Jak wybrać właściwy program prania

Programy w pralce i ich ilość mogą przyprawić o zawrót głowy. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, aby zawsze mieć pewność, że ubrania nie tylko będą czyste, ale przede wszystkim nie ulegną zniszczeniu. Dowiedz się, jaki program prania wybrać!

Ręka przekręcająca pokrętło na pralce

Podstawowe programy prania w pralce

Pranie wstępne: Pranie wstępne jest konieczne tylko w wypadku bardzo zabrudzonych tkanin.

Podstawowy program prania: Wybierz cykl prania oraz temperaturę w zależności od typu tkanin, oraz stopnia zabrudzenia. Więcej szczegółów dotyczących typu tkanin znajdziesz na metkach ubrań.

Wirowanie: Wirowanie jest kontrolowane automatycznie przez wybór programu prania. Jednak w wypadku bardzo delikatnych tkanin należy zredukować szybkość wirowania lub całkowicie je pominąć.

Dodatkowe programy prania

Oprócz wymienionych powyżej podstawowych programów prania, istnieje wiele innych, o których również warto pamiętać.

Program prania bawełny: Wybierz ten program w przypadku prania bawełny lub lnu. Będzie to także najczęstszy wybór dla ręczników, pościeli, T-shirtów, bielizny i koszul.

Program do tkanin syntetycznych: Najczęściej maksymalną temperaturą prania w przypadku tkanin syntetycznych jest 60 stopni Celsjusza (upewnij się jednak, sprawdzając informacje znajdujące się na metce). Do tkanin takich należą przede wszystkim: poliester, poliamid, poliakryl oraz mieszanki bawełny. Warto jednak pamiętać, że tego typu materiały mają skłonności do gniecenia, dlatego nie ustawiaj wysokiej prędkości wirowania, a bęben zapełnij jedynie do połowy jego objętości.

Program prania dla tkanin delikatnych: Do tkanin delikatnych zaliczamy między innymi jedwab. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, dlatego przed wsadzeniem ubrań do pralki dokładnie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. Ten program prania zapewni niższą temperaturę oraz dużą ilość wody. Dzięki temu delikatne ubrania nie ulegną zniszczeniu.

Program prania ręcznego: Ten program również sprawdza się świetnie w przypadku bardzo delikatnych tkanin, takich jak wełna. Zapewnia on najwolniejsze wirowanie oraz temperaturę nieprzekraczającą 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że ten wybór nie zastąpi prania ręcznego, dlatego używaj go jedynie dla ubrań, które można umieścić w pralce.

Program szybkiego prania: Jest to skrócony program prania, który trwa zazwyczaj około 30 minut. Jest on wskazany szczególnie w przypadku, gdy zależy Ci jedynie na szybkim odświeżeniu odzieży, która nie jest szczególnie poplamiona.

Program dla ubrań sportowych: Jest to program przeznaczony do prania funkcjonalnych ubrań sportowych wykonanych z tkanin o szczególnych właściwościach. Pranie przebiega w niskiej temperaturze, co pozwala na skuteczne usunięcie plam oraz odświeżenie odzieży. Dowiedz się więcej na temat prania tkanin technicznych i odzieży sportowej z naszego artykułu.

Program do ubranek dziecięcych: Ten program sprawdza się idealnie w przypadku ubranek dziecięcych, które muszą zapewnić bezpieczeństwo delikatniej i wrażliwej skórze malucha. Pranie odbywa się w wysokiej temperaturze, która pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkich bakterii, roztoczy i drobnoustrojów. Dodatkowy cykl płukania pozwala także na dokładne pozbycie się resztek detergentów. Dowiedz się więcej na temat prania ubranek niemowlęcych.

Program antyalergiczny: Podobnie, jak w przypadku programu do ubranek dziecięcych, pralka wykonuje dodatkowy cykl płukania. Pozbycie się resztek detergentów pozwala na zmniejszenie ryzyka podrażnień skóry i wystąpienia reakcji alergicznych.

Mamy nadzieję, że spodobały Ci się nasze wskazówki dotyczące wyboru programu prania. Sprawdź także nasze poradniki na temat usuwania plam z ubrań.