Persil Persil Premium Persil DISCS 4w1

Jak usunąć plamy z czerwonego wina

Kieliszek czerwonego wina to doskonałe uzupełnienie pysznego obiadu. Niestety – wystarczy jeden nieostrożny ruch ręki i plama gotowa! Na szczęście usuwanie plam z czerwonego wina jest łatwe – wystarczy, że zadziałasz, zanim zabrudzenie zdąży się utrwalić. Dowiedz się, jak to zrobić.

Rodzaje plam z czerwonego wina

Jest wiele rodzajów czerwonego wina ­– shiraz, merlot, cabernet, malbec, pinot noir, zinfadel i wina różowe. Niezależnie od tego, jakim winem popijasz makaron, stek czy przystawkę, przypadkowe rozlanie to gwarantowana plama.

Usuwanie plam z czerwonego wina: krok po kroku

 1. Wybierz odpowiedni detergent Persil, mając na uwadze rodzaj i kolor materiału
 2. Jak najszybciej nałóż odplamiacz na zabrudzenie, ale nie trzyj plamy!
 3. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
 4. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

 • Wybierz kapsułki, żel lub proszek Persil

 • Najlepszy w usuwaniu plam z czerwonego wina jest Persil Power Gel. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź wszywkę, by upewnić się, że dany materiał nadaje się do prania w wodzie i wybielania tlenem. Do kolorowych tekstyliów użyj Persil Color Gel.

Przygotowanie plamy do usunięcia

 • Wytrzyj plamę z czerwonego wina

 • Czerwone wino szybko się utrwala, musisz więc działać bezzwłocznie. Osusz plamę papierowym ręcznikiem, by usunąć jak najwięcej płynu. Nigdy nie trzyj plamy – to tylko pogorszy sytuację. Po usunięciu rozlanego wina z materiału, delikatnie nałóż na zabrudzone miejsce niewielką ilość Persil Power Gel lub Persil Color Gel, a następnie zostaw na 5–10 minut.

Pranie

Wypierz materiał wybranym detergentem Persil w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze bezpiecznej dla materiału (sprawdzając wcześniej instrukcje prania na wszywce).

Sprawdź, czy plamy z wina zniknęły

 • Sprawdź plamę po praniu  

 • Powyższe metody usuwania plam nie zawsze działają. Jeśli plama nie zniknęła, nie wkładaj materiału do suszarki, gdyż to spowoduje utrwalenie śladów z wina. Jeżeli plama nadal jest widoczna, namocz materiał przez jedną lub dwie godziny w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil w płynie.

Usuwanie plam z czerwonego wina z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Opisany powyżej sposób zadziała w większości sytuacji – w przypadku usuwania plam z czerwonego wina z obrusa, dżinsów, skórzanego fotela czy innego materiału. Jeśli natomiast nie możesz uprać danej rzeczy w pralce, starannie spłucz odplamiacz i zostaw miejsce po plamie do wyschnięcia na powietrzu.

Delikatne materiały, jak jedwab, skóra, wełna i welur mogą nie nadawać się do prania w pralce. Należy więc prać je ręcznie z użyciem Perwoll.

Usuwanie plam z czerwonego wina z białych ubrań, obrusów, dywanów itp.

Czerwony kolor jest dobrze widoczny na jasnej tkaninie, jeśli więc na twoich białych ubraniach czy innych tekstyliach – typu obrusy, zasłony, dywany czy koce – pojawiły się plamy z czerwonego wina, działaj jak najszybciej! W opisany powyżej sposób usuniesz również plamy z białych bluzek, spodni i dżinsów.

Usuwanie starych lub zaschniętych plam z czerwonego wina

Jeżeli masz na ubraniu, obrusie lub firankach stare, zaschnięte plamy z czerwonego wina lub nie zauważyłeś plamy po wypraniu i wysuszeniu – nie panikuj! Ciągle jest jeszcze szansa, że usuniesz zabrudzenia.

Natrzyj plamę niewielką ilością Persil Power Gel lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając środek w materiał i zostaw na 5–10 minut. Następnie mocz całość kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu Persil w płynie. Potem wypierz materiał w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z wybranym detergentem Persil. Jeżeli plama nie zniknęła, powtórz wymienione wyżej czynności.

Naturalne odplamiacze do czerwonego wina

Często mówi się, że naturalne lub domowe odplamiacze to idealne rozwiązanie do usuwania plam. W przypadku czerwonego wina (i innych plam) naturalne środki to nienajlepsze wyjście. Większość z nich, np. woda sodowa i sól, nie tylko wymagają sporo czasu i pracy, ale mogą też nie działać. Inne, jak nadtlenek wodoru, mogą zmienić kolor materiału. Postaw na detergent Persil – on został stworzony do usuwania plam z czerwonego wina.

 • Łatwa droga do usunięcia plam z czerwonego wina

 • Przypadkowo rozlałeś czerwone wino na bluzkę lub kanapę? Zastosuj nasze porady i weź się za plamę jak najszybciej – wtedy z pewnością ją usuniesz!