Skip to Content

Prawidłowe pranie kurtki poliestrowej


Poliester został wynaleziony jako łatwiejsza i tańsza w produkcji oraz pielęgnacji alternatywa dla jedwabiu. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych przy produkcji odzieży – między innymi kurtek. Nic dziwnego, odznacza się on bowiem szczególną elastycznością, trwałością oraz delikatnością. Jego pranie i czyszczenie nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco wiedzy i wprawy. W tym artykule postaramy się więc w prosty sposób wyjaśnić jak prać kurtki z poliestru.

Eine Frau in Jeans steht auf einer hellen Couch, zu sehen sind nur ihre Beine.

Jak prać kurtkę z poliestru: W pralce, czy ręcznie?

Kurtka z poliestru może być prana zarówno ręcznie, jak i w pralce (upewnij się jednak, sprawdzając informacje znajdujące się na metce). Warto pamiętać, że w celu ochrony tkaniny lepiej zawsze wybierać jak najdelikatniejsze programy. Dzięki temu Twoja ulubiona kurtka z poliestru będzie w idealnym stanie przez wiele kolejnych lat. Jeszcze przed wsadzeniem kurtki poliestrowej do pralki, należy opróżnić jej kieszenie, ściągnąć wszelkie ozdoby oraz wywinąć ją na lewą stronę. Dzięki temu unikniesz wszelkich ewentualnych mechanicznych uszkodzeń. Jeżeli zdecydujesz się na pranie kurtki poliestrowej w pralce, postaw również na delikatne wirowanie. Mimo że wysokie obroty nie powinny zaszkodzić kurtce z poliestru, nie są one konieczne, ponieważ poliester jest tkaniną, która nie wchłania dużej ilości wody.

Temperatura prania kurtki poliestrowej

W przypadku kurtek wykonanych z poliestru zaleca się wybieranie niższych temperatur prania. Woda o temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza oraz odpowiedni detergent powinny być w stanie skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia z kurtki wykonanej z poliestru. Jednak przed wyborem temperatury zawsze upewnij się, sprawdzając informacje znajdujące się na metce. Szczególnie jeżeli zamierzasz wyprać swoją kurtkę poliestrową w wyższej temperaturze, na przykład 60 stopni Celsjusza.

Pranie kurtki poliestrowej: Detergenty

Odpowiednie pranie pozwala nie tylko na dokładnie i skuteczne czyszczenie, ale także na pielęgnację. Dzięki użyciu odpowiednich detergentów do prania Twoja kurtka będzie w idealnym stanie przez wiele sezonów. W przypadku kurtki poliestrowej postaw na:

Jeżeli Twoja skóra jest szczególnie delikatna, zastosuj żel Persil Sensitive lub kapsułki Persil DISCS 4w1 Sensitive.

W większości przypadków, do prania kurtek z poliestru można stosować płyny do płukania. Należy jednak zachować umiar. Poliester jest materiałem, który silnie pochłania zapachy, więc zbyt duża ilość detergentu może wywoływać reakcje alergiczne.

Jeżeli na Twojej kurtce pojawiły się bardzo uciążliwe plamy, sprawdź nasze wskazówki dotyczące usuwania plam z tkanin poliestrowych.

Prasowanie kurtki poliestrowej

Kurtki wykonane z poliestru nie mają skłonności do gniecenia, dlatego w większości przypadków prasowanie zwyczajnie nie jest konieczne. Jeżeli jednak zależy Ci na bardzo eleganckim i perfekcyjnym wyglądzie, zachowaj ostrożność. Poliester nie lubi wysokich temperatur oraz pary. Jeżeli Twoje żelazko posiada taką opcję, wybierz program dla tkanin syntetycznych.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe i skuteczne pranie kurtki poliestrowej. Koniecznie sprawdź nasze inne poradniki dotyczące usuwania plam, dzięki którym Twoje ubrania będą nie tylko czyste, ale także bezpieczne i na długo pozostaną w idealnym stanie.