Typy plam z owoców drobnopestkowych

Palmy z owoców drobnopestkowych należą do plam najbardziej widocznych na ubraniach i najtrudniejszych do usunięcia. Niezależnie od tego, czy poplamiłaś ubranie jeżynami, jagodami, truskawkami, morwami, żurawiną czy malinami, musisz działać szybko. Dlaczego? Działanie plamiące tych owoców jest dwojakie. Barwniki natychmiast pozostawiają ślady, a cukry spowodują po pewnym czasie zażółcenie tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie detergentu zawierającego utleniający wybielacz. 

 

Usuwanie plam z owoców drobnopestkowych: Krok po kroku

Jak się pozbyć takich plam?

 

  1. Szybko sięgnij po odpowiedni detergent Persil
  2. Osusz plamę i usuń jak najwięcej stałych pozostałości owoców z tkaniny. Odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz, kierując strumieniem zimnej wody.
  3. Upierz ubranie w maksymalnej temperaturze bezpiecznej dopuszczalnej dla danego rodzaju materiału zgodnie z informacjami na metce
  4. Sprawdź, czy plama zniknęła
  5. Jeśli nie, powtórz pranie, jednak dodaj więcej detergentu i/lub wydłuż cykl prania. W usuwaniu tak trudnych plam pomóc może wcześniejsze namoczenie ubrania.

 

Wybór detergentu i środka do usuwania plam

Najważniejszą rzeczą w przypadku plam z owoców drobnopestkowych jest szybkość działania. Upewnij się zatem, że masz pod ręką detergent Persil odpowiedni do usuwania plam z owoców drobnopestkowych.

 

  • Wybierz proszek Persil do ubrań białych i o trwałych kolorach
  • Wybierz proszek Persil Color lub żel Persil Color Gel do ubrań kolorowych
  • Perwoll Wool & Delicate do tkanin delikatnych

 

Wykonaj wstępne czyszczenie plamy

Usuń pozostałości owoców z tkaniny, następnie osusz plamę czystym ręcznikiem. Odwróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę zimną wodą. W trakcie czyszczenia wstępnego nanieś niewielką ilość Persil Color Gel lub Persil Power Gel bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzyj i pozostaw na chwilę.

 

Pranie i płukanie

Im wyższa temperatura prania, tym lepsze efekty wybielania i odplamiania. Dlatego ustaw maksymalną temperaturę prania dozwoloną dla danej tkaniny. Detergent należy użyć   w ilości zalecanej dla ubrań mocno zabrudzonych.

 

Sprawdzenie efektu wywabiania

Po wypraniu ubrania, sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie, a ubranie jest białe lub nieblaknące, powtórz pranie, stosując większą ilość detergentu i/lub wydłużając cykl prania. Jeśli ubranie jest wykonane z materiału nieblaknącego, możesz też namoczyć je na pół godziny w ciepłej wodzie z dodatkiem żelu do prania Persil Power Gel, a następnie uprać ponownie.

 

Usuwanie plam z owoców drobnopestkowych ze specjalnych rodzajów materiału

Jeżeli próbujesz usunąć plamy z jagód z koszuli lub plamy z truskawek z białych spodni, opisane powyżej czynności powinny przynieść skutek, jeśli zareagowałaś szybko.

 

Jeśli pierzesz tkaniny takie jak jedwab, wełna lub bawełna, z uwaga dobieraj detergent i sposób prania. Jedwab i wełna wymagają zastosowania Perwoll Wool & Delicate i muszą być zazwyczaj prane ręcznie.

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.