to pierwsze plamy z pozostałości z pieluszek. Pamiętaj, aby po zakończeniu cyklu prania wypompować wodę.

Krok 3.: Do głównego prania wybierz cykl z temperaturą 60 stopni. Najlepiej jest dodać delikatny detergent do komory prania w pralce. Usunie on bakterie, ale jednocześnie będzie delikatny dla skóry dziecka.

Krok 4.: Po praniu pozwól, aby pieluszki materiałowe dokładnie wyschły. Aby to zrobić, możesz powiesić je na wieszaku lub lince na ubrania. Jeśli pieluszki nadają się do suszenia w suszarce bębnowej, najlepiej jest wybrać delikatne ustawienie.

Wskazówka: Jeśli Twoja pralka ma przycisk "water plus", pamiętaj, aby go wybrać! Pieluszki materiałowe są szczególnie chłonne. Dodatkowa woda poprawia rezultat prania.

Pranie pieluch wielorazowych: Jak często?

Pieluszki materiałowe należy prać w pralce po każdym założeniu. Zwłaszcza plamy z moczu mogą okazać się trudne do usunięcia, im dłużej pozostają na pieluszce. Ponadto amoniak wydzielany przez mocz po dłuższym czasie niszczy materiał pieluszek. Dlatego pieluszki materiałowe należy przechowywać w specjalnych wiaderkach maksymalnie przez dwa lub trzy dni. Po tym czasie należy je włożyć do bębna do prania.

Wskazówka: Pieluszki wielorazowe powinny być zawsze wyprane przed pierwszym użyciem. Pozwala to w pełni rozwinąć chłonność. Różne są opinie na temat tego, jak często pieluszki wielorazowe należy poddawać czyszczeniu wstępnemu. Pieluszki z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, zazwyczaj wystarczy wyprać tylko raz, natomiast pieluszki z bawełny trzeba prać kilka razy.

Jak prać pieluchy tetrowe: Detergent, temperatura i cykl prania

Właściwe pranie pieluszek materiałowych wymaga nieco więcej wysiłku niż pranie normalnych ubrań. W końcu głównym celem jest bezpieczeństwo skóry dziecka, zabicie bakterii i ochrona materiału. Aby to osiągnąć, trzeba poświęcić trochę więcej czasu i zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni detergent, temperaturę i cykl prania:

 • Czyszczenie wstępne: Aby skutecznie uporać się z plamami z pieluszek materiałowych, przed praniem należy wykonać czyszczenie wstępne. Wystarczy użyć odpowiedniego programu prania wstępnego. Pozwoli to pieluszkom nasiąknąć wystarczającą ilością wody jeszcze przed rozpoczęciem głównego cyklu prania.
 • Cykl prania głównego: Teraz przejdź do właściwego prania głównego. Aby mieć pewność, że bakterie i zarazki zostaną skutecznie usunięte z materiału pieluszki, idealna temperatura prania to 60 stopni. Zaprogramuj pralkę tak, aby pracowała w cyklu prania w wysokiej temperaturze przez około dwie do trzech godzin. W przypadku pieluszek materiałowych ważne jest, aby podczas prania używać łagodnego i przyjaznego dla skóry detergentu. Do prania pieluszek lub innych ubranek dziecięcych użyj żelu Persil Sensitive, lub kapsułek Persil 4w1 SensitiveSensitive, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej i nie zawierają substancji zapachowych. Jeśli to możliwe, wybierz w pralce opcję "Water Plus". Zapewni ona wystarczającą ilość wody, jeśli chcesz wyprać kilka pieluszek materiałowych w tym samym czasie.
 • Płukanie: Dodatkowy cykl płukania również pomaga skutecznie usunąć pozostałości detergentu. Aby chronić materiał, z którego wykonane są pieluszki, należy je odwirować w maksymalnie 1000 obrotów na minutę.

Suszenie pieluszek materiałowych

Tu trzeba działać szybko! Aby uniknąć szybkiego rozwoju zarazków i bakterii, pieluszki materiałowe nie powinny pozostawać wilgotne zbyt długo po praniu. Problem polega na tym, że pieluszki materiałowe długo schną ze względu na swoją wysoką chłonność. Dlatego, jeśli instrukcja producenta na to pozwala, należy je wrzucić do suszarki bębnowej. Jeśli takiej nie posiadasz, staraj się nie wieszać pieluszek zbyt ciasno na wieszaku na ubrania. Dzięki temu powietrze będzie lepiej cyrkulować, a pieluszki materiałowe szybciej wyschną.

Wskazówka: Przeczytaj więcej o tym, jak prawidłowo prać ubranka dziecięce lub jaki jest najlepszy proszek dla Twojego dziecka. W ten sposób będziesz dobrze przygotowana do kolejnych prań!

Więcej Produktów

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Sensitive

 • Persil DISCS 4w1 Sensitive

  Persil DISCS 4w1 Sensitive

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Zadowolone niemowlę siedzi w koszu na pranie wypełnionym dziecięcymi ubraniami

  Pranie ubranek dla noworodka

 • dziecko leży na łóżku obok ubranek

  W czym prać ubranka noworodka?

 • Zadowolone dziecko z czapką na głowie siedzi w dmuchanym basenie w ogrodzie

  Jak usunąć plamy z potu z czapki