Rodzaje plam z makijażu i szminki

Są różne rodzaje kosmetyków do makijażu, którym możesz poplamić odzież, m.in.:

 

 • szminka
 • podkład
 • balsam do warg
 • kredka do oczu
 • maskara (tusz do rzęs)
 • błyszczyk do warg
 • róż

 

Także niektóre rodzaje pomadek ochronnych mogą zostawić plamy, szczególnie, jeśli są na bazie oleju lub dodano do nich barwnik.

 

Usuwanie plam z makijażu i szminki: krok po kroku

Jaka jest zatem tajemnica usuwania plam z makijażu?

 

 • Wybierz odpowiedni detergent Persil, mając na uwadze kolor i materiał, z jakiego wykonana jest odzież
 • Natrzyj plamę niewielką ilością środka Persil Power Gel lub Persil Color Gel
 • Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją na wszywce
 • Sprawdź czy plama zniknęła

 

Wybierz odpowiedni detergent i środek do usuwania plam

Plamy z makijażu i szminki z białej odzieży dobrze usuwa Persil Power Gel, natomiast Persil Color i Persil Color Gel są najlepsze do kolorowych ubrań. Do delikatnej odzieży, która wymaga ręcznego prania, zastosuj Perwoll.

 

Przygotowanie do usunięcia plam

Zanim włożysz ubranie do pralki, poświęć chwilę i zajmij się plamą. Nanieś niewielką ilość Persil Power Gel  (ubrania białe) lub Persil Color Gel (kolorowe) bezpośrednio na zabrudzenie, delikatnie wetrzyj detergent w materiał i zostaw na 5 minut.

 

Wypierz odzież

Wypierz odzież w najwyższej temperaturze dopuszczonej przez producenta. Działając szybko, nie dopuścisz do utrwalenia się plamy.

 

Sprawdź, czy plamy zniknęły

Plamy nadal są widoczne? Jeśli tak, konieczne może być powtórzenie wstępnego usuwania zabrudzeń i samego prania.

 

Usuwanie plam z makijażu i szminki z delikatnych materiałów

Zaplamiona odzież z jedwabiu lub wełny? Podpowiemy, jak usunąć zabrudzenia!

 

Plamy z makijażu i szminki na różnych materiałach

Jeżeli plama z makijażu i szminki znajduje się na bluzce, możesz łatwo zastosować procedurę opisaną powyżej. Jeżeli jednak plama pojawiła się na dywanie, meblach tapicerowanych lub na innym przedmiocie, którego nie można włożyć do pralki, trzeba zastosować inne podejście: nałóż niewielką ilość detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel na zabrudzenie i spłucz zimną wodą. Następnie osusz plamę czystą białą szmatką. To powinno pomóc „wyciągnąć” plamę i usunąć ją bez prania.

 

Plamy z makijażu i szminki a delikatne materiały

Plamy z makijażu i szminki łatwo usuniesz w opisany powyżej sposób z mocnych tkanin, takich jak poliester i bawełna. Pamiętaj jednak, że niektóre materiały, takie jak jedwab i wełna, mogą nie przetrwać prania w pralce. Dla delikatnych tkanin najlepsze jest pranie ręczne w środku Perwoll.

 

Usuwanie zaschniętych plam z makijażu i szminki

Sposób usunięcia zaschniętej plamy zależy od jej rodzaju. Przez przypadek bluzka poplamiona makijażem lub szminką wylądowała w suszarce? Jeszcze nic straconego! Makijaż sypki, taki jak cień do oczu, róż czy podkład, często usuniesz zwykłą taśmą samoprzylepną – przyklejaj taśmę na plamę i zrywaj ją, aż zabrudzenie zniknie. Jeśli wysuszyłaś odzież poplamioną maskarą, kredką do oczu, płynnym podkładem czy szminką, pozbędziesz się zabrudzeń przy pomocy Persil Power Gel lub Persil Color Gel.

 

Usuwanie plam z makijażu i szminki z bieli i koloru

Musisz usunąć plamę z makijażu z białej bluzki? A może czerwony róż lub szminka poplamiły twoje wyjściowe ubranie i nie wiesz, co zrobić? Po pierwsze, działaj natychmiast! Przepłucz plamę zimną wodą, przez co usuniesz większość zabrudzenia. Następnie weź czystą białą szmatkę z detergentem i usuń tyle brudu, ile dasz radę. Nie szoruj ani nie wycieraj plamy, gdyż to może ją tylko powiększyć. Tak samo postępuj z plamami z jasnych kosmetyków do makijażu na ciemnych materiałach.

 

Specjalne detergenty do usuwania plam z makijażu

Unikaj stosowania naturalnych, domowych odplamiaczy do usuwania plam z makijażu. Niektóre z tych środków, takie jak alkohol czy wybielacz, mogą zniszczyć odzież. Inne, np. ocet, mogą z czasem uszkodzić plastikowe i gumowe elementy pralki. Zamiast tego użyj detergentu lub środka Perwoll, który został opracowany specjalnie do usuwania plam i czyszczenia odzieży.

 

Musisz usunąć plamy z makijażu ze swoich ulubionych ubrań? Skorzystaj z tych porad, by pozbyć się plam ze szminki, płynnego podkładu, tuszu do rzęs czy nawet kredki do powiek!

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.