Usuwanie plam z tkanin

Plamy przydarzają się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie i często psują nam nastrój. A może to już przeszłość? Plamy będą przydarzały się zawsze, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starać ich unikać, jednak nie muszą być ani frustrujące ani trudne do usunięcia. Przy pomocy odpowiedniego detergentu możesz się ich pozbyć z każdego rodzaju tkaniny.

czerwony trampek opiera się o stertę pofałdowanych dżinsów i kolorowych topów

Rodzaje plam na tkaninach

Przez całe życie zmagamy się z różnego rodzaju plamami. Plamy, które rujnują wygląd spodni, koszul, bluzek i kurtek to plamy po dezodorancie, plamy z potu, pleśni, krwi, smarów i olejów. Identyfikacja rodzaju plamy jest warunkiem jej skutecznego usunięcia.

Usuwanie plam z różnych materiałów 

Usuwanie plam ze skóry

Skórzane kurtki, spodnie i płaszcze z reguły wymagają jednego czyszczenia w ciągu roku. W przypadku plam na odzieży skórzanej najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie punktowe. Najpierw usuń tyle substancji, która spowodowała plamę, ile tylko się da. Potem nanieś na plamę roztwór Persila w ciepłej wodzie. Spłucz go przy pomocy wilgotnej szmatki. Na zakończenie nanieś na czyszczone miejsce odżywkę do skór, aby materiał pozostał miękki i elastyczny.

Usuwanie plam z jedwabiu

Jedwab jest tkaniną delikatną, którą można prać albo ręcznie albo w profesjonalnej pralni. Plamy należy czyścić punktowo przy pomocy Perwoll Wool & Delicate, który wywabia różne rodzaje plam, nie niszcząc przy tym tkaniny.

Usuwanie plam z zamszu

Zamsz to po prostu jeden z rodzajów skóry charakteryzujący się brakiem warstwy licowej i krótkim włosiem. W przypadku powstania plam na zamszu zniszczeniu może ulec aksamitny wygląd tkaniny. Najlepiej poplamione zamszowe tkaniny zanieść do profesjonalnej pralni. Jeśli jednak jesteś zdecydowana, aby usunąć plamę samodzielnie, najpierw usuń całą wilgoć z plamy za pomocą czystej szmatki. Następnie nanieś na plamę niewielką ilość roztworu detergentu. Spłucz mokrą szmatką, a następnie osusz suchą. Odstaw do wyschnięcia. Aby przywrócić zamszowi aksamitny wygląd, po wywabieniu plamy wyszczotkuj zamsz specjalną szczoteczką.

Usuwanie plam z potu z bawełny

W większości przypadków do usunięcia takich plam wystarcza czyszczenie wstępne pranie przy użyciu detergentu Persil i pranie w wysokiej temperaturze. Przy mocnym  zaplamieniu wskazane jest wykonanie prania dwukąpielowego: wstępnego i właściwego.

Usuwanie plam z lnu

Len, podobnie jak bawełna, jest tkaniną oddychającą, co sprawia, że jest idealny do produkcji odzieży letniej. Jego porowata struktura sprawia jednak, że jest bardziej podatny na poplamienie niż inne tkaniny. Na wywabianie plamy być może trzeba będzie poświęcić więcej czasu. Detergent Persil może potrzebować nawet godziny, aby wniknąć w głąb włókien lnu. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić informacje na metce dotyczące prawidłowej temperatury prania.

Usuwanie plam z wełny

Wełna jest włóknem delikatnym i  może ulec sfilcowaniu podczas prania w pralce. Dlatego też należy sprawdzić na metce, czy poplamione ubranie z wełny nadaje się  do prania w pralce i nie wymaga czyszczenia e pralni chemicznej. Aby pozbyć się plam z wełny, należy działać bardzo szybko. Zmocz obszar plamy wodą z dodatkiem detergentu Perwoll Wool&Delicate, aby zapobiec trwałemu wniknięciu plamy w włókno.

Usuwanie plam z innych tkanin

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem tkaniny masz do czynienia, zawsze sprawdź na metce, czy dane ubranie można prać w pralce i w jakiej temperaturze. Niektóre tkaniny, takie jak kaszmir, satyna, żorżeta, szyfon, sztuczny jedwab i wiskoza są tkaninami delikatnymi i  producent może dopuszczać ich pranie wyłącznie ręcznie.

Materiały syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab, nylon i Spandel (elastyn) są na tyle wytrzymałe, aby można je było prać w pralce. Oznacza to, że możesz się pozbyć plam szybko i w prosty sposób, jeśli będziesz działać szybko. W ramach wywabiania plam odzież z tego rodzaju tkanin może być prana w pralce lub ręcznie, ale nie powinno się jej prać razem z innymi rodzajami tkanin.

Usuwanie plam różnego rodzaju z tkanin

Plamy z płynów: wino, kawa i herbata, woda, atrament i tusz oraz krew

 • Osusz plamę, by usunąć tyle płynu, ile się da
 • Wywróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę, kierując strumień chłodnej wody od lewej strony ubrania
 • Nanieś detergent
 • Wypierz i wypłucz

Plamy z substancji stałych lub półstałych: warzywa, owoce, musztarda, ketchup i sosy, wymiociny, smary i oleje

 • Usuń delikatnie pozostałości substancji z tkaniny przy pomocy łyżki
 • Osusz plamę czystą, białą ściereczką
 • Nanieś detergent
 • Wypierz i wypłucz

Plamy z substancji w formie proszku lub pokryte meszkiem: kurkuma, pleśń i środki do makijażu

 • Usuń proszek szczoteczką lub strząśnij (aby uniknąć poplamienia innych rzeczy w domu, wyjdź na zewnątrz)
 • Nanieś detergent
 • Wypierz i wypłucz

Specjalne sytuacje dotyczące plam na tkaninach: Usuwanie starych i zaschniętych plam

Usuwanie stałych, zaschniętych plam jest trudniejsze niż usuwanie plam świeżych. Jeśli na materiale znajdują się jeszcze stałe resztki substancji, która wywołała plamę, usuń je delikatnie. Następnie umieść ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Przed wypraniem mocz tkaninę przez kilka godzin. Możesz nawet pozostawić ją na noc.

Usuwanie plam z tkanin: Krok po kroku

 1. Wybierz odplamiacz, który jest odpowiedni dla rodzaju i koloru materiału
 2. Wykonaj czyszczenie wstępne plamy, uporczywe lub zaschnięte plamy można w razie konieczności namoczyć
 3. Upierz tkaninę w pralce lub ręcznie
 4. Po wypraniu sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu 

Podczas wyboru detergentu weź pod uwagę rodzaj i kolor tkaniny oraz informacje podane na metce. Zastosuj:

Wstępne usuwanie plamy

Za pomocą łyżki lub tępego noża delikatnie usuń pozostałości substancji, która spowodowała plamę, nie naruszając włókien.  Jeżeli plama jest wilgotna, osusz ją przy pomocy papierowego ręcznika lub czystej białej ściereczki. Wywróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę. Nanieś detergent na plamę na prawej stronie tkaniny i delikatnie wetrzyj. Pozostaw na kilka minut, następnie wypierz i wypłucz ubranie.

Pranie i płukanie

Jak najszybciej wypierz ubranie w najwyższej temperaturze dopuszczalnej podanej na metce.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Po wypraniu ubrania sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie, powtórz etapy czyszczenia wstępnego i usuwania plamy.

Próbujesz wywabić uporczywą plamę? W zależności od rodzaju tkaniny czynności zmierzające do usunięcia plamy mogą się różnić, ale odpowiedni detergent pomoże Ci usunąć niemal każdą plamę z prawie każdego rodzaju tkaniny.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

 • Proszek Persil Sensitive

  Proszek Persil Sensitive

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • dziewczyna z nowymi włosami

  Usuwanie plam z gumy do żucia

 • pióro wieczne leżące na papierze z plamami czarnego tuszu

  Jak usuwać plamy z atramentu i tuszu?