Persil Persil Premium Persil DISCS 4w1

Usuwanie plam z ubrań po praniu i suszeniu

Czasem nawet nie zauważamy, że zrobiła się plama. Mogliśmy niezauważenie otrzeć się o rdzewiejącą ławkę lub upuścić na bluzkę odrobinę jedzenia. Jeśli nie zauważysz plam i wrzucisz ubranie do pralki, a potem do suszarki, może się wydawać, że plama się utrwaliła. Czy jest nadzieja na usunięcie takiej plamy?

Rodzaje plam po upraniu i wysuszeniu

Na szczęście większość plam, które odkryjesz dopiero po upraniu ubrania, jest łatwa do usunięcia. Trzeba tylko wykonać czyszczenie wstępne przy użyciu odpowiedniego detergentu, następnie uprać ubranie ponownie. Usuwanie plam po wysuszeniu ubrania jest trudniejsze. Szczególnie po suszeniu w suszarce, gdyż wysoka temperatura utrwala plamy.

Uciążliwe plamy zauważone po upraniu i wysuszeniu ubrania

Nie każda plama zauważona za późno musi pozostać na zawsze na ubraniu. Jeśli się postarasz i poświęcisz trochę czasu, możesz usunąć prawie każdą plamę. Niektóre plamy, np. z barwników, oleju, smarów, atramentu, jest bardzo trudno usunąć. Mogą one wymagać wielokrotnego wykonania czyszczenia wstępnego i kilkukrotnego prania, zanim uda się usunąć plamę.

Jednak nawet wykonanie wszystkich tych czynności nie gwarantuje całkowitego usunięcia zastarzałej i utrwalonej plamy. Jeśli kilkukrotnie wykonałaś czyszczenie wstępne i pranie zabrudzonego ubrania, a mimo to nie udało Ci się usunąć plamy, być może trzeba będzie oddać ubranie do profesjonalnego czyszczenia.

Usuwanie plam zauważonych po upraniu i wysuszeniu ubrania: Krok po kroku

Jeśli próbujesz usunąć plamy z czerwonego wina lub masła, musztardy czy szminki, musisz przestrzegać kilku ogólnych zasad.

  1. Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i jej koloru
  2. Namocz ubrania, gdyż ułatwia to usunięcie większość rodzajów plam
  3. Wykonaj wstępne czyszczenie detergentem Persil Power Gel lub Persil Color Gel
  4. Upierz ubranie w wysokiej temperaturze
  5. Zastosuj wydłużone i intensywne programy prania dostępne w Twojej pralce
  6. Sprawdź, czy plama zniknęła
  7. W razie potrzeby powtórz odplamianie

Wybór detergentu

Istotny jest wybór właściwego odplamiacza i detergentu. Zastosuj:

Wstępne usuwanie plamy

Namocz zabrudzone ubranie na co najmniej dwie godziny w roztworze odpowiedniego detergentu. W większości przypadków zabrudzone ubranie trzeba będzie namoczyć na noc. Jeśli próbujesz usunąć plamy z olejów i smarów, nanieś detergent Persil Power Gel lub Persil Color Gel na plamę i pozostaw na co najmniej godzinę, aby detergent wniknął w tkaninę.

Pranie i płukanie

Upierz ubranie w ciepłej wodzie, ustawiając temperaturę zgodnie z informacjami podanymi na metce ubrania.

Sprawdzenie efektu wywabiania

Sprawdź, czy plama zniknęła. Najprawdopodobniej plama nie zniknie po pierwszym praniu, jednak nie trać cierpliwości. Wywabienie takiej plamy może wymagać podjęcia kilku prób.

Po wyjęciu ubrania z suszarki znalazłaś plamę? Nie martw się. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby szybko pozbyć się plamy.