Skip to Content

Jak prać kurtki przeciwdeszczowe?

Kurtki przeciwdeszczowe to prawdziwe cuda techniki wśród tekstyliów. Nie przepuszczają deszczu, a jednocześnie odprowadzają pot na zewnątrz. Nawet podczas wysiłku fizycznego, takiego jak wędrówka po górach, kurtka przeciwdeszczowa sprawdza się świetnie. Zastanawiasz się, czy funkcjonalna odzież może przetrwać pranie? Podpowiadamy jak prać kurtkę przeciwdeszczową bezpiecznie i skutecznie.

Frau mit gelber regenjacke und frau mit grüner regenjacke rennen am sandstrand

Pranie kurtki przeciwdeszczowej krok po kroku

Krok 1: zapoznaj się z metką kurtki i wybierz maksymalną wskazaną temperaturę, zwłaszcza w przypadku silniejszych, widocznych zabrudzeń.

Krok 2: aby zbytnio nie obciążać oddychających membran kurtki przeciwdeszczowej, wybierz delikatny cykl prania lub zredukuj cykl wirowania.

Krok 3: nie używaj proszku do prania ani płynu do płukania tkanin – oba mogą na dłuższą metę uszkodzić odzież funkcjonalną.

Gotowe! Sprawdź rezultat. Czy plamy na kurtce są nadal widoczne? Jeśli tak, to powtarzaj powyższe kroki aż do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów.

Wskazówka specjalisty: po praniu przydatna może się okazać ponowna impregnacja kurtki przeciwdeszczowej.

Właściwe pranie kurtki przeciwdeszczowej

Sekret funkcjonalności kurtki przeciwdeszczowej tkwi w jej materiale. Różne rodzaje membran zapewniają nieprzemakalność i ciepło podczas wiatru i deszczu. Jednocześnie Twoja kurtka pozostaje oddychająca i odprowadza pot. Nic dziwnego, że ta genialna technologia wymaga szczególnej troski. Najważniejsza zasada brzmi: nie bój się regularnie prać swojej kurtki przeciwdeszczowej. Brud i resztki potu na tkaninie tylko czekają bowiem, żeby zatkać materiał i w ten sposób ograniczyć jego funkcjonalność.

W czym prać kurtkę przeciwdeszczową?

Odpowiednie pranie kurtki przeciwdeszczowej pozwala na usunięcie wszystkich cząsteczek, które mogłyby uszkodzić membranę. Jednak oprócz brudu, w niewielkich porach utknąć może także proszek do prania. Dlatego do prania kurtek funkcjonalnych warto postawić na płynne środki Persil:

Dzięki najlepszej mocy Persil, żele niezawodnie usuwają brud z kurtek przeciwdeszczowych. Pamiętaj jednak o tym, aby nie używać płynu do płukania tkanin. Może on uszkodzić materiał kurtki funkcjonalnej.

Jak prać kurtki przeciwdeszczowe: w pralce czy ręcznie?

Zanim wsadzisz kurtkę przeciwdeszczową do pralki wraz z odpowiednim środkiem piorącym Persil, koniecznie sprawdź etykietę pielęgnacyjną. Jest to istotne, ponieważ kurtki przeciwdeszczowe wymagają różnego rodzaju prania ze względu na różne funkcje membrany. Na metce znajdziesz także informację na temat maksymalnej temperatury prania. W przypadku wszystkich membran istotne jest, aby nie narażać ich na zbyt silne tarcie mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że kurtkę przeciwdeszczową trzeba prać ręcznie. W większości przypadków wystarczy, że zmniejszysz liczbę obrotów wirowania i wybierzesz delikatny cykl prania.

Pranie kurtki przeciwdeszczowej – wskazówki profesjonalisty

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed kolejną wyprawą, możesz z łatwością przetestować kurtkę przeciwdeszczową w domu. Wystarczy do tego niewielka ilość wody wylana na materiał. Jeżeli spłynie całkowicie, to znaczy, że kurtka jest szczelna. Jeśli natomiast tkanina stanie się ciemniejsza, należy użyć profesjonalnego środka do impregnacji.

SOS: uporczywe plamy na kurtce przeciwdeszczowej

Twoja kurtka przeciwdeszczowa jest nie tylko funkcjonalna, ale także elegancka? W takim przypadku plamy mogą być szczególnie irytujące. Aby się ich pozbyć bez pozostawiania śladów, należy reagować natychmiast. Więcej wskazówek dotyczących usuwania plam znajdziesz w naszych poradnikach.