Usuwanie plam z curry i innych przypraw

Potrawy z curry są pyszne, ale zawierają intensywną przyprawę o nazwie kurkuma, która w przypadku zetknięcia z ubraniem pozostawia na nim żółte plamy. Jeśli chcesz, aby Twoje ubranie znów wyglądało jak nowe, musisz działać szybko i pozbyć się tych uporczywych plam.

Łyżeczki z przyprawami

Rodzaje plam z curry i innych przypraw

Nieważne, czy próbujesz wywabić plamę z suszonej kurkumy, curry czy chili, musisz działać szybko. Pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest to, gdzie powstała plama. Kurkuma plami twarde powierzchnie i tapicerkę równie łatwo co ubrania. W przypadku plam na ubraniach trzeba wykonać następujące czynności.

Usuwanie plam z curry i innych przypraw: Krok po kroku

 1. Działaj szybko. Plamy z kurkumy utrwalają się bardzo szybko stając się niemal niemożliwe do usunięcia.
 2. Wybierz detergent odpowiedni dla rodzaju i koloru tkaniny
 3. Wykonaj czyszczenie wstępne: nanieś detergent na plamę i delikatnie wetrzyj.
 4. Wypierz w maksymalnej temperaturze bezpiecznej dla danego materiału
 5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu 

Jeśli chcesz wywabić plamy z kurkumy, wybierz detergent, który będzie odpowiedni zarówno dla rodzaju tkaniny jak i jej koloru. Użyj proszku Persil lub żelu Persil Power Gel do tkanin białych i nieblaknących, proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel do tkanin kolorowych i Perwoll Wool & Delicate do tkanin delikatnych.

Wstępne usuwanie plamy

Działaj szybko i nanieś detergent Persil Power Gel lub Persil Color Gel bezpośrednio na plamę z kurkumy. Wetrzyj delikatnie w materiał i pozostaw na kilka minut, następnie upierz ubranie.

Pranie i płukanie

Jeśli zastosowałeś miejscowe usuwanie plamy, wypierz następnie ubranie bez uprzedniego płukania go. Zastosuj taką ilość detergentu, która na jego opakowaniu zalecana jest do ubrań mocno zabrudzonych i maksymalną temperaturę dopuszczalną dla danej tkaniny (patrz: metka).

Sprawdzenie efektu wywabiania

Przed wysuszeniem sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie, namocz poplamione ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem wybranego detergentu na około dwie godziny. Aby wzmocnić efekt działania detergentu, zwiększ jego ilość i wypierz ubranie przy zastosowaniu intensywnego i przedłużonego programu prania dostępnego w Twojej pralce. 

Usuwanie plam z curry i innych przypraw ze specjalnych rodzajów materiałów

Opisane wyżej czynności z pewnością sprawdzą się podczas usuwania plam z curry z koszuli czy spodni. Jeśli jednak plama znajduje się na obrusie, pościeli czy tapicerce, upewnij się zawsze, czy tkaninę można prać. Takie tkaniny mogą wymagać czyszczenia miejscowego. Jeśli tak jest, wykonaj czyszczenie wstępne, spłucz ciepłą wodą i osusz. Cały proces powtarzaj do momentu usunięcia plamy.

Tkaniny delikatne, np. wełnę, jedwab czy len, zawsze pierz ręcznie. Do prania używaj Perwoll Wool & Delicate, aby nie zniszczyć tkaniny.

Specjalne zalecenia przy usuwania plam z curry i przypraw

Istotnym elementem usuwania plam z kurkumy występującej w formie płynnej jest usunięcie maksymalnej ilości płynu przed wstępnym czyszczeniem plamy. Jeśli próbujesz usunąć plamę z tkaniny o trwałych kolorach, użyj detergentu zawierającego wybielacz np. proszku Persil.   

Usuwanie plam z curry i innych przypraw z ubrań białych i żółtych

W większości przypadków czynności opisane wyżej skutecznie usuną plamy z curry i innych przypraw z ubrań białych i żółtych. Jeśli jednak plamy są uporczywe, być może trzeba będzie namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem wybranego detergentu i dopiero potem wykonać czyszczenie wstępne i pranie zasadnicze.

Kawałek potrawy z curry spadł Ci przypadkiem na ubranie? Działaj szybko i pozbądź się plam, korzystając z naszych rad.

Więcej Produktów

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Color

  Proszek Persil Color

Ostatni Artykuł

 • sok jagodowy nalewany ze szklanej karafki do szklanki, a obok stoi miska pełna jagód

  Usuwanie plam z soków

 • kobieta w niebieskich dżinsach stoi na białej kanapie

  Usuwanie plam z jeansów

 • zadrapane krwawiące kolano chłopca w czerwonych spodenkach

  Plama z krwi