Skip to Content

Jak dbać o pralkę? 

Nawet o najnowocześniejszą pralkę należy dbać w odpowiedni sposób, aby zachowała pełną sprawność przez długi czas. Konserwacja pralki automatycznej musi bazować przede wszystkim na systematycznych zabiegach pielęgnacyjnych. O czym konkretnie mowa? Sprawdź poniżej!

Jak dbać o pralkę?

Jak dbać o pralkę automatyczną?

Nowoczesne modele pralek automatycznych wyposażone są w szereg innowacyjnych funkcji, takich jak:

  • autodozowanie detergentów,
  • automatyczne programy do czyszczenia bębna,
  • ważenie wsadu,
  • usuwanie drobnoustrojów.

To jednak zdecydowanie za mało, bo pralkę można także łatwo uszkodzić, jeśli korzysta się z niej w niewłaściwy sposób. Warto tutaj zaznaczyć, jak ważne jest stosowanie jakościowych środków do prania takich jak Persil.

Tuż po zakupie pralki, trzeba nastawić krótkie pranie bez wsadu. Proces ten jest niesamowicie istotny ze względu na fakt, że włączenie pustej pralki pozwala oczyścić przewody i wnętrze urządzenia z wszelkich zanieczyszczeń, które dostały się do środka, na przykład podczas transportu. W ten sposób można też szybko przetestować, czy pralka rzeczywiście działa i czy nie ma ukrytych wad produkcyjnych.

Wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega konserwacja pralki. Mowa tutaj bowiem nie tylko o szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, ale także o odpowiednim wykorzystywaniu tego typu urządzeń. Przykładowo, powinno się unikać tzw. przeładowanego bębna. Oznacza to, że do środka nie wrzuca się wszystkich zgromadzonych w koszu ubrań (może to prowadzić do zniszczenia odzieży oraz przeciążenia niektórych elementów pralki).

Każdy model pralki ma rekomendowaną przez producenta dopuszczalną wagę wsadu i tym też powinniśmy się kierować. Nie zaleca się wstawiania kilku prań z rzędu - zazwyczaj przerwa powinna wynosić około godziny. Poza tym nie wolno obciążać obudowy pralki stawiając na niej różnych przedmiotów i należy pamiętać o wyjmowaniu wszelkich małych przedmiotów mogących znajdować się w kieszeniach ubrań w postaci chusteczek higienicznych, monet, paragonów i innych rzeczy. Jeśli któryś z nich utknie w filtrze, to całe urządzenie może przestać działać.

Jak dbać o pralkę? Walcz z kamieniem!

Kamień to zdecydowanie największy wróg każdej pralki automatycznej. Dlatego też zaleca się stosowanie wysokojakościowych środków, np. tabletek i kapsułek do czyszczenia pralki marki Persil. Tyczy się to również detergentów do prania, czyli proszku (np. Persil Universal) żelu lub kapsułek, które w swoim składzie zawierają środek przeciwdziałający osadzaniu się kamienia na elementach pralki.

Pamiętaj, że brak regularnego czyszczenia pralki diametralnie zwiększa ryzyko jejawaryjności. Automatyczne funkcje czyszczące to zbyt mało, aby zagwarantować urządzeniu pełne bezpieczeństwo. Dlatego też co jakiś czas ważne jest całościowe mycie maszyny.

W tym celu należy wyczyścić filtr, który najczęściej zlokalizowany jest w przedniej części pralki (na samym dole). Wystarczy go wyjąć z urządzenia i wypłukać. Proces ten zaleca się powtarzać raz na trzy miesiące. Z pralki regularnie trzeba też usuwać pozostałości detergentów – resztki kapsułek, płynów itd. Nie wolno zapominać również o czyszczeniu szufladki na proszek i płyn do płukania – można je wyszorować przy pomocy gąbki do naczyń. Po skończonym praniu każdorazowo trzeba wytrzeć z wody drzwiczki oraz uszczelki.