Jak wybrać właściwy program prania

Zastanawiasz się jaki program prania wybrać? Ilość różnych programów prania we współczesnej pralce może przyprawić o zawrót głowy. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, aby zawsze mieć pewność, że ubrania nie tylko będą czyste, ale przede wszystkim nie ulegną zniszczeniu. Dowiedz się, jakie są programy prania i kiedy je stosować!

Ręka przekręcająca pokrętło na pralce

Podstawowe programy prania w pralce

Pranie wstępne

Ten program prania jest konieczny tylko w wypadku bardzo zabrudzonych tkanin.

Podstawowy program prania

Wybierz cykl prania oraz temperaturę w zależności od typu tkanin, oraz stopnia zabrudzenia. Pamiętaj także, aby zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metkach ubrań.

Wirowanie

Wirowanie jest kontrolowane automatycznie i przypisane do danego programu prania. Jednak w wypadku bardzo delikatnych tkanin należy zredukować szybkość wirowania lub całkowicie je pominąć.

Dodatkowe programy prania

Oprócz wymienionych powyżej podstawowych programów prania, istnieje wiele innych, o których również warto pamiętać.

Program prania bawełny

Wybierz ten program w przypadku ubrań wykonanych z bawełny lub lnu. Będzie to także najczęstszy wybór dla ręczników, pościeli, T-shirtów, bielizny i koszul.

Program prania do tkanin syntetycznych

Najczęściej maksymalną temperaturą prania w przypadku tkanin syntetycznych jest 60 stopni Celsjusza (upewnij się jednak, sprawdzając informacje znajdujące się na metce). Do tkanin takich należą przede wszystkim: poliester, poliamid, poliakryl oraz mieszanki bawełny. Warto jednak pamiętać, że tego typu materiały mają skłonności do gniecenia, dlatego nie ustawiaj wysokiej prędkości wirowania, a bęben zapełnij jedynie do połowy jego objętości.

Program prania dla tkanin delikatnych

Do tkanin delikatnych zaliczamy między innymi jedwab. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, dlatego przed wsadzeniem ubrań do pralki dokładnie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. Ten program prania zapewni niższą temperaturę oraz dużą ilość wody. Dzięki temu delikatne ubrania nie ulegną zniszczeniu.

Program prania ręcznego

Ten program również sprawdza się świetnie w przypadku bardzo delikatnych tkanin, takich jak wełna. Zapewnia on najwolniejsze wirowanie oraz temperaturę nieprzekraczającą 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że ten wybór nie zastąpi prania ręcznego, dlatego używaj go jedynie dla ubrań, które można umieścić w pralce.

Program prania szybkiego

Jest to skrócony program prania, który trwa zazwyczaj około 30 minut. Jest on wskazany szczególnie w przypadku, gdy zależy Ci jedynie na szybkim odświeżeniu odzieży, która nie jest szczególnie poplamiona.

Program prania dla ubrań sportowych

Jest to program przeznaczony do prania funkcjonalnych ubrań sportowych wykonanych z tkanin o szczególnych właściwościach. Pranie przebiega w niskiej temperaturze, co pozwala na skuteczne usunięcie plam oraz odświeżenie odzieży. Dowiedz się więcej na temat prania tkanin technicznych i odzieży sportowej z naszego artykułu na ten temat.

Program prania dla ubranek dziecięcych

Ten program sprawdza się idealnie w przypadku ubranek dziecięcych, które muszą zapewnić bezpieczeństwo delikatniej i wrażliwej skórze malucha. Pranie odbywa się w wysokiej temperaturze, która pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkich bakterii, roztoczy i drobnoustrojów. Dodatkowy cykl płukania pozwala także na dokładne pozbycie się resztek detergentów. Dowiedz się więcej na temat prania ubranek niemowlęcych.

Program prania antyalergiczny

Podobnie, jak w przypadku programu do ubranek dziecięcych, pralka wykonuje dodatkowy cykl płukania. Pozbycie się resztek detergentów pozwala na zmniejszenie ryzyka podrażnień skóry i wystąpienia reakcji alergicznych.

Teraz już wiesz, jakie są najpopularniejsze programy prania i jak wybrać ten właściwy. Koniecznie sprawdź także nasze poradniki na temat usuwania plam z ubrań.