Rodzaje plam z wody

Terminem twarda woda określa się wodę z dużą zawartością soli wapnia i magnezu. Po upraniu ubrań w takiej wodzie mogą się one wydawać zaszarzałe, a nawet zwyczajnie brudne. Czasem na ciemnych ubraniach można zaobserwować białe pozostałości, co wymaga dodatkowego płukania. Stopień twardości wody można łatwo sprawdzić, w przedsiębiorstwie wodociągowym. Powstawaniu plam z wody można zapobiec stosując zwiększone dozowanie środka piorącego.

 

Usuwanie plam z wody: Krok po kroku

Jeśli powstałe na odzieży plamy z wody są wynikiem tego, że woda jest twarda, należy wykonać następujące czynności:

 

  1. Namocz ubranie w wodzie z dodatkiem odpowiedniego detergentu
  2. Wypierz
  3. Sprawdź, czy plama zniknęła

 

Wybór detergentu

Do usuwania plam z wody z ubrań kolorowych najlepiej nadaje się proszek Persil Color lub żel Persil Color Gel, natomiast proszek Persil oraz żel Persil Power Gel świetnie sprawdzają się dla ubrań białych. Jeśli tkanina jest delikatna, zastosuj Perwoll Wool & Delicate.

 

Wstępne usuwanie plamy

W celu punktowego usunięcia plamy z sukienki lub koszuli, należy nałożyć na plamę niewielką ilość roztworu detergentu Persil i delikatnie wetrzeć. Pozostawić na kilka minut przed wykonaniem prania. Jeśli ubranie całe pokryte jest plamami z wody, namocz je w chłodnej wodzie zawierającej detergent Persil na co najmniej dwie godziny.

 

Pranie i płukanie

Upierz jak zawsze, stosując odpowiedni detergent Persil.

 

Sprawdzenie efektu wywabiania po wypraniu

Przed wysuszeniem sprawdź, czy plamy zniknęły. Jeśli nie, powtórz opisane wyżej czynności.

 

Usuwanie plam z wody ze specjalnych typów odzieży i materiałów

Co robić, jeśli plama z wody pojawi się na ubraniach, które można czyścić wyłącznie chemicznie lub takich, które nie nadają się do prania jak rolety czy parasole? W butelce z rozpylaczem zmieszaj płynny detergent Persil z wodą w proporcji 1 : 4. Spryskaj plamę i wyczyść ją czystą, białą szmatką.

 

Jeśli tkanina jest delikatna zastosuj Perwoll Wool & Delicate. 

 

Usuwanie plam z wody z tkanin białych

Plamy z wody często są bardziej widoczne na białych ubraniach. Stosując się do opisanych wyżej zasad pozbędziesz się takich plam, pod warunkiem, że zadziałasz szybko. Po wypraniu odzieży umieść ją obok ubrania, które jest śnieżnobiałe i porównaj efekt. Wyprane ubranie powinno wyglądać lepiej niż przed praniem, nie powinno być w ogóle żółte; jednak może być tak, że nie da się w pełni odzyskać koloru śnieżnej bieli.

 

Próbujesz się pozbyć plam z twardej wody? Pozbądź się ich szybko, stosując się do naszych instrukcji.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.