Plama po truskawkach: Jak pozbyć się problemu?

Truskawki są jednym z najprzyjemniejszych elementów letnich miesięcy. Jedyną ich wadą jest to, że mogą pozostawić jaskrawoczerwone plamy na Twojej jasnej sukience. Czasami mogą nawet pojawić się na ubraniu w postaci ciemnobrązowych plam dopiero po praniu. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością się ich pozbędziesz.

Jak sprać truskawki: Krok po kroku

Krok 1: Działaj szybko! Plama po truskawkach jest najłatwiejsza do usunięcia, jeżeli natychmiast przemyjesz ubranie pod bieżącą, zimną wodą.

Krok 2: Przed praniem najlepiej potraktować plamę odplamiaczem.

Krok 3: Wypierz ubranie zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce.

Gotowe! Przed suszeniem sprawdź, czy plama została usunięta. Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do skutku.

Rada specjalisty: Odplamiacz należy zawsze przetestować na niewidocznym elemencie ubrania. Dzięki temu sprawdzisz trwałość koloru. Niektóre detergenty pralnicze zawiera w sobie wybielacz, który może doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia Twojej ulubionej sukienki.

Plama z truskawek: Natychmiastowe działanie

Jeśli bogaty w witaminy owoc wylądował na Twojej ulubionej sukience, działaj jak najszybciej. Wypłucz plamę pod bieżącą, zimną wodą, a następnie namocz ubranie. Po pewnym czasie zabrudzenie powinno zniknąć. Jeżeli jednak plama zdążyła zaschnąć, nieco trudniej będzie się jej pozbyć.

Plama po truskawkach: Pranie wstępne

Nie zawsze udaje się całkowicie usunąć plamę poprzez płukanie jej w zimnej wodzie. W takim przypadku zaleca się obróbkę wstępną przy pomocy profesjonalnego odplamiacza. Jeżeli nie jesteś przekonana, czy taki środek może być użyty na Twoim ubraniu, przetestuj go na niewidocznej części materiału. Pamiętaj, aby odplamiacz stosować wg instrukcji jego użycia. Jako alternatywę możesz zastosować żel Persil Universal Active do białych ubrań lub Persil Color Active do koloru. Nanieś produkt bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzyj i pozostaw na kilka minut. Podczas obróbki wstępnej należy uważać, aby nie powiększyć plamy lub nie wetrzeć jej w głębsze warstwy materiału.

Pranie poplamionego ubrania

Aby zapewnić, że nie tylko skutecznie usuniesz plamę, ale także zadbasz o tekstylia, wybierz odpowiedni detergent. Na przykład do białej sukienki postaw na kapsułki Persil Discs 4w1 Universal. Jeżeli plama po truskawkach pojawiła się na kolorowym ubraniu, najlepiej użyć jednego z produktów z gamy Persil Color. Warto także pamiętać, że plama z truskawek jest stosunkowo łatwa w usunięciu z bawełny, ale trudniejsza w przypadku jedwabiu, czy wełny. W tym przypadku należy sięgnąć po produkty Perwoll przeznaczone do delikatnych materiałów. Pamiętaj także, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce. W ten sposób określisz właściwą temperaturę prania.

Kontrola

Przed suszeniem upewnij się, że plama nie jest nadal widoczna na ubraniu. Jeżeli tak jest, powtarzaj powyższe działania aż do uzyskania zadowalającego efektu. Nigdy nie należy czekać, aż odzież wyschnie! Jeżeli plama z truskawek pojawiła się na białym ubraniu, możesz je także po odplamianiu i wypraniu wystawić na kilka dni na słońce. Jego promienie spowodują rozjaśnienie śladu po plamie.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Dziecko w śliniaczku z plamami z marchewki

  Plamy z marchewki

 • Jak prać len: Poradnik

 • Wybór odpowiedniego detergentu do prania i pralki

  Wybór odpowiedniego detergentu do prania i pralki