FAQ

FAQ

Co oznaczają symbole w tabeli dozowania? Czym jest tabela dozowania?

Dzięki tabeli dozowania zawartej na każdym opakowaniu Persila, bez trudu znajdziesz informację jakiej ilości produktu użyć do Twojego prania.

Właściwa ilość detergentu zależy od stopnia zabrudzenia pranej odzieży (wskazanego w kolumnach) oraz od poziomu twardości wody (przedstawionej w rzędach). Zalecenia dotyczące dozowania wszystkich produktów Persila opracowane zostały dla wsadów pralek o pojemności  4,5 kg.

Jak wybrać właściwą dozę produktu?

Wszystkie opakowania Persila zawierają specyficzne zalecenia dotyczące dozowania. Optymalna ilość detergentu zależy od ilości pranej odzieży, stopnia zabrudzenia oraz poziomu twardości wody. W wypadku prania wstępnego silnie zabrudzonych tkanin, wybierz najmniejszą zalecaną dozę produktu.

Tylko poprzez właściwe dozowanie detergentu możesz przyczynić się do ochrony środowiska, zaoszczędzić pieniądze oraz uniknąć przedwczesnego zużycia Twojej pralki i odzieży.

Gdzie mogę dowiedzieć się jaki jest poziom twardości wody w moim regionie?

Jeśli nie wiesz jaki jest poziom twardości wody w Twoim regionie, możesz skontaktować się ze swoim dostawcą wody. Nasza rada: jego dane kontaktowe możesz znaleźć na rachunku za wodę lub w Internecie.

Co oznacza poziom twardości wody?

Twardości wody określa zawartość w niej trudno rozpuszczalnych soli w przeliczeniu na węglan wapnia.

Znajomość zakresu twardości wody pozwala dobrać właściwą dawkę detergentu, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Co oznacza zawarty w tabeli dozowania stopień zabrudzenia?

Lekko zabrudzone tkaniny:

Zabrudzenia i plamy są niewidoczne*. Lekko przepocone ubrania.

Przykłady: Letnia i sportowa odzież (krótko noszona), t-shirty, koszulki bawełniane, bluzki (noszone maksymalnie przez 1 dzień), pościel i ręczniki krótko używane (przez 1 dzień).

Średnio zabrudzone tkaniny:

Zabrudzenia i/lub lekkie plamy są widoczne*.

Przykłady: t-shirty, koszulki bawełniane, bluzki (przepocone lub noszone kilkakrotnie), bielizna (noszona przez 1 dzień), pościel i ręczniki (używane przez 1 tydzień), zasłony bez plam z nikotyny (używane przez 6 miesięcy).

Mocno zabrudzone tkaniny:

Zabrudzenia i/lub plamy są mocno widoczne*.

Przykłady: Ręczniki kuchenne, ścierki, serwetki lniane, śliniaki dziecięce, ubrania dziecięce i sportowe (zabrudzone trawą i błotem), odzież tenisowa (poplamiona gliną), odzież robocza (np. odzież poplamiona przy obróbce metalu, w piekarni, w masarni, która może być prana w warunkach domowych)

Bardzo mocno zabrudzone tkaniny:

Zabrudzenia i/lub plamy* są uporczywe i mocno widoczne, towarzyszy im silny, nieprzyjemny zapach.

Przykłady: ręczniki kuchenne, serwetki lniane, ściereczki, mopy, śliniaki dziecięce, ubrania dziecięce i sportowe (zabrudzone trawą i błotem), odzież robocza.

* Najczęściej spotykane plamy.

Plamy dające się usunąć: Herbata, kawa, czerwone wino, owoce, warzywa.
Plamy od produktów zawierających białka i węglowodany: Krew, mleko, jajko, skrobia
Tłuste plamy z oleju: Tłuszcze, oleje i margaryny, sosy, wosk, nafta
Barwniki: Sadza, ziemia, piasek

Dlaczego właściwe dozowanie detergentu jest uzależnione od poziomu twardości wody?

Ubrania prane przy użyciu niewystarczającej ilości detergentu w stosunku do twardości wody nie tylko nabiorą z upływem czasu szarawego koloru, lecz również utracą swoje inne cechy:

  • Będą się stawać coraz bardziej szorstkie
  • Nabiorą nieprzyjemnego zapachu
  • Pod wpływem osadzającego się na nich kamienia staną się cięższe i mniej chłonne
  • Szybciej się zużyją

Niestety, proces osadzania się kamienia jest nieodwracalny! Jeśli pragniesz przedłużyć trwałość Twojej pralki i Twoich ulubionych ubrań stosuj wystarczającą ilość środka piorącego. „Mniej” w tym wypadku nie oznacza „lepiej” i może spowodować niepotrzebne wydatki. Składnik zmiękczający tkaniny zawarty w Persilu (jak również w innych produktach firmy Henkel) pomaga zapobiec opisanym powyżej negatywnym efektom. Dzięki tabeli dozowania zawartej na opakowaniu produktu, bez trudu znajdziesz informację jakiej ilości detergentu użyć do Twojego prania.  Jeśli nie wiesz jaki jest poziom twardości wody w Twoim regionie, możesz skontaktować się ze swoim dostawcą wody.

Czy rozsądne jest pranie razem mocno i lekko zabrudzonych ubrań?

Mocno i lekko zabrudzone tkaniny nie powinny być prane razem. Silnie zabrudzone tkaniny wymagają większej ilości detergentu i wyższej temperatury prania, podczas gdy lekko zabrudzone ubrania mogą być prane przy użyciu niewielkiej dozy detergentu i w temperaturze tak niskiej jak 20ºC.

Dlaczego dodatkowy zmiękczacz wody nie jest konieczny?

Jeśli zalecenia dotyczące dozowania detergentu są przestrzegane, zmiękczacze wody nie są potrzebne przy stosowaniu nowoczesnych produktów Persila. Wszystkie produkty Persila zostały opracowane tak, aby chronić tkaniny przed osadzaniem się kamienia. Dlatego więc użycie dodatkowego zmiękczacza wody nie jest już konieczne.

Jak prać w sposób przyjazny dla środowiska?

Pranie przyjazne środowisku to „odpowiedzialne” pranie! Oznacza to odpowiednie sortowanie prania, właściwy sposób usuwania plam, właściwe ładowanie pralki, używanie odpowiednich ilości detergentu (zgodnie z poziomem twardości wody i stopnia zabrudzenia pranych ubrań) oraz wybór właściwego cyklu prania.

Dlaczego warto używać środka do zmiękczania tkanin?

Płyny do zmiękczania tkanin np. Silan nadają praniu przyjemny zapach i sprawiają, ze jest ono miękkie i przyjemne w dotyku oraz pozbawione ładunków elektryczności statycznej. Dzięki temu jest mniej narażone na niszczenie podczas użytkowania. Odzież wyprana z użyciem środka zmiękczającego szybciej schnie, także w suszarce do ubrań, jest łatwiejsza w prasowaniu i bardziej przyjazna dla skóry.

Jaka jest trwałość środka piorącego?

Nasze środki piorące mogą służyć Ci przez długie lata od daty produkcji, jeżeli przechowywane są w suchym i chłodnym miejscu. Należy unikać temperatur niskich (przemrożenia) i bliskości źródeł ciepła. Podawany na opakowaniu okres przydatności jest tylko terminem orientacyjnym (Najlepiej zużyć przed...). Jeżeli nie ma zmian wyglądu, konsystencji i zapachu, detergent może być nadal używany po upływie tego terminu.

Wygląd, zapach i konsystencja naszych produktów pozwalają najlepiej stwierdzić czy detergent jest nadal użyteczny. Na przykład, jeśli detergent w proszku przybrał postać twardej, zwartej bryły, oznacza to, że pochłonął on dużo wilgoci z otaczającego powietrza. Nie można już go prawidłowo dozować ani rozpuszczać w wodzie, nie nadaje się więc do użytku.

Jeśli starszy detergent w proszku nadal "wygląda normalnie", może być dozowany i łatwo się rozpuszcza, nie wahaj się go używać. Niemniej jednak w takim wypadku zaleca się użycie ilości odpowiedniej do silnie zabrudzonego prania, ponieważ działanie pewnych składników, takich jak środki wybielające i enzymy, może z czasem osłabnąć. Jeśli wygląd i konsystencja produktu są niewłaściwe, produkt należy odstawić.

Jak prać odzież z jeansu?

Twoje jeansy pozostaną dłużej piękne i nie nabiorą białych smug (blaknięcie) jeśli będziesz prać tylko trzy pary za jednym razem, odwracając je na wewnętrzną stronę.

Wybierz program do tkanin delikatnych z wirowaniem na niskich obrotach, przy użyciu Persil Color Gel. Natychmiast po wypraniu potrząśnij jeansy, aby je rozprostować, następnie rozwieś.

Jak prać odzież narciarską?

Najlepiej prać odzież i bieliznę narciarską używając Persil Color Gel. W zależności od zaleceń na metkach, wybierz program do tkanin delikatnych i dodaj ilość środka piorącego dostosowaną do twardości wody i odpowiednią do prania „silnie zabrudzonych” ubrań.

Wszelkie zabrudzenia na mankietach, jak również ciemne smugi spowodowane noszeniem nart na ramieniu, należy zaprać przed praniem.

Czym Persil Color Gel różni się od pozostałych łagodnych produktów do prania kolorów?

Jedne i drugie przeznaczone są do prania kolorowych tkanin. Persil Color Gel jest idealny do prania średnio i mocno zabrudzonych tkanin. Żel usuwa uporczywe, tłuste plamy nawet w niskich temperaturach. Co więcej, można go również użyć bezpośrednio na plamy.

Lagodne detergenty do kolorów (np. Perwoll Color) są przeznaczone do prania kolorowych, delikatnych tkanin. W tym przypadku, priorytetem jest ochrona tkaniny i łagodne usuwanie zabrudzeń. Dlatego zaleca się użycie programów do prania tkanin delikatnych i syntetycznych i przeprowadzanie prania przy bębnie napełnionym najwyżej w połowie.

Czy pranie wstępne jest konieczne?

Zazwyczaj nie. Wyjątki: bardzo silnie zabrudzona odzież np. robocza, sportowa.

Jakich środków piorących należy używać do prania białych, kolorowych i delikatnych tkanin albo wykonanych z wełny lub z jedwabiu?

Białe pranie 60° C:

Persil Sensitive Gel

Kolorowe pranie 60° C:

Persil Color
Persil Sensitive Gel

Tkaniny delikatne 40° C:

Persil Sensitive Gel

Jedwab/Wełna:

Persil Sensitive Gel
Perwoll.

Jak prać zasłony i firany?

Do prania zasłon i firan wybierz program do tkanin delikatnych. Zapamiętaj: zwracaj uwagę na informacje zawarte na metkach, dozuj środek piorący w zależności od twardości wody oraz stopnia zabrudzenia zasłon i firan, załaduj pralkę max. do połowy jej pełnej pojemności, wiruj na niskich obrotach.

Nie pozostawiaj wypranych zasłon i firan w pralce lub w pojemniku na bieliznę. Może to spowodować trwałe pogniecenia. Do prania kolorowych zasłon zalecamy użycie Perwoll Color, który pozwoli zachować intensywność zarówno pastelowych jak i żywych kolorów, nawet po wielu praniach.

Co więcej:

Środek do zmiękczania tkanin np. Silan użyty w ostatnim płukaniu, nie tylko nada Twoim zasłonom i firanom przyjemnego zapachu, ale także zapobiegnie szybkiemu osadzeniu kurzu dzięki działaniu antyelektrostatycznemu.

Jak postępować, gdy tkaniny farbują podczas prania?

Nowo kupiona odzież może farbować.

Jeśli nie wiesz czy nowo zakupiona odzież zawiera barwniki, najlepiej pierz ją oddzielnie w maksymalnej temperaturze 40ºC. Kolorowe tkaniny należy również posortować na jasne i ciemne i prać oddzielnie. Podobne kolory możesz prać razem.

Jak usuwać plamy po kremie do pielęgnacji skóry?

Wybierz dozę produktu odpowiednią dla „silnie zabrudzonych” tkanin, w zależności od twardości wody i wybierz możliwie jak najwyższą temperaturę prania, zwracając uwagę na informacje zawarte na metce. Jeśli plama jest stara i została wcześniej poddana innym produktom, może być konieczne powtórzenie czynności.

Jak usuwać plamy po kremie przeciwsłonecznym?

Plamy po kremie przeciwsłonecznym to jedne z najbardziej uporczywych plam. Im wyższy jest wskaźnik SPF, tym trudniej usunąć powstałą plamę. Jeśli poplamione tkaniny nie zostały wyprane od razu, usunięcie plam może okazać się niezwykle skomplikowane. W przypadku szczególnie uporczywych plam, istnieje ryzyko, że nie zostaną one całkowicie usunięte.

Porady jak usuwać plamy:

Wypierz tkaniny używając proszku lub żelu Persil z dodatkiem środka odplamiającego. Wybierz możliwie jak najwyższą temperaturę prania, zwracając uwagę na informacje zawarte na metce i użyj ilości produktu odpowiedniej dla „silnie zabrudzonych” tkanin.

Czasami plamy nie znikają przy pierwszym praniu. W takim wypadku należy powtórzyć czynność lub zamoczyć tkaninę roztworze i pozostawić na całą noc. W wypadku tkanin kolorowych należy zdecydować czy ważniejsze jest usunięcie plamy czy zachowanie koloru tkaniny. Należy pamiętać, że pranie tkanin kolorowych w detergencie zawierającym wybielacz może sprawić, że kolor wyblaknie.

Jak postępować, gdy po wypraniu, na tkaninach pojawiają się ciemne plamy i zacieki?

Tego typu plamy są zazwyczaj spowodowane zanieczyszczeniem tzw. polyquaternium – składnikiem m.in. wielu produktów do pielęgnacji włosów. Mogą one osadzać się na powierzchni tkaniny i silnie przylegać do włókien. Pozwala im to przyczepić się do brudu, który uwalnia się podczas prania.

Jeżeli użyta ilość środka piorącego będzie zbyt mała, może okazać się niewystarczająca do usunięcia związanego w ten sposób brudu.

Wypróbuj następujący sposób:

Poddaj tkaninę kilkugodzinnemu namaczaniu w roztworze dużej ilości środka piorącego  (środek musi być uprzednio całkowicie rozpuszczony w wodzie) z dodatkiem wybielacza, przydatnych dla danej tkaniny. Szczególną ostrożność zachować stosując wybielacz chlorowy, który można użyć wyłącznie do białych tkanin z włókien  naturalnych. Następnie wypierz stosując także oba środki zalecanych ilościach w najwyższej temperaturze dopuszczonej na metce.

Jak usunąć brązowe plamy pozostawione przez pyłki lub soki roślinne, które stają się widoczne dopiero po praniu?

Kolory tego typu plam mogą zmieniać się z upływem czasu pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu lub z powodu niewłaściwego prania. W ten sposób ledwo widoczna plama może nabrać z upływem czasu brązowego koloru.

Plamy te można usunąć piorąc w najwyższej dopuszczalnej temperaturze w środku piorącym odpowiednim dla danej tkaniny z dodatkiem wybielacza także dobranego do rodzaju tkaniny.

Jak usunąć uporczywą plamę z mojego ubrania?

Jeśli przy pierwszym praniu nie udało Ci się usunąć uporczywych plam, przed przystąpieniem do kolejnego prania najlepiej zamoczyć tkaninę w wodzie z detergentem, a następnie wyprać stosując detergent nawet w ilości wyższej niż zalecana.

W tym celu możesz albo zamoczyć tkaninę w roztworze pozostawiając na całą noc, albo prać w pralce wybierając program z praniem wstępnym. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku usuwania plam.

Jak usunąć żółtą plamę, która nie znikła przy pierwszym praniu?

Tego typu plamy często zawierają pigmenty np. z kawy, herbaty, warzyw, owoców, przypraw, sosów itp., których nie można całkowicie usunąć przy pierwszym praniu. Jeśli dawka środka piorącego jest zbyt niska, uporczywe żółtawo-pomarańczowe plamy pozostają na tkaninie po jej wypraniu.

Zdarza się również, że plamy są niewidoczne po praniu, a następnie powracają pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu. Takie plamy można usunąć stosując proszek Persil w ilości zalecanej dla silnie zabrudzonych tkanin. W przypadku tkanin kolorowych należy liczyć się ze zmniejszeniem intensywności kolorów. W proszku tym nie można prać tkanin delikatnych i wrażliwych na działanie wybielaczy.

Aby usunąć szczególnie ciemne lub stare plamy, konieczne jest zamoczenie tkaniny na całą noc w roztworze z dodatkiem środka wybielającego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym przewodniku usuwania plam.

Potrzebujesz dodatkowych porad? Odkryj nasz przewodnik usuwania plam!

Nie wiesz jak poradzić sobie z plamami z czerwonego wina? Pragniesz pozbyć się uporczywych plam od smaru? A może potrzebujesz odpowiedniego produktu, aby wywabić plamy z krwi?

Nasza aplikacja „Usuwanie plam: przewodnik” zawiera porady jak usuwać różnego rodzaju plamy z niemal każdego typu tkanin!

Co jest ważne w przypadku detergentów przeznaczonych dla osób o wrażliwej skórze?

W przypadku detergentów przeznaczonych dla osób o wrażliwej skórze należy konieczne upewnić się, że detergent jest wyjątkowo łagodny. Dlatego Persil Sensitive został przetestowany i zatwierdzony jako hipoalergiczny produkt przyjazny dla skóry przez Fundację Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF). Zarówno żel, proszek i kapsułki Persil Sensitive nie zawierają barwników i mają specjalnie dobrane nieuczulające kompozycje zapachowe.

Czy produkty z gamy Persil Sensitive są odpowiednie do prania białych tkanin?

Tak, nawet łagodne dla skóry detergenty jak proszek Persil Sensitive pozwalają uzyskać śnieżnobiałe pranie.

Czy osoby z alergią powinny używać wyłącznie detergentów bezzapachowych?

Nie, wiele osób z alergią może używać detergentów zapachowych, które są tolerowane przez alergików. Osoby z alergią nie tolerujące tego typu detergentów powinny wybrać produkt nie zawierający żadnych substancji zapachowych.

Ponadto, zgodnie z dyrektywami UE, zawarte w detergencie substancje zapachowe mogące wywoływać reakcje alergiczne są wskazane na etykiecie na odwrocie produktu. Ułatwi to osobom uczulonym na niektóre substancje wybór odpowiedniego produktu.

Czy osoby z alergią powinny używać wyłącznie detergentów nie zawierających konserwantów?

W przeciwieństwie do proszków do prania, w płynnych detergentach konieczny jest dodatek środków konserwujących, aby zagwarantować stabilność produktu. Dodawane są one, aby chronić produkt, a tym samym konsumenta, przed szkodliwymi mikroorganizmami takimi jak bakterie, drożdżaki i pleśnie.

Persil Sensitive został certyfikowany jako hipoalergiczny produkt przyjazny dla skóry przez Fundację Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF). Jeśli chodzi o stosowanie konserwanta metyloizotiazolinonu, znak jakości ECARF oznacza, że użyto go bardzo w małej ilości, nie przekraczającej wartości progowej, powyżej której mogą wystąpić niepożądane reakcje organizmu użytkownika. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej ECARF. Ponadto, w ECARF przeprowadzono testy, aby upewnić się że podczas prania w pralce konserwanty są całkowicie spłukiwane. Test ten został przeprowadzony w warunkach normalnego obciążenia wewnątrz bębna pralki i przy użyciu detergentu w zalecanej dawce: https://www.ecarf.org/en/keine-reiz-waesche/ Reakcje alergiczne nie mogą być więc wywoływane przez pranie ubrań.

Oba środki konserwujące zawarte w Persilu Sensitive Gel wymienione są na jego etykiecie. Jest to zgodne z prawem unijnym, które wymaga podawania konserwantów niezależnie od ich stężenia w produkcie. Ułatwia to osobom uczulonym na tego typu substancje wybór odpowiednego dla nich produktu.

Czy dodatkowa ochrona przed osadzaniem się kamienia jest konieczna przy użyciu Persil Sensitive?

Nie, podobnie jak wszystkie produkty Persil, Persil Sensitive zawiera już ochronę przed osadzaniem się kamienia, zarówno w miękkiej jak i w twardej wodzie.

Czy używając Persil Sensitive można prać w niskiej temperaturze i zaoszczędzić przy tym energię?

Tak, Persil Sensitive jest skuteczny nawet w tak niskiej temperaturze jak 20ºC.

Czy osoby z alergią powinny używać mniejszej ilości środka piorącego, niż jest to zalecane na opakowaniu Persil Sensitive?

Nie. Persil Sensitive powinien być dozowany w zależności od poziomu twardości wody i stopnia zabrudzenia pranej odzieży.

Czy kolorowe ubrania można również prac w Persil Sensitive?

Do kolorowych ubrań zalecamy użycie Persil Sensitive Gel.

Czy Persil Sensitive jest dostępny wyłącznie w ograniczonej liczbie punktów sprzedaży?

Nie, Persil Sensitive jest dostępny w licznych punktach sprzedaży, jak drogerie czy supermarkety.

Jakiego środka piorącego powinny używać osoby o wrażliwej skórze, ze skłonnościami do alergii i atopowym zapaleniem skóry?

Nie można w sposób ogólny odpowiedzieć na to pytanie, gdyż to zależy od osoby. Konsumenci mogą dowiedzieć się dzięki etykiecie z tyłu opakowania produktu jakie składniki zostały w nim zawarte, na przykład, substancje zapachowe i konserwanty. Ułatwi to osobom uczulonym na niektóre substancje wybór odpowiedniego produktu.

Persil Sensitive zostal przetestowany i zatwierdzony jako produkt przyjazny dla skóry przez Fundację Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF). Zarówno żel jak i proszek Persil Sensitive nie zawierają barwników i mają specjalnie dobrane nieuczulające kompozycje zapachowe.

Jak prać ubranka dziecięce i niemowlęce?

Posortuj dokładnie pranie na białe, jasne i kolorowe. Pierz białe kolory oddzielnie. Do prania w proszku lub żelu Persil Sensitive wybierz cykl prania w wysokiej temperaturze lub do kolorów. Przy dozowaniu detergentu zwróć uwagę na stopień zabrudzenia pranych tkanin.

Do jakiego typu tkanin używać produktów Persil Sensitive?

Proszek Persil Sensitive nadaje się do białych i kolorowych tkanin, a Persil Sensitive Gel został specjalnie opracowany do prania tkanin delikatnych i nie barwionych.

Jakie tkaniny są najłagodniejsze dla wrażliwej skóry?

Ubrania, mające styczność z delikatną skórą, powinny być wykonane z czystej bawełny lub jedwabiu, z jak najmniejszą ilością barwników. Wełna lub włókna syntetyczne nie są zalecane, gdyż mogą powodować podrażnienia skóry.

Czy należy wyprać ubranka niemowlęce przed pierwszym użyciem?

Tak, ubranka niemowlęce należy wyprać w jak najwyższej temperaturze, aby usunąć z nich szkodliwe chemiczne substancje, które mogą być zawarte w tkaninach.

Czy ubranka dziecięce powinny być prane oddzielnie?

Nie, ubranka niemowlęce można połączyć z normalnym praniem i prać w najwyższej temperaturze zalecanej na etykietce.

Jak poradzić sobie ze szczególnie trudnymi plamami z owoców i warzyw, takich jak marchewka i szpinak?

Białe i kolorowe ubranka niemowlęce mogą być prane przy użyciu proszku Persil Color Sensitive (wybierz ilość proszku odpowiednią do „silnie zabrudzonych” tkanin i dostosowaną do twardości wody). Do prania białych i jasnych ubranek niemowlęcych możesz użyć również Persil Senitive Gel. Zawsze wybieraj możliwie jak największą temperaturę prania.

Czy przy praniu ubranek niemowlęcych można używać płynu do zmiękczania tkanin?

Tak. Płyn do zmiękczania tkanin wygładza powierzchnię tkaniny, co czyni ją nie tylko przyjemnie miękką, lecz również zapobiega podrażnieniom delikatnej skóry. Płyny zmiękczające dla osób o wrażliwej skórze jak np. Silan Sensitive doskonale nadają się do prania ubranek niemowlęcych i osób skłonnych do alergii.

Czy śladowe ilości detergentów na upranej odzieży mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych skóry?

Jeżeli detergent pralniczy jest stosowany i dozowany zgodnie instrukcją, to ryzyko wystąpienia podrażnień skóry i jej reakcji alergicznych po kontakcie upranej odzieży ze skórą konsumenta jest bardzo niskie. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową śladowe ilości składników środka piorącego, jakie mogą pozostać na odzieży upranej zgodnie z zaleceniami, nie powinny powodować podrażnień i reakcji alergicznych. Liczne badania wykazały, ze przyczyną podrażnień są inne czynniki: nietolerancja na wyroby włókiennicze oraz nanoszone na nie chemikalia np. w celu zapewnienia wodoodporności, a także faktura powierzchni tkanin.