Jak prać koc z poliestru?

Koce polarowe z poliestru są szczególnie milutkie i dlatego popularne jako przytulny koc na kanapę lub na łóżko. W końcu kto nie chciałby wtulić się w ciepły koc w deszczowy dzień? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać prawidłowe pranie koca polarowego oraz w jaki sposób utrzymać jego puszystość przez jak najdłuższy czas.

Młoda brunetka kobieta ubrana w żółty sweter i niebieskie spodnie, siedząca na kanapie owinięta szarym kocem i trzymająca w dłoniach białą filiżankę

Jak prać koc z poliestru krok po kroku

Krok 1: Przed wypraniem koca polarowego z poliestru warto zapoznać się z metką. Często koce lub odzież nie są wykonane w 100 procentach z poliestru. Jeśli chcesz wyprać koc, zdecydowanie powinnaś zwrócić na to uwagę. Metka zawiera wszystkie szczegółowe instrukcje dotyczące prania koca z poliestru, na przykład maksymalną temperaturę prania.

Krok 2: Nawet koce nie są odporne na plamy. Szczególnie podczas miłego wieczoru telewizyjnego na kanapie, na kocach często pojawiają się plamy z przekąsek i napojów. Szczególnie uporczywe lub zaschnięte plamy, powinny być wstępnie przygotowane przed praniem poprzez namoczenie zabrudzenia w ciepłej wodzie z detergentem.

Krok 3: Wypierz koc polarowy w pralce, wybierając odpowiedni program. Z reguły poliester jest odporny na zużycie, ale należy go prać w niskich temperaturach. Wybierz program o najwyższej możliwej temperaturze prania (zgodnie z informacjami znajdującymi się na metce) i niskiej prędkości wirowania od 600 do 800 obrotów.

Gotowe!  Czy twój koc jest lśniąco czysty? Sprawdź natychmiast po praniu, czy na kocu nie pozostały jakieś zabrudzenia. Jeśli tak jest, po prostu powtórz proces prania.

Wskazówka specjalisty: Koce poliestrowe po praniu najlepiej suszyć bez użycia suszarki bębnowej. Włókna poliestrowe naturalnie wysychają bardzo szybko i prawie w ogóle się nie marszczą. Suszarka mogłaby je tylko niepotrzebnie nadwyrężyć.

Pranie koca polarowego: tak to działa

Koce polarowe są mniej lub bardziej wrażliwe w zależności od mieszanki tkanin. Dlatego wskazane jest, aby stosować delikatne pranie. Oto jak to zrobić:

Wybierz właściwy detergent

Z łagodnym detergentem Perwoll jesteś zawsze po bezpiecznej stronie podczas prania. Koce z wełny poliestrowej są dość wrażliwe. W zależności od składu materiału – na przykład mieszanka z bawełną – właściwym wyborem może być uniwersalny detergent, taki jak Persil Universal Active lub detergent do prania tkanin kolorowych, taki jak Persil Color Active. W razie wątpliwości spójrz na metkę, aby uzyskać więcej informacji na temat prania i pielęgnacji koca.

Czyszczenie wstępne i pranie koca polarowego

Jeśli na kocu znajdują się plamy, należy najpierw poddać go wstępnej obróbce. Szczególnie efektywnie i łagodnie dla włókien sprawdza się trochę ciepłej wody z odrobiną płynnego detergentu. Do większości materiałów o trwałych kolorach można użyć odplamiacza. Najpierw jednak przetestuj na niewidocznym fragmencie tkaniny, czy środek nadaje się do koca. Następnie wypierz koc w pralce w najwyższej możliwej temperaturze. Ważne: Tylko w kilku przypadkach – na przykład w połączeniu z innymi włóknami – można prać koce poliestrowe w temperaturze 60 stopni.

Wskazówka: Aby zachować przytulność i puszystość koca, lepiej nie używać płynu do płukania tkanin. W najgorszym wypadku tkanina się sklei i koc nie będzie już tak przyjemnie puszysty.

Sprawdzanie koców poliestrowych po praniu

Po praniu dokładnie obejrzyj cały koc. Jeśli nadal są na nim plamy i pozostałości brudu, powtórz wstępne odplamianie i cykl prania. Gdy koc jest już czysty, wysusz go na powietrzu, zamiast suszyć w suszarce bębnowej – jest to nie tylko delikatne dla włókien, ale jednocześnie oszczędza energię.

Wskazówka: Twój koc poliestrowy śmierdzi po praniu? Może się zdarzyć, że przyczepił się do niego uporczywy brud z innych ubrań. Dlatego koce należy zawsze prać oddzielnie – zapobiega to również powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

 • Persil DISCS 4w1 Sensitive

  Persil DISCS 4w1 Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Pranie w niskich temperaturach

  Pranie w niskich temperaturach

 • Delikatne tkaniny

  Delikatne tkaniny

 • Symbole prania i ich znaczenie: Jak prawidłowo dbać o tekstylia?

  Symbole prania