Tkaniny poliestrowe: Pranie i pielęgnacja 

Poliester należy do grupy najpopularniejszych włókien, z których wykonywane są nasze ubrania. Jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo dbać o odzież wykonaną z włókien poliestrowych, ponieważ nie mają one zdolności wchłaniania potu, co może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Sprawdź, jak prać tkaniny poliestrowe!

kobieta ubrana w białą koszulę z plamą dżemu trzyma kanapkę z dżemem

Pranie poliestru: Wybór odpowiedniego programu

Wybór odpowiedniego programu prania jest istotny, ponieważ pozwala nie tylko na dokładne usunięcie plam, ale także ma zapewnić odpowiednią pielęgnację danej tkaniny. Poliester należy do materiałów, które są stosunkowo łatwe w konserwacji. Większość ubrań z niego wykonanych można prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 60°C. Pamiętaj jednak, aby zawsze zapoznawać się z informacjami znajdującymi się na metce. Wirowanie lub suszenie w suszarce bębnowej również nie powinny stanowić większego problemu.

Jeżeli chcesz jedynie odświeżyć swoje ubranie wykonane z poliestru, możesz wykorzystać funkcję prania parowego (jeżeli Twoja pralka taką posiada). Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko zagnieceń, ale także usuniesz wiele drobnoustrojów i roztoczy.

Pranie poliestru: Wybór odpowiedniego detergentu

Do prania poliestru można stosować większość dostępnych na rynku detergentów. W przypadku kolorowych ubrań zalecamy skorzystanie z żelu Persil Color, natomiast do białych ubrań postaw na żel Persil Universal.

Jeżeli preferujesz użycie wygodnych kapsułek, zdecyduj się na Persil Discs 4w1 Universal (do białego) lub Persil Discs 4w1 Color (do koloru).

Pranie poliestru: Usuwanie silnych zabrudzeń z poliestru

W przypadku poliestru nie zaleca się raczej używania odplamiacza. Jeżeli zdecydujesz się go użyć, nanieś go najpierw na niewidoczną części odzieży, aby upewnić się, że nie spowoduje zmian w kolorze.

Alternatywnie możesz zastosować także jeden z żeli Persil. Wystarczy, że nałożysz niewielką ilość produktu bezpośrednio na plamę, a po kilku minutach wypłuczesz ją pod bieżącą wodą. Po takim wstępnym przygotowaniu należy wyprać odzież w najwyższej zalecanej temperaturze.

Pranie poliestru: Informacje dodatkowe

Przed wsadzeniem odzieży do pralki pamiętaj o zapięciu wszystkich zamków, wyciągnięciu wszystkiego z kieszeni oraz odwróceniu na lewą stronę. Dzięki temu Twoje ubranie nie ulegnie zniszczeniu. Prasowanie poliestru nie powinno odbywać się przy użyciu zbyt wysokiej temperatury. Jest to materiał wrażliwy na temperaturę (możliwość przypaleń). Aby uniknąć powstawania nieestetycznych świecących smug, zawsze prasuj poliestrowe ubrania na lewej stronie albo przez ręcznik lub szmatkę.

Ubrania wykonane z poliestru nie powinny być prane w zbyt pełnym bębnie pralki, ponieważ wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że powstałe zagniecenia utrwalą się na materiale.

Jak już wspomnieliśmy, poliester może być bezpiecznie suszony w suszarce bębnowej. Jeśli jednak zależy Ci na pięknym zapachu ubrań, możesz je rozwiesić na świeżym powietrzu. W tym przypadku upewnij się jednak, że nie będą znajdowały w silnym słońcu, co może spowodować blaknięcie koloru.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sterta kolorowego prania leży przed pralką

  Jak prawidłowo prać bawełniane ubrania

 • Bawełna, włókna syntetyczne lub mieszane

  Bawełna, włókna syntetyczne lub mieszane

 • mężczyzna w czarnym stroju sportowym biegnie wzdłuż nadbrzeżnej promenady

  Jak usunąć zapach z ubrań