Skip to Content

Jak prać buty w pralce: Praktyczny poradnik krok po kroku

Buty to część garderoby, która najbardziej narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia i zniszczenia. Zazwyczaj wystarczające okazuje się przetarcie obuwia wilgotną szmatką po każdym powrocie do domu. Zdarza się jednak, że Twoje ulubione trampki wymagają nieco więcej uwagi oraz dokładniejszego czyszczenia. Przeczytaj ten poradnik, jeśli zastanawiasz się, jak prać buty w pralce.

Czyste białe trampki obok brudnych białych trampek na różowym tle.

Jak prać buty w pralce krok po kroku

Krok 1.: Upewnij się, że Twoje buty nadają się do prania w pralce. Chociaż producenci obuwia zalecają powstrzymywanie się od umieszczania butów w bębnie pralki, większość z nich można bezpiecznie wyprać w pralce.

Krok 2.: Jeszcze przed wsadzeniem ulubionych trampek do pralki, przeprowadź ręczne czyszczenie wstępne. Nie tylko pozwoli to na jeszcze większą czystość, ale zapewni też większe bezpieczeństwo dla pralki. Drobne kamyczki i inne tego typu zabrudzenia, mogą bowiem uszkodzić mechnizm urządzenia.

Krok 3.: Wyciągnij z butów wszystkie sznurówki oraz wkładki.

Krok 4.: Wybierz program dla delikatnych tkanin lub (jeśli Twoja pralka ma taką opcję) do butów. Ważne, aby temperatura prania była niska. Dzięki temu buty się nie rozkleją.

Gotowe! Jeszcze przed wysuszeniem obuwia, upewnij się, że wszystkie plamy i zabrudzenia zostały skutecznie usunięte. Jeśli tak się nie stało, powtarzaj powyżej opisane kroki aż do uzyskania zadowalających rezultatów.

Wskazówka eksperta: W celu bezpiecznego wyprania butów w pralce warto użyć specjalnego woreczka. Ochroni on pralkę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Pranie butów: Jakiego środka użyć?

W celu skutecznego wyprania butów w pralce (lub ręcznie) najlepiej jest użyć jednego z żeli do prania Persil. W zależności od koloru obuwia wybierz Persil Univeral Active (do białego), lub Persil Color Active (do koloru). Nie zaleca się dodawania płynów do płukania, ponieważ mogą one zmiękczyć klej, co doprowadzi do rozklejenia Twoich butów.

Jak suszyć buty po praniu?

Prawidłowe suszenie obuwia po praniu jest niezwykle istotne. Pozwala zachować oryginalny kształt butów oraz zapewnia ochronę koloru. Żeby tak się stało, nie należy umieszczać butów w suszarce bębnowej. Zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do rozklejenia oraz zniszczenia materiału. Co więcej, nie kładź swoich butów na grzejniku oraz w bezpośrednim słońcu. To również może im zaszkodzić. Jak więc właściwie wysuszyć buty? Połóż je na świeżym powietrzu – w cieniu lub półcieniu.

Jak prać buty ręcznie

Czasami pranie butów w pralce nie jest konieczne lub jest niemożliwe ze względu na rodzaj obuwia. Espadryle, buty skórzane, czy zamszowe, ze względu na materiał z którego zostały wykonane powinny być zawsze prane ręcznie. Żeby zrobić to we właściwy sposób, należy przygotować roztwór letniej wody z żelem Persil. Następnie przy pomocy szczotki (na przykład do zębów) możesz dokładnie wyczyścić podeszwy. Skórzaną lub materiałową część obuwia umyjesz, używając wilgotnej szmatki zamoczonej w przygotowanej wcześniej mieszance.

Teraz, gdy już wiesz jak prać buty w pralce lub ręcznie, koniecznie sprawdź nasze inne wskazówki i porady. Dowiedz się między innymi jak prać jeansy, jak prać odzież roboczą i wiele więcej.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Deep Clean Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Deep Clean Color

 • Żel Persil Sensitive

  Żel Persil Deep Clean Expert Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Jeans

  Jeans

 • Odzież robocza

  Pranie odzieży roboczej

 • nogi w brudnych, czerwonych, gumowych butach wskakują do wypełnionej błotem kałuży

  Usuwanie plam z wody