Skip to Content

Stwórz wazon w zrównoważony sposób - Recykling plastikowych butelek

Przenieś butelkę Persil Gel do konewki

Materiały potrzebne do zaprojektowania domowego wazonu

Stworzenie wazonu na kwiaty z butelki Persila jest łatwe i wymaga tylko kilku artykułów, które na pewno macie w domu. 

  • Pusta butelka Persil Gel 
  • Farbki (odpowiednie do malowania na plastiku/wodoodporne) 
  • Pędzel 
  • Ołówek 
  • Nożyczki 
  • Noż do cięcia 
  • Glina samoutwardzalna
  • Gąbka 
  • Małe kamienie 
  • Szablony do dekoracji (do wyboru)

Jak zrobić wazon na

Zanim zaczniesz tworzyć wazon, sprawdź dokładnie czy butelka jest całkowicie pusta i czysta, tj. nie zawiera już resztek detergentu.

Wskazówka: jeśli posiadasz butelka z lejkiem, wyjmij dziobek z butelki Persil, załóż tylko zewnętrzną nakrętkę i odwróć butelkę do góry nogami, aby wypłynęły ostatnie krople żelu. Jeśli butelka jest pusta, dokładnie wypłucz ją przed rozpoczęciem. kwiatki krok po kroku

1. Ostrożnie odklej etykiety z przodu iz tyłu pustej butelki Persil. Wskazówka: Ciepła woda pomoże usunąć pozostałości etykiet i kleju oraz pozostawi gładką, czystą powierzchnię.

2. Pomaluj butelkę wodoodporną farbą do plastiku. Pozostaw farbę do wyschnięcia i w razie potrzeby nałóż kolejną warstwę.

3. Za pomocą linijki i ołówka narysuj prostą linię dookoła miejsca, w którym chcesz odciąć górę butelki. Również na uchwycie butelki zaznacz linię, która powinna znajdować się kilka cm poniżej linii na butelce. (Uważaj, aby nie przeciąć rączki butelki zbyt nisko, w przeciwnym razie wypłynie tam woda)

 

4. Teraz użyj nożyczek lub noża do cięcia, aby odciąć zarówno butelkę, jak i uchwyt wzdłuż zaznaczonej linii. Poproś rodzica o pomoc. 

5. Uformuj cienki wałek z gliny na tyle długi, aby zmieścił się wokół górnej części wazonu. Umieść zwiniętą masę modelarską wokół górnej części butelki.

6.  Pozostaw glinę do wyschnięcia na powietrzu aż do całkowitego utwardzenia (wskazówka: informacje o czasie schnięcia na pewno znajdziesz w instrukcji użytkowania). Po wyschnięciu można pomalować krawędzie. 

Jeśli chcesz, możesz również użyć tej metody do wymodelowania krawędzi na wyciętym otworze rączki i pomalowania.

 

7. Po całkowitym wyschnięciu farby i gliny wazon można ozdobić! Połóż butelkę i przyciśnij szablon na wybranej powierzchni. Nabierz trochę koloru za pomocą gąbki i przetrzyj go przez szablon na butelce. Wskazówka: jeśli nie masz szablonów ani gąbek, możesz również pomalować wazon farbami.

Powtarzaj z innymi szablonami, aż będziesz zadowolony z wyglądu wazonu. Pozostaw farbę do całkowitego wyschnięcia.

8. Na dno butelki, wrzuć małe kamienie aby obciążyć i ustabilizować butelkę. Pamiętaj aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na kwiaty.

9. Napełnij wazon wystarczającą ilością wody, aby zakryć końce łodyg i ułóż kwiaty.

Wskazówka: nadaj swojemu domowemu wazonowi niepowtarzalny wygląd, umieszczając również kilka kwiatów w uchwycie.

 

Domowy wazon jest niedrogi, praktyczny i łatwy do wykonania! Idealnie nadaje się również do wręczania kwiatów ukochanej osobie w szczególnie osobisty sposób; więc... niech rozkwitnie Twój talent do zrównoważonego rękodzieła!