Jak usunąć plamy z trawy

Dla dzieci plamy z trawy są jak odznaki. Choć rodzice za nimi nie przepadają, kilka plam z trawy to dowód, że dzieci dobrze bawiły się w parku. Nie oznacza to oczywiście, że powinny zawsze wyglądać jak po dopiero co skończonej zabawie na świeżym powietrzu. Wywabienie plam z trawy z dżinsów i innych ubrań to wyzwanie. Ale można stawić mu czoła – wystarczy przestrzegać kilku wskazówek. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad dotyczących usuwania plam z trawy.

mała dziewczynka z plamą trawy na spodniach biegnie przez łakę smiejąc się z małym białym psem

Czym są plamy z trawy?

Plamy z trawy to w zasadzie plamy z barwnika – zawartego w trawie chlorofilu. Przez to są szczególnie trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy zawarte w trawie substancje zdążą przeniknąć w głąb tkaniny i zaschnąć.

Jak usunąć z ubrań plamy z trawy: krok po kroku

 1. Usuń z tkaniny trawę i ziemię
 2. Następnie wetrzyj odplamiający detergent bezpośrednio w plamę. Enzymy zawarte w detergencie pomagają oderwać zabrudzenia od tkaniny. Pozostaw detergent na 10–15 minut, a następnie wypłucz go zimną wodą.
 3. Upierz zgodnie z instrukcjami na metce.
 4. Zanim wrzucisz ubranie do suszarki sprawdź, czy plama całkowicie zniknęła. Suszenie doprowadzi do wniknięcia pozostałości zabrudzeń w głąb tkaniny. Jeśli plama nadal jest widoczna, ponownie nałóż na nią detergent i upierz ubranie.

Dodatkowe rady pomagające usunąć plamy z trawy

 • Aby usunąć plamy z trawy z butów, których górna część jest wykonana z tkaniny, postępuj zgodnie z powyższymi wytycznymi, ale do pocierania plamy użyj szczoteczki do zębów. Jeśli buty nadają się do prania w pralce (informacja na ten temat powinna znajdować się na etykiecie), po zapraniu możesz je uprać. Pozostaw je na wolnym powietrzu do wyschnięcia.
 • Bardzo delikatne rzeczy mogą wymagać prania ręcznego. Pamiętaj, aby przed usuwaniem plamy sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy używane środki są bezpieczne dla danej tkaniny.
 • Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z uporczywymi plamami z trawy, skorzystaj z pomocy pralni chemicznej.

Więcej Produktów

 • Żel Persil Universal Active

  Żel Persil Universal Active

 • Proszek Persil Universal

  Proszek Persil Universal

 • Persil DISCS 4w1 Universal

  Persil DISCS 4w1 Universal

Ostatni Artykuł

 • Jak zmyć podkład z ubrań

  Jak zmyć podkład z ubrań

 • widok z tłu spoconej kobiety w sportowej koszulce

  Jak usunąć plamy z potu z bluzek i koszul

 • tworzenie wzoru z mlecznej pianki w małej, czarnej filiżance do kawy

  Jak usuwać plamy z kawy i herbaty