Persil Persil Premium Persil DISCS 4w1

Jak usunąć plamy z potu pod pachami?

Plamy z potu – pojawiające się najczęściej pod pachami – to problem wielu z nas. Pozbycie się ich z ubrań i innych tekstyliów może znacząco „przedłużyć życie” naszej odzieży. Dowiedz się, jak je skutecznie usunąć.

Rodzaje plam z potu

Większość z nas, słysząc słowo „pot”, automatycznie myśli o plamach z potu pod pachami. Nie jest to jednak jedyne miejsce podatne na tego typu zabrudzenia. Plamy na karku czy prześcieradle, a nawet plamy z potu na plecach mogą pojawić się po niespokojnej nocy lub po ciężkim treningu. Jeżeli masz plamy pod pachami, winowajcą jest najprawdopodobniej dezodorant. Białka z potu często wchodzą w niepożądane reakcje z aluminium, które jest składnikiem większości dezodorantów. Oznacza to, że skutki pocenia się są zwykle najbardziej widoczne właśnie pod pachami.

Usuwanie plam z potu: krok po kroku

Usuwanie plam z potu nie musi być trudne. Korzystając z poniższych wskazówek, usuniesz plamy z potu z prześcieradeł, koszul i innych tekstyliów.

 1. Wybierz detergent i odplamiacz Persil, odpowiednie do danego koloru i rodzaju materiału
 2. Przygotuj plamę, pokrywając ją preparatem Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 3. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła
 5. W razie potrzeby powtórz krok drugi

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

 • Wybierz kapsułki, żel lub proszek Persil

 • Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem usuwania plam, jest sprawdzenie na wszywce, czy materiał można prać w pralce. Ma to wpływ na wybór odplamiacza. Do białych tkanin, nadających się do prania automatycznego, użyj Persil Power Gel, a do kolorów – Persil Color Gel. Zastosuj Perwoll do delikatnych, wymagających prania ręcznego tekstyliów, takich jak jedwab lub wełna.

Przygotowanie

Sprawdź trwałość koloru, a następnie nanieś małą ilość Persil Power Gel (do bieli) lub Persil Color Gel (do kolorów) bezpośrednio na plamę, delikatnie wetrzyj środek w materiał i zostaw na 5–10 minut.

Pranie i płukanie

Przed praniem sprawdź wszywkę, by dowiedzieć się, w jakiej najwyższej temperaturze można prać materiał. Im wyższa temperatura, tym łatwiej usunąć plamę, a także nieprzyjemny zapach, który jej towarzyszy.

Sprawdź plamy

 • Sprawdź plamę po praniu

 • W przypadku uporczywych plam przygotuj ciepłą wodę z dodatkiem wybranego detergentu Persil i namaczaj materiał przez pół godziny przed ponownym praniem. Po praniu sprawdź, czy plamy zniknęły.

 • Namocz daną część gaderoby

 • Jeżeli plamy pozostały, użyj specjalnego kwasowego odplamiacza (odrdzewiacza) do wstępnego przygotowania plamy, jednak przestrzegając instrukcji użycia odplamiacza i wskazówek na wszywce ubrania. Nigdy nie susz ubrań, które mają widoczne plamy z potu pod pachami lub w innych miejscach. Zamiast tego powtarzaj powyższe kroki do czasu, aż plama zniknie.

Usuwanie plam z potu – w tym plam z potu pod pachami – z różnych rodzajów materiałów

Za każdym razem, gdy usuwasz plamy z potu z prześcieradeł, koszul lub kurtek, zwróć szczególną uwagę na rodzaj materiału. Niektóre tkaniny, takie jak poliester, len i bawełna, są odporne na pranie w pralce bębnowej; inne materiały są na to zbyt delikatne. Jeżeli plamy z potu znajdują się na produktach ze skóry, jedwabiu lub wełny, pranie ręczne lub działanie punktowe będzie lepszą opcją. Dodatkowo zwróć uwagę, czy dana sztuka odzieży nie jest wykonana z dwóch lub więcej rodzajów materiału. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z potu z kapelusza, weź pod uwagę każdą jego część. Który materiał jest najbardziej wrażliwy? Jeżeli większa część kapelusza wykonana jest z bawełny, jednak owinięty jest on jedwabną lub welurową tasiemką, potraktuj go tak, jakby w całości był z jedwabiu lub weluru i wypierz go ręcznie.

Domowe odplamiacze do plam z potu

Wiele osób stosuje naturalne odplamiacze, by pozbyć się plam z potu, szczególnie z delikatnych materiałów. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Niektóre odplamiacze – takie jak nadtlenek wodoru i sok z cytryny – mogą wybielić kolorowe tekstylia. Biały ocet co prawda potrafi usunąć plamy i zachować miękkość tkaniny, ale naturalny kwas niszczy z czasem gumowe i plastikowe części pralki. Inne domowe odplamiacze, takie jak sól i pokruszona aspiryna, potrzebują wielu godzin na rozłożenie i usunięcie związków chemicznych znajdujących się w pocie. Detergenty do prania i odplamiacze Persil działają na plamy szybko i zdecydowanie, dbając jednocześnie o tkaniny i pralkę.

 • Łatwa droga do usunięcia plam z potu 

 • Użyj detergentu Persil do prania i pozbądź się krępujących żółtych plam z potu i nieprzyjemnych zapachów!