Skip to Content

Plama z farby olejnej: Usuwanie krok po kroku

Krok 1: Przy pomocy łyżki lub noża usuń nadmiar farby z materiału.

Krok 2: Farba olejna niestety nie reaguje na wodę, dlatego do usunięcia zabrudzenia potrzebujesz specjalnego rozpuszczalnika, na przykład terpentyny. Produkt nałóż na gąbkę, a następnie delikatnie wetrzyj od drugiej strony tkaniny.

Krok 3: Po upływie pewnego czasu, nadmiar płynu spłucz zimną wodą. Możesz do niej dodać profesjonalny detergent, na przykład jeden z żeli Persil.

Krok 5: Po wykonaniu powyższych kroków, ubranie należy pozostawić na kilka godzin, a następnie wyprać postępując zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce.

Gotowe! Sprawdź, czy plama została całkowicie usunięta. Jeżeli zabrudzenie jest nadal widoczne, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Rada specjalisty: Działaj natychmiast! Im szybciej podejmiesz właściwe kroki, tym większa szansa na to, że plama z farby olejnej całkowicie zniknie z Twojego ulubionego ubrania.

Jak usunąć plamy z farby olejnej na ubraniu

W przypadku plam z farby olejnej wiele zależy od tego, na jakiej tkaninie pojawiło się zabrudzenie. Poza tym pozbycie się plamy z farby lateksowej lub emulsyjnej może być o wiele łatwiejsze. Nie oznacza to oczywiście, że plama z farby olejnej nie jest możliwa do usunięcia. Co więcej, inaczej postępować będziemy w przypadku mokrej, świeżej plamy, a inaczej jeżeli jest ona zaschnięta i nieco starsza.

Zaschnięta plama z farby olejnej: Co robić?

W przypadku plam z farby olejnej na ubraniach należy działać tak szybko, jak to tylko możliwe. Wynika to z faktu, że pozbycie się świeżej, mokrej plamy jest o wiele łatwiejsze. Jeżeli jednak dopiero po czasie plama z farby olejnej przykuła Twój wzrok, nie ma powodów do zmartwień. Istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą na całkowite pozbycie się zabrudzenia.

W przypadku starszych plam z farby przydatna może być twarda szczotka. Na początku zeskrob nadmiar zabrudzenia, używając w tym calu tępego noża. Następnie przy pomocy wspomnianej szczotki pocieraj tkaninę (bądź delikatna!) w celu usunięcia skruszonej farby. Po takim wstępnym czyszczeniu postępuj podobnie jak w przypadku świeżej plamy z farby olejnej. To znaczy, użyj rozpuszczalnika i pozostaw ubranie na pewien czas. Następnie przemyj zabrudzenie pod zimną wodą z dodatkiem profesjonalnego detergentu. Po upływie kilku godzin wsadź ubranie do pralki i pierz w najwyższej możliwej temperaturze (zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na metce).

Plama z farby olejnej na ubraniu: Wybór odpowiedniego detergentu

Jednym z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać podczas usuwania plamy z farby olejnej, jest wybór właściwego detergentu. Powinien on nie tylko skutecznie pozbyć się zabrudzenia, ale także zadbać o tkaninę. W przypadku białych ubrań postaw na żel Persil Universal Active lub wygodne kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal. Do kolorów użyj natomiast żelu Persil Color Active lub kapsułek Persil DISCS 4w1 Color.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • kobieta w niebieskich dżinsach stoi na białej kanapie

  Usuwanie plam z jeansów

 • Plama z kurkumy: Jak się jej pozbyć?