Skip to Content

Jak prać pończochy przeciwżylakowe

Czy to w celach profilaktycznych podczas długich lotów, czy jako wsparcie terapeutyczne w leczeniu chorób żył: pończochy uciskowe przylegają ściśle do skóry, zazwyczaj przez wiele godzin. Dlatego tym ważniejsza jest ich odpowiednia pielęgnacja, aby pozostały przyjazne dla skóry. Dowiedz się, jak prać pończochy uciskowe.

Junge frau zieht beigefarbene stützstrümpfe an

Jak prać pończochy uciskowe krok po kroku

Krok 1: Odwróć pończochy uciskowe na lewą stronę oraz zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce.

Krok 2: Jeżeli to możliwe wypierz cienkie pończochy oddzielnie lub w worku do prania.

Krok 3: Wybierz maksymalną temperaturę wskazaną na metce i wypierz pończochy przeciwżylakowe ręcznie lub przy użyciu delikatnego programu prania w pralce.

Gotowe! Sprawdź rezultat. Czy pończochy są czyste? Jeśli nie, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Wskazówka od specjalisty: Detergenty zawierające wybielacze lub odplamiacze mogą powodować sklejanie się włókien pończoch uciskowych – lepiej wybrać delikatny detergent w płynie, taki jak żel Persil Universal Active lub żel Persil Color Active.

Jak prać pończochy przeciwżylakowe: O czym warto pamiętać

Poprzez tworzenie zewnętrznego ucisku na żyły, pończochy uciskowe, znane również jako pończochy przeciwżylakowe wspierają poprawne krążenie krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko zakrzepicy. Mogą być stosowane zapobiegawczo (na przykład podczas długich lotów samolotem) lub terapeutycznie przy leczeniu takich schorzeń jak: żylaki, zapalenie żył czy obrzęk limfatyczny. W czasie ciąży mogą także odciążyć żyły i zmniejszyć obrzęki.

Nowoczesne pończochy uciskowe nie muszą już być ukrywane pod ubraniem – obecnie oprócz białych, czarnych i tych w kolorze skóry dostępne są również modne i kolorowe pończochy przeciwżylakowe oraz takie, które wyglądem niewiele różnią się od rajstop.

Pończochy uciskowe najczęściej wykonane są z włókien syntetycznych, takich jak poliamid, poliester, elastan lub mikrofibra, rzadziej z naturalnego włókna – bawełny. Różne modele różnią się między innymi elastycznością. Te twardsze, grubsze i mniej elastyczne używane są zwykle do celów medycznych ze względu na większy ucisk.

Jak prać pończochy uciskowe? To proste

Ważne jest, aby zawsze prawidłowo prać pończochy przeciwżylakowe, ponieważ nieprawidłowe ich czyszczenie może spowodować, że materiał straci swój ucisk. Regularne pranie zapobiega zużywaniu się pończoch, ponieważ podczas prania materiał delikatnie się kurczy. Dzieje się tak dzięki działaniu wody: włókna wchłaniają ją, stają się grubsze i nieco się skracają. Również ze względów higienicznych pończochy należy prać po każdym założeniu, ponieważ stopy są jedną z najbardziej potliwych części ciała. Z tego powodu wskazane jest posiadanie przynajmniej dwóch par pończoch na zmianę. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci, jak prać pończochy przeciwżylakowe:

Jeszcze przed praniem, pończochy należy odwrócić na drugą stronę. Dla pewności zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. Pierz swoje pończochy tak delikatnie, jak to tylko możliwe. Pranie ręczne jest zazwyczaj najlepszym pomysłem. Dzięki temu pończochy będą Ci służyły przez dłuższy czas. Pamiętaj także o tym, żeby zawsze używać dobrych, profesjonalnych detergentów piorących, które nie zawierają wybielaczy, odplamiaczy lub zmiękczaczy, które sprzyjają sklejaniu się włókien. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie jeden z żeli Persil.

Bawełnę i większość tkanin syntetycznych można bezpiecznie prać w temperaturze między 30 °C, a 40 °C wybierając delikatny cykl prania. Warto również pamiętać o tym, że pończochy pierzemy oddzielnie. Ewentualnie możesz załadować pralkę ubraniami o tym samym kolorze (maksymalnie do połowy wsadu). Użyj również siatki na bieliznę, aby ochronić pończochy przed haczykami biustonosza. Ustaw prędkość wirowania na (maksymalnie) 1200, a najlepiej 800 obrotów na minutę. Większość pończoch nie nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej ani do prasowania. Susz je na sznurze i unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych lub kaloryfera.

Jak prać pończochy przeciwżylakowe: Wybór detergentu

Do prania pończoch uciskowych nie używaj zbyt silnych detergentów. Zamiast tego postaw na łagodne środki piorące bez wybielaczy. Jest to tak istotne, ponieważ pończochy bardzo mocno przylegają do skóry, a środki chemiczne mogą powodować podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Produkty Persil Sensitive zawierające naturalne składniki dają przyjemne uczucie na skórze i idealnie nadają się dla osób o wrażliwej skórze i alergików. Postaw na żel Persil Sensitive lub wygodne kapsułki Persil DISCS 4w1 Sensitive.