Ekologiczne pranie – tak to się robi!

Ekologiczne pranie ubrań oznacza przede wszystkim zwracanie uwagi na to, jak i czym się pierze. Wszystko zaczyna się od ustawienia niższej temperatury prania, aby zaoszczędzić energię, a kończy na wyborze przyjaznego dla środowkiska detergentu, takiego jak Persil Eco Power Bars. Przedstawiamy detergent, który zawiera aż o 97% mniej plastiku* i pokazujemy, jak można prać w sposób zrównoważony i ekologiczny!

Kosz ze świeżym praniem obok zadbanej pralki

Ekologiczne pranie w pralce krok po kroku

Krok 1: wybierz przyjazny dla środowiska detergent.
Krok 2: załaduj pralkę do pełna zgodnie z podaną maksymalną wagą urządzenia.
Krok 3: pierz w niskich temperaturach i krótkich cyklach.
Krok 4: jeżeli to możliwe unikaj prania wstępnego.
Krok 5: w miarę możliwości nie używaj suszarki.

Persil Eco Power Bars: detergent o mniejszym wpływie na środowisko naturalne

Zrównoważone pranie to cel, do którego Persil nieustannie dąży. Dlatego opracowaliśmy silny detergent, który pierze już w 20 stopniach, a przy okazji jest przyjazny dla środowiska. Jeśli ekologia nie jest Ci obojętna, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować ze 100% mocy piorącej, Persil Eco Power Bars jest detergentem dla Ciebie.

Nowe tabletki do prania zawierają aż o 97% mniej plastiku*, co czyni je jednymi z bardziej przyjaznych środowisku detergentów. Jednocześnie dostarczają 100% mocy Persil i zapewniają lśniąco czyste pranie – nawet w temperaturze 20 stopni. W ten sposób dbasz o środowisko naturalne na dwa sposoby: oszczędzasz energię elektryczną, a jednocześnie używasz detergentu, który uwalnia mniej substancji chemicznych do ścieków. Tabletki pakowane są bowiem w 100% rozpuszczalną w wodzie i biodegradowalną folię!

Tekturowe opakowanie detergentu jest również ekologczne i minimalizuje wpływ na środowisko. Możesz je wrzucić do pojemnika na makulaturę, ponieważ nadaje się do recyklingu.

Podstawowe wskazówki dotyczące ekologicznego prania ubrań

Ekologiczne pranie oznacza między innymi refleksję nad własnymi nawykami i zachowaniami podczas prania. Poniższe wskazówki pomogą Ci prać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

  • Jak często pierzesz swoje ubrania? Czy naprawdę każda sztuka odzieży musi być wyprana po jednorazowym noszeniu? Dokładnie sprawdzaj swoje ubrania, zanim bez powodu wylądują w koszu na pranie.
  • Maksymalnie wypełniaj bęben pralki zgodnie z zaleceniami producenta, zamiast prać małe ilości kilka razy w tygodniu.
  • Dozuj detergent w zależności od stopnia zabrudzenia. Zalecenia w tym zakresie można znaleźć na opakowaniu każdego produktu. Przedawkowanie nie poprawia efektu prania, a jedynie obciąża środowisko i domowy budżet.
  • Przy dozowaniu należy również wziąć pod uwagę twardość wody. Miękka woda wymaga mniejszej ilości detergentu niż twarda. Zalecenia w tym zakresie można również znaleźć na opakowaniu detergentu.
  • Nie używaj ustawienia prania wstępnego. Nie jest to konieczne w przypadku detergentów o wysokiej wydajności.
  • Oszczędnie używaj środków zmiękczających tkaniny.
  • W miarę możliwości unikaj suszenia w suszarce.

Jak prać ekologicznie w niższych temperaturach?

Pranie w temperaturze 40, zamiast 60 stopni pozwala zaoszczędzić nawet do 50% energii. Jest to nie tylko korzystniejsze dla domowego budżetu, ale przede wszystkim dla środowiska. W rzeczywistości program prania w 60 stopniach podobnie jak pranie wstępne, nie jest konieczny przy zastosowaniu wydajnego detergentu. Dla normalnie zabrudzonych kolorowych ubrań wystarczy zazwyczaj 20-30 stopni a dla białych 40 stopni, aby uzyskać idealnie czyste pranie. Ci, którzy chcą prać w sposób ekologiczny, powinni więc prać w 60-90 stopniach jedynie w wyjątkowych sytuacjach – na przykład, podczas gdy jeden z domowników jest chory lub w celu dezynfekcji pralki.

W recepturach środków Persil kładziemy bardzo duży nacisk na pranie ubrań w sposób przyjazny dla środowiska. Dlatego nasze detergenty mogą skutecznie usuwać większość plam w niskich temperaturach, przyczyniając się w ten sposób do oszczędzania energii elektrycznej.

Ekologiczne pranie oznacza również czyszczenie ubrań w sposób, który nie wymusi na właścicielu zbyt częstego zakupu nowej odzieży. Detergenty Persil są delikatne dla tkanin, dzięki czemu ubrania dłużej wyglądają jak nowe, a Ty nie będziesz musiała co sezon iść do sklepu po nową bluzkę.

Które detergenty są najlepsze dla ekologicznego prania?

Klasyczne detergenty do prania, takie jak Persil Universal Active, czy Persil Color Active dzięki swojej skuteczności również chronią środowisko! Wynika to z faktu, że wystarczy użyć zalecanej przez producenta ilości, aby skutecznie pozbyć się plam i zabrudzeń.

* W porównaniu do żelu Persil w butelce, dla tej samej ilości prań.