Rodzaje plam z pomidorów

Wiele popularnych potraw zawiera pomidory, w tym w postaci sosów i ketchupu. Musisz wiedzieć, że pojedynczy plaster pomidora znajdujący się w hamburgerze może spowodować taki sam bałagan, co otwarta butelka ketchupu.

 

Pomidory występują w potrawach w postaci płynnej, stałej lub jako połączenie obu tych form, co sprawia, że plamy z nich są trudne do usunięcia. Można to jednak zrobić, wykonując następujące czynności.

 

Usuwanie plam z pomidorów: Krok po kroku

  1. Wybierz detergent odpowiedni dla danej tkaniny i jej koloru
  2. Usuń nadmiar zabrudzeń stałych i płynnych
  3. Wyczyść wstępnie plamę, kierując strumień chłodnej wody od lewej strony tkaniny, następnie nałóż detergent Persil
  4. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze bezpiecznej dla danego materiału
  5. Sprawdź, czy plama zniknęła

 

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Wybór detergentu i odplamiacza zależy od tego, z jakiej tkaniny wykonane jest ubranie i jaki ma kolor:

 

  • Do ubrań białych użyj proszku Persil lub żelu Persil Power Gel
  • Do tkanin kolorowych użyj proszku Persil Color lub żelu Persil Color Gel
  • Do tkanin delikatnych użyj Perwoll Wool & Delicate

 

Wstępne czyszczenie plam z pomidorów

Przede wszystkim należy się pozbyć wszelkich stałych pozostałości pomidora, zdrapując go z tkaniny za pomocą łyżki. Następnie trzeba osuszyć plamę czystą szmatką do momentu, aż szmatka nie będzie absorbowała płynu z plamy. Następnie należy odwrócić ubranie na lewą stronę i przepłukać plamę.

 

Po wykonaniu tych czynności nanieś na plamę płynny Persil i pozostaw na kilka minut.

 

Pranie odzieży

Nie spłukuj detergentu. Włóż ubranie do pralki i dodaj do prania taką ilość detergentu, która jest zalecana dla tkanin mocno zabrudzonych. Wypierz ubranie w podanej na metce maksymalnej temperaturze dopuszczalnej dla danej tkaniny.

 

Sprawdzenie efektu wywabiania

Czy po praniu plama nadal jest widoczna? Nie susz ubrania. Dodaj do wody detergent i mocz ubranie przez jakiś czas, a następnie upierz ponownie.

 

Usuwanie plam z pomidorów ze specjalnych typów odzieży i materiałów

Wykonując opisane wyżej czynności, można łatwo wywabić plamy z pomidorów z ubrań wykonanych z bawełny czy poliestru. Jednak tkaniny delikatne, takie jak jedwab naturalny lub sztuczny, wymagają bardziej delikatnego podejścia. Do takich tkanin zawsze używaj Perwoll Wool & Delicate. Wypierz ubrania ręcznie, aby nie zniszczyć delikatnych włókien.

 

Usuwanie plam z pomidorów z różnych tkanin kolorowych

Radzimy unikać używania naturalnych lub domowych środków do usuwania plam. Nie jest to dobry pomysł. Wiele substancji, takich jak wybielacz chlorowy czy sok z cytryny, może trwale rozjaśnić kolor tkaniny i spowodować powstanie kolejnej plamy. Użyj raczej detergentu.

 

Ketchup wymknął się spod kontroli? Sos do makaronu kapnął Ci na koszulę? Odpowiedni detergent pomoże Ci pozbyć się tych brzydkich plam.

Kliknij START, aby odsłuchać

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.