Skip to Content

Pierwsze pranie w nowej pralce

Wbrew pozorom zrobienie pierwszego prania wcale nie jest aż tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Przed uruchomieniem nowego urządzenia należy nie tylko zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta, ale także pamiętać o kilku innych kluczowych kwestiach. Jak zrobić pierwsze pranie w nowej pralce? Podpowiadamy!

Osoba ładuje pranie do pralki

Pierwsze pranie w nowej pralce i wszystko co na ten temat należy wiedzieć

Przede wszystkim pierwsze pranie jest niesamowicie ważne ze względu na fakt, że w ten sposób można wykryć ewentualną usterkę pralki. Poza tym urządzenie należy odpowiednio przygotować, aby nie zniszczyć później swoich ubrań. Trzeba też pamiętać o zakupie odpowiednich środków piorących (żelproszekkapsułki), takich jak te, które oferuje Persil, czyli produkty cechujące się najwyższą skutecznością, bezpieczeństwem oraz jakością. Odzież uprana w ten sposób będzie pachnąca, miękka i przede wszystkim nie ulegnie zniszczeniu.

Nie jest tajemnicą, że w przypadku zepsutej pralki piętrzące się góry prania mogą znacząco utrudnić życie. Dlatego też po zakupie nowego urządzenia trzeba szybko przystąpić do jego odpowiedniego przygotowania.

Krok 1: na początku należy zdjąć wszelkie blokady, które zostały założone przez producenta oraz podłączyć niezbędne przewody. Dopiero wówczas można przystąpić do nastawienia pierwszego cyklu prania.

Krok 2: gdy już pralka jest podłączona, należy się dokładnie zapoznać z jej instrukcją obsługi. To niesamowicie ważne, bo niektóre modele mogą posiadać szereg indywidualnych ustawień, które nie zawsze są uniwersalne i oczywiste.

Krok 3: pierwsze pranie w nowej pralce trzeba cały czas obserwować. Zawczasu powinno się także zapoznać z instrukcjami dotyczącymi ilości dodawanych detergentów. Rozmiar bębna w nowej pralce może się różnić w zależności od modelu, stąd też poszczególne proporcje mogą być inne.

Krok 4: w trakcie obserwacji należy zweryfikować czy nie dochodzi do żadnych przecieków np. w przewodach doprowadzających i odprowadzających wodę. Co więcej, pierwsze pranie w nowej pralce powinno być puste. Do środka nie wkładamy wówczas żadnej odzieży – bęben musi być oczyszczony nie tylko mechaniczne, ale również chemicznie, co pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, które powstały w czasie produkcji i transportu.

Podsumowanie

Włączenie nowej pralki nie jest wcale oczywiste. Zazwyczaj jednak cały proces jest schematyczny i jasno wyjaśniony w instrukcji obsługi. Pamiętaj również, że bęben nigdy nie może być przeładowany – może to uszkodzić odzież, a nawet niektóre elementy pralki. Odzież powinna być posegregowana pod względem rodzaju tkanin oraz kolorów. Osobno pierzemy ręczniki, pościel, dżins, wełnę czy koronkę.

Istotne różnice będą też występować w dostosowywaniu temperatur. Ręczniki najczęściej pierze się w 90 stopniach Celsjusza, pościel od 40 do 60 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju materiału i zaleceń producenta), a delikatne tkaniny, takie jak koronka, wełna itd. w 30 stopniach Celsjusza.

Niesamowicie istotny jest też wybór środków do prania. Sam proszek często nie wystarczy – należy pamiętać także o zakupie płynu do płukania tkanin. Detergenty powinny cechować się skutecznością i odpowiednią jakością, które pozwolą odzieży zachować idealny wygląd przez długi czas.