Rodzaje plam z krwi

Twojemu dziecku leci krew z nosa? Przygotowujesz na obiad krwistego steka? Plama z krwi może być trudna do usunięcia, jeśli szybko się nią nie zajmiesz. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z krwią zwierzęcą, menstruacyjną czy nawet z fałszywą krwią użytą do wykonania halloweenowego makijażu w stylu zombie, działaj natychmiast – zanim zakrzepnie!

 

Usuwanie plam z krwi: krok po kroku

  1. Wybierz detergent Persil odpowiedni do danego materiału i koloru
  2. Natrzyj plamę, wcześniej sprawdzając trwałość koloru w niewidocznym miejscu
  3. Natychmiast wypierz przygotowany materiał
  4. Sprawdź, czy plama zniknęła
  5. W razie potrzeby powtórz powyższe kroki

 

Wybierz detergent

W zależności od rodzaju i koloru materiału, wybierz odpowiedni środek Persil. Przy usuwaniu plam z białych materiałów zastosuj do prania Persil Power Gel. Do kolorowych tekstyliów użyj Persil Color Gel. Perwoll Wool & Silk (CEE) sprawdza się najlepiej w przypadku ubrań z delikatnych materiałów, takich jak wełna i jedwab, które wymagają prania ręcznego lub prania w pralce z ustawieniami prania ręcznego.  Pamiętaj, by zawsze przestrzegać instrukcji prania podanych na wszywce.

 

Przygotowanie do usuwania plam z krwi

Podczas usuwania plam z krwi należy działać tak szybko, jak to tylko możliwe. Przepłucz plamę zimną wodą, by pozbyć się jak największej ilości krwi. Nie używaj gorącej wody – spowodowałoby to zakrzepnięcie krwi i utrwalenie się plamy. Następnie przygotuj plamę do usunięcia, nanosząc niewielką ilość Persil Power Gel (białe tkaniny), Persil Color Gel (tkaniny kolorowe) lub Perwoll (delikatne materiały) bezpośrednio na plamę, ostrożnie wetrzyj środek piorący w tkaninę i odczekaj pięć minut. W przypadku kolorowych materiałów zawsze w pierwszej kolejności sprawdzaj trwałość koloru w nierzucającym się w oczy miejscu.

 

Pranie i płukanie

Po wstępnym przygotowaniu plamy wypierz ubranie w temperaturze 30°C lub 40°C, używając wybranego detergentu Persil. Odmierzając płyn, użyj dawki określonej jako „mocno zabrudzone”.

 

Sprawdź, czy plamy zniknęły

Przed włożeniem ubrań do suszarki sprawdź, czy plamy zniknęły. Jeśli nie, powtórz poprzednie kroki. W przypadku uporczywych plam możesz namoczyć ubrania w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu Persil na 10–30 minut i ponownie je wyprać. 

 

Usuwanie plam z krwi z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Opisany powyżej sposób pomoże usunąć plamy krwi z bluzki lub z dżinsów, ale co z pościelą, bielizną lub innymi tekstyliami? W większości sytuacji nasze wskazówki sprawdzą się niezależnie od materiału, jednak w przypadku niektórych delikatnych tkanin należy zachować ostrożność. Dotyczy to szczególnie jedwabiu, poliestru, skóry i lnu. Zanim zaczniesz działać, upewnij się, że wybrany odplamiacz jest przeznaczony do danego typu tkaniny.

 

Niektórzy twierdzą, że dostępne w każdym domu środki – takie jak sól, soda oczyszczona czy ocet – mogą pomóc usunąć plamy z ubrań. Radzimy jednak ich unikać – Persil został opracowany specjalnie do ręcznego czyszczenia odzieży i prania jej w pralce, podczas gdy sól i ocet nie są do tego przystosowane i mogą uszkodzić gumowe, metalowe lub plastikowe części maszyny.

 

Usuwanie starych i zaschniętych plam z krwi

Usunięcie starych plam z krwi może okazać się bardziej uciążliwe niż pozbycie się świeżych. Jest to jeszcze trudniejsze wtedy, gdy nie masz odpowiedniego produktu, takiego jak Persil, który skutecznie usuwa tego typu zabrudzenia. Mocz ubrania przez godzinę w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu Persil. Po wyjęciu z wody natrzyj plamę tym samym preparatem, a następnie wypierz ubranie lub tkaninę w zimnej wodzie. Nie używaj tego środka do prania wełny, jedwabiu i innych delikatnych materiałów – w ich przypadku wybierz Perwoll Wool & Silk (CEE).

 

Sztuczna krew również może być trudna do usunięcia. W pierwszej kolejności należy osuszyć ją czystą, białą ściereczką, usuwając tyle, ile się da. Jeśli jest wystarczająco gęsta, możesz nawet ją zeskrobać. Następnie potraktuj plamę odplamiaczem i wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze dla danego materiału. Dzięki tym poradom już nigdy krwawienie z nosa czy niespodziewana miesiączka nie zrujnują ci ubrania, a plamy usuniesz szybko i skutecznie!

Kliknij „Play”, aby odsłuchać artykuł

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.