Skip to Content

Jak usunąć pleśń z materiału

Włączyłaś pralkę rano i chciałaś ją opróżnić, jak tylko zakończy się pranie? Potem wyszłaś na ważne spotkanie biznesowe, spotkałaś się ze znajomymi, poszłaś do restauracji i w mgnieniu oka zrobiło się późno. Dopiero następnego dnia rano przypomniałaś sobie, że nie rozwiesiłaś prania. Jest to pewien problem, ponieważ jeśli wilgotne ubrania pozostaną przez dłuższy czas w pralce, szybko powstają na nich plamy pleśni. Dowiedz się, co zrobić, aby skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach i zabrudzenia.

róg białej tkanin z plamami pleśni

Jak usunąć pleśń z tkaniny krok po kroku

Krok 1: Wybierz odpowiedni detergent Persil i odplamiacz. Jeśli chcesz użyć środka również do prania wstępnego, postaw na detergent w proszku. 

Krok 2: W przypadku czyszczenia wstępnego, nałóż detergent lub odplamiacz. Możesz delikatnie wszczotkować go w plamę szczoteczką do zębów.

Krok 3: Wybierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze. W tym celu zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce.

Gotowe! Przed wysuszeniem sprawdź, czy plama zeszła, a w razie potrzeby powtórz proces.

Rada specjalisty: Białe, mocne tkaniny przed praniem możesz potraktować odplamiaczem chlorowym (pamiętaj o zachowaniu należytych środków ostrożności).

Usuwanie plam z pleśni

Pleśń jest małym grzybem, który tworzy się i przylega do włókien ubrań. Oczywiście nie chcesz, aby się rozprzestrzeniała, osiadała na innych ubraniach, a nawet migrowała na dywany lub meble tapicerowane – usuń plamy tak szybko, jak to tylko możliwe.

Na szczęście plamy z pleśni można z łatwością usunąć z ubrań, stosując intensywne czyszczenie. Pomogą Ci w tym poniższe kroki.

Jak usunąć pleśń z tkaniny: Wybierz odpowiedni detergent i odplamiacz

Po opróżnieniu pralki sprawdź, czy na praniu nie powstały plamy z pleśni. Wybór odpowiedniego środka do prania zależy od koloru i materiału, z które wykonane jest ubranie. Przedstawiamy listę detergentów, które najlepiej nadają się do poszczególnych rodzajów odzieży:

Czyszczenie wstępne

Materiał decyduje o sposobie postępowania przy czyszczeniu wstępnym plam. Jeśli tkanina jest mocna i trwała (np. bawełna lub jeans), użyj czystej szczoteczki do zębów, aby wyczyścić plamę z pleśni.

Pamiętaj: Zrób to na zewnątrz, aby zarodniki pleśni nie przedostały się na inne przedmioty znajdujące się w domu.

Dla delikatnych tkanin (np. jedwab), zastosuj odpowiedni odplamiacz (w przypadku delikatnych tkanin nie stosuj odplamiacza chlorowego) i bardzo delikatnie wetrzyj go w plamę. Następnie namocz ubranie na krótko w roztworze detergentu w zimnej wodzie. 

Jak usunąć pleśń z materiału: Pranie i płukanie

Pierz ubrania zgodnie z informacjami na metce, w najwyższej możliwej temperaturze. Jest to najlepszy sposób na zabicie pozostałych zarodników.

Kontrola

Przed suszeniem sprawdź, czy plama jest rzeczywiście całkowicie usunięta. Jeśli tak nie jest, namocz tkaninę ponownie w odpowiednim detergencie przez co najmniej 10 minut. Następnie ponownie wypierz ubranie w pralce.

Jeśli plama jest szczególnie uporczywa i nadal widoczna, sprawdź na metce, czy możesz użyć wybielacza chlorowego (pamiętaj o zachowaniu należytych środków ostrożności). Nałóż go na plamę w obfitej ilości i pozostaw na 5 do 10 minut. Następnie ponownie wybierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze.

Usuwanie plam z pleśni z delikatnych materiałów

Tkaniny takie jak wełna, jedwab, czy wiskoza są szczególnie delikatne i równie wrażliwe na działanie pleśni. W ich przypadku należy unikać wybielaczy chlorowych, który uszkodzi włókna. Zamiast tego użyj wybielacza tlenowego.

Usuwanie szczególnie uporczywych plam z pleśni

Wypróbowałaś już wszystkie sposoby i wskazówki, a plamy nadal są widoczne? Zanim sięgniesz po agresywne środki, spróbuj tego: Napełnij miskę lub umywalkę letnią wodą i dodaj detergent Persil. Namocz w niej ubrania przez kilka godzin, a następnie ponownie wypierz.

Specjalny środek do usuwania pleśni

Pewnie nieraz zastanawiając się, jak usunąć pleśń z ubrań, natrafiłaś na domowe metody opisane w Internecie. Niektóre z nich mogą faktycznie pomóc w usunięciu pleśni. Pamiętaj jednak, że produkty takie jak ocet, nie tylko atakują włókna ubrań, ale także Twoją pralkę, którą mogą poważnie uszkodzić.

Do usuwania plam zawsze używaj środków Persil, które zostały stworzone nie tylko po to, aby usuwać plamy ale także dbać o delikatnie włókna Twoich ulubionych ubrań.

Odkażanie pralki

Jeśli znajdziesz plamy z pleśni na upranych tekstyliach możesz mieć pewność, że pleśń rozwija się w pralce i takie same plamy pojawia się w kolejnych praniach. W takim przypadku konieczne jest odkażenie pralki poprzez użycie w pustej pralce wybielacza chlorowego i programu prania wstępnego lub proszku do prania Persil Regular w temp. 90°C.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal

  Żel Persil Universal

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Żel Persil Color

  Żel Persil Color

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usunąć plamy z kawy