Jak prać polar
Polar jest szczególnie popularnym materiałem szczególnie wśród miłośników górskich wędrówek oraz narciarstwa. Jest nie tylko niezwykle przyjemny w dotyku, ale przede wszystkim zapewnia skuteczną warstwę chroniącą organizm przed wychłodzeniem. Sprawdza się więc szczególnie dobrze zimą. Wykonane mogą być z niego nie tylko kurtki, ale także koce, pod którymi spędzamy długie jesienne i zimowe wieczory. Podpowiadamy więc, jak wygląda prawidłowe pranie polaru.
Pranie polaru: Jak często?
Polar należy do bardzo trwałych materiałów. Warto jednak pamiętać, że aby mógł na dłużej zachować swoje właściwości oraz idealny wygląd, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pranie polaru nie powinno odbywać się jednak zbyt często! Takie zabiegi powinniśmy przeprowadzać 4-5 razy w ciągu roku. Będzie to oczywiście w dużym stopniu uzależnione od tego, jak często korzystamy z danej odzieży i jaki jest poziom jej zabrudzenia.
Pranie polaru w pralce czy ręcznie?
Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu swojej ulubionej polarowej bluzie większego bezpieczeństwa, lepiej będzie, jeżeli wypierzesz ją ręcznie. Jeżeli jednak chcesz wyprać ją w pralce, pamiętaj, aby wcześniej zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce. Jeszcze przed wsadzeniem odzieży do bębna pralki, upewnij się, że wszystkie kieszenie zostały opróżnione. Ściągnij także wszelkie ozdoby oraz odwróć materiał na lewą stronę. Dzięki temu unikniesz mechanicznych uszkodzeń podczas prania polaru. W większości przypadków najlepiej będzie wybrać program z niską temperaturą – 30 lub 40 stopni Celsjusza. Zalecamy, abyś zrezygnowała z wirowania lub ustawiła minimalną jego prędkość. Szybkie obroty mogą doprowadzić do niechcianych uszkodzeń materiału.
Suszenie polaru
Po wyciągnięciu odzieży lub koca z pralki wystarczy, że delikatnie wyciśniesz resztki wody (możesz to zrobić, zawijając polar w czysty ręcznik i delikatnie uciskając). Polar ma naturalne zdolności do bardzo szybkiego schnięcia, więc cały proces nie będzie zbyt uciążliwy i czasochłonny. Pamiętaj, że nie zaleca się wkładania polaru do suszarki bębnowej (dla pewności możesz jednak sprawdzić informacje znajdujące się na metce).
Po wstępnym osuszeniu polar można rozwiesić na świeżym powietrzu lub wewnątrz. Ważne, aby nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa, polar możesz suszyć na płasko. Dzięki temu tkanina nie ulegnie rozciągnięciu pod ciężarem wody.
W przypadku funkcjonalnych kurtek polarowych warto co kilka prań poddać je odpowiedniej impregnacji. W tym celu należy użyć profesjonalnych środków, które są dostępne na przykład w sklepach sportowych. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt często i zawsze postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu.
Pranie polaru: Wybór odpowiedniego detergentu
- Do prania polaru najlepiej jest używać żelu lub kapsułek. Proszek może bowiem spowodować, że tkanina stanie się twarda i nieprzyjemna w dotyku. W przypadku kolorowych, polarowych ubrań postaw na żel Persil Universal Active lub wygodne kapsułki Persil DISCS 4w1 Universal. Do białych ubrań najlepiej użyć żelu Persil Color Active lub kapsułek Persil DISCS 4w1 Color.