Przydatne porady, jak uzyskać doskonale czyste pranie.

Jak prać?

 1. W jaki sposób prać ubranka dziecięce i bieliznę niemowlęcą?

  Aby dowiedzieć się więcej o praniu ubranek dziecięcych i bielizny niemowlęcej, przejdź do sekcji "Świat produktów Sensitive"

 2. Zaprać czy nie?

  Persil rozpuszcza się szybko i całkowicie, dając skuteczne działanie piorące, bez konieczności zapierania nawet w temperaturze 30ºC. Tylko w przypadku mocno zabrudzonych tekstyliów, np. ubrania roboczego czy stroju sportowego lub ubrań silnie poplamionych, konieczne może być wstępne zapieranie ubrań.

 3. Proszek czy żel?

  Wybór rodzaju detergentu zależy od Twoich osobistych preferencji.

  Zarówno proszek, jak i żel Persil zapewniają doskonałą skuteczność prania, ale każdy z nich posiada inne specyficzne cechy:

  • Proszek jest tradycyjną formą silnego detergentu piorącego.
  • Żele łatwiej wypłukują się z tkanin i są polecane do prania ręcznego oraz do krótkich programów prania w niskich temperaturach, a także do zapierania plam.
 4. Czy powinieniem stosować specjalny środek zmiękczający wodę?

  Jeżeli stosujesz zalecenia dotyczące dozowania, nie musisz używać dodatkowego środka zmiękczającego wodę. Detergenty marki Persil zawierają substancje zmiękczające wodę, które dbają o Twoją pralkę.

 5. Czy powinienem używać płynu do zmiękczania tkanin?

  Są istotne różnice pomiędzy ubraniami wypranymi z użyciem płynu do zmiękczania tkanin oraz tymi, które były wyprane bez niego.

  • Włókna stają się bardziej miękkie, a ubrania przyjemniejsze w dotyku, kiedy do prania doda się płyn do zmiękczania tkanin.
  • Pranie ubrań z użyciem płynu do zmiękczania tkanin pozwala też zaoszczędzić pracę. Zmiękczone włókna ułatwiają prasowanie.

  Persil rekomenduje stosowanie płynu do zmiękczania tkanin marki Silan.

 6. Czym powinno się prać ubrania dzieci?

  Każdy nasz produkt jest odpowiedni do prania ubranek dzieci, ale polecamy w szczególności produkty Persil Sensitive Aloe Vera Pearls, których formuła została przebadana dermatologicznie i zawiera delikatne substancje zapachowe.

  Produkty Persil Sensitive Aloe Vera Pearls zostały zaprojektowane tak, aby sprostać wyjątkowym potrzebom wrażliwej skóry - poprzez odpowiedni dobór składników. Nawet ich zapach powstał we współpracy z ekspertami w dziedzinie alergii.

  Produkty Persil Sensitive Aloe Vera Pearls posiadają pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, potwierdzającą ich przydatność do prania ubrań osób o wrażliwej skórze i bielizny niemowlęcej.

 7. Jakie produkty są właściwe dla wrażliwej skóry?

  Wrażliwa skóra wymaga środków o wysokiej jakości, którymi są wszystkie nasze detergenty. Ich formuła powinna być jednak przetestowana dermatologicznie. Ten warunek spełniają produkty z serii Persil Sensitive Expert Aloe Vera Pearls. Produkty Persil Sensitive Expert Aloe Vera Pearls. nie zawierają barwników, uprana w nim bielizna jest łagodna dla skóry, a ich antyalergiczny zapach został stworzony we współpracy z ekspertami w dziedzie alergii. Dostępne w formie proszku i żelu.

 8. Jak powinno się prać wełnę i tkaniny delikatne?

  Tkaniny delikatne wymagają specjalnego traktowania. Do prania wełny, jedwabiu naturalnego oraz innych tkanin delikatnych polecamy Perwoll Care Balsam z odpowiednio dobraną recepturą i ze składnikiem chroniącym włókna.

 9. Właściwe dozowanie: im więcej, tym lepiej?

  Właściwe dozowanie może sprawić cuda. Zbyt dużo detergentu nie oznacza lepszej skuteczności, zbyt mało nie zapewnia z kolei skutecznego usuwania plam. Na każdym opakowaniu Persila podana jest instrukcja dotyczącą dozowania. Pamiętaj, że właściwe dozowanie zależy od trzech czynników:

  • ilości prania
  • stopnia zabrudzenia pranych tekstyliów
  • stopnia twardości wody

  Więc jakie jest idealne dozowanie? 

  Użyj naszego stopnia twardości wody kalkulatora dozowania, aby określić najbardziej optymalne dozowanie.

 10. "Po godzinach": postępowanie po zakończeniu prania

  Wyjmij pranie z pralki natychmiast po zakończniu prania i rozwieś, aby uniknąć pognieceń oraz nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Dzieki temu prasowanie będzie szybsze i łatwiejsze.

 11. Suszenie i prasowanie

  Większość osób nie lubi prasowania...

  Tutaj znajdziesz wskazówki, jak ułatwić sobie prasowanie:

  • Użycie płynu do zmiękczania tkanin do ostatniego płukania w cyklu prania sprawia, że prasowanie ubrań jest łatwiejsze.
  • Wiele ubrań może być zdjęte ze sznurka i złożone lub powieszone na wieszakach bez konieczności prasowania.
  • Sprawdź metki na ubraniach i stosuj się do zaleceń podanych na nich.
  • Przed rozpoczęciem prasowania podziel ubrania na wykonane z tkanin bawełnianych oraz z włókien syntetycznych, aby nie zmianiać ciągle temperatury.
  • Po przestawieniu temperatury żelazko potrzebuje trochę czasu, aby osiągnąć żadaną temperaturę.
  • Obserwuj lampkę na żelazku, ponieważ wskazuje ona, kiedy osiągnięta została nastawiona temperatura.
  • Zanim rozpoczniesz prasowanie po przestawieniu temperatury na niższą odczekaj, aż lampka na żelazku zapali się i zgaśnie.
 12. Różne tkaniny - różne potrzeby.

  Różnorodność tkanin wymaga zróżnicowanego postępowania przed, podczas oraz po praniu. Na przykład bawełniany sweter wymaga innego traktowania w praniu niż jedwabna bluzka. Zanim wypierzesz upewnij się jakiego rodzaju detergentu należy użyć.

 13. Dbamy o kolory i sprawdzamy zalecenia na metkach

  Niektóre ubrania mogą zostać zniszczone przez tlenowe odplamiacze łagodne dla kolorów oraz wybielacz zawarty w proszkach do prania białych tkanin.

  Aby uniknąć spierania barwnika i jego przenoszenia na inne tkaniny podczas prania, sprawdź zalecenia na metkach ubrania. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoje ubranie jest nieodporne na  działanie tlenowych odplamiaczy (zwykle oznakowanie symbolem „nie wybielać“), wykonaj test przed zastosowaniem tlenowego wybielacza do prania:

  1. Zamocz wodą niewielką powierzchnię ubrania na brzegu lub wewnątrz szwu.
  2. Wyprasuj zamoczony fragment tkaniny przez białą tkanię lub papier śniadaniowy.
  3. Jeżeli kolor z ubrania wniknął w białą tkanię/papier, oznacza to, że kolory nie są trwałe i że ubranie powinno być prane osobno.

  Aby chronić kolory swoich ubrań, stosuj Persil Color Expert w formie proszku lub żelu.

 14. Poprawne sortowanie tekstyliów i ładowanie pralki
  • Nie mieszaj lekko zabrudzonych z bardzo brudnymi rzeczami, ponieważ te drugie wymagają większej ilości detergentu i wyższej temperatury, natomiast lekko zabrudzone ubrania mogą być prane w niższych temperaturach.
  • Pierz mocno zabrudzone rzeczy tak szybko, jak tylko możesz. Plamy są łatwiejsze do usunięcia, jeżeli pierze się bezpośrednio po ich powstaniu.
  • Stosuj się do wskazówkek dotyczących sortowania pranych rzeczy według kolorów, rodzajów tkanin oraz temperatury prania.
  • Pierz jasne oraz ciemne/kolorowe ubrania osobno. Pierz razem ubrania w tym samym kolorze oraz o tej samej zalecanej temperaturze prania.

  Nowo zakupione  tekstylia mogą powodować zafarbowania innych tkanin. Jeżeli nie jesteś pewien trwałości kolorów ubrania, pierz je osobno w temperaturze max. 40°C.

  Unikaj przeładowania oraz niedoładowania pralki! Dostosuj ilość prania do wybranego programu (więcej informacji znajdziesz w instrukcji pralki).

  Aby nie zniszczyć prania, wybierz w pralce możliwie najniższą temperaturę i najdelikatniejszy program.

 15. Dlaczego powinnam wybrać cykl 20°?

  Przestawienie się na NISKĄ temperaturę prania jest korzystne dla CZYSTEJ i ZRÓWNOWAŻONEJ przyszłości środowiska i DOBRE dla Twojej kieszeni. Poza tym pranie w NISKIEJ temperaturze jest równie skuteczne jak w wyższej i nie niszczy Twoich ubrań.

  Oszczędności w zużyciu energii: 56 PLN / rok* ~ 166 kWh / rok
  * 200 prań / rok w 20°C zamiast 40°C (bazując na cenach TAURON Polska Energia)

  Korzystniej dla Twoich ubrań!
  Niższa temperatura to świeże kolory i zachowujące swój kształ włókna przez dłuższy czas. Twoje ubrania pozostaną jak nowe!

  Oszczędność energii!
  Dzięki niższej temperaturze oszczędzasz pieniądze i działasz na korzyść środowiska.

  Szybsze działanie - szybszy rezultat prania!
  Nowy Persil Expert ujawnia swoją pełną moc piorącą już w 20°C! Krótszy cykl prania pozwala oszczędzić Twój czas.

Duo-Caps

 1. Co to są kapsułki Persil Duo-Caps?

  Kapsułki do prania Persil Duo-Caps to silnie działający środek do prania w innowacyjnej pod względem stosowania formie. Podwójne kapsułki z wodorozpuszczalnej folii zawierają substancje aktywne zapewniające perfekcyjnie czyste pranie. Większa komora zawiera wysoce skuteczny aktywator blasku, a mniejsza - enzym odplamiający. Żel w obydwu kapsułkach jest podwójnie skoncentrowany*, a kapsułki oddziela całkowicie rozpuszczalna w wodzie folia. Aktywator blasku i enzym odplamiający łączą się ze sobą po kontakcie kapsułki z wodą w bębnie pralki. Kapsułki Persil Duo-Caps zawierające odmierzoną porcję środka piorącego są niezwykle łatwe w użyciu, wystarczy umieścić je bezpośrednio w bębnie pralki, przykryć praniem i uruchomić program prania. Kapsułki Persil Duo-Caps są skuteczne nawet w przypadku prania w niskich termperaturach, zapewniając jakość, do której przyzwyczajeni są użytkownicy produktów Persil.

  * w porównaniu z klasycznymi środkami piorącymi w płynie marki Persil.

 2. Jak prawidłowo stosować kapsułki Persil Duo-Caps?

  Aby uzyskać optymalną skuteczność prania, należy umieścić kapsułkę bezpośrednio w pustym bębnie pralki, a następnie przykryć praniem. Folia kapsułki już po kilku minutach rozpuści się w wodzie i uwolni jej podwójną moc.

 3. Dlaczego kapsułek Persil Duo-Caps nie umieszcza się na praniu? Dlaczego ważne jest umieszczenie ich w środku bębna, przed załadowaniem prania?

  Umieszczenie kapsułki na dnie bębna przed załadowaniem do niego prania pozwala na kontakt kapsułki z wodą w momencie rozpoczęcia cyklu prania. Dzięki temu folia rozpuści się już po kilku minutach, i pozwoli działać aktywnym składnikom Persil Duo-Caps. Tak jak w przypadku kulek do kąpieli, folia ulega całkowitemu rozpuszczeniu podczas prania, wchodząc w kontakt z wodą.

 4. Czy mogę stosować kapsułki Persil Duo-Caps w połączeniu z innym środkiem stosowanym do prania (np. odplamiaczem)?

  Tak. Łączenie kapsułek z innymi środkami stosowanymi przed lub po praniu odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku pozostałych produktów marki Persil.

 5. Co dokładnie oznacza sformułowanie "wysoce skoncentrowana formuła"?

  W porównaniu z klasycznymi środkami piorącymi, formuła jest dwukrotnie bardziej skoncentrowana, co dotyczy zawartości aktywnych substancji piorących. Dzięki temu dawka na jedno pranie może być zredukowana o ponad 50% i wynosi 33 ml (dozowanie w przypadku środka do prania w płynie Persil wynosi odpowiednio 73 ml).

 6. Jakie korzyści płyną ze stosowania kapsułek Persil Duo-Caps w porównaniu z innymi produktami?

  Kapsułki Persil Duo-Caps są niezwykle proste w użyciu. Dzięki temu, iż zawierają odmierzoną ilość środka piorącego, stanowią idealne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o ułatwieniu prania i jednocześnie perfekcyjnych rezultatach.

 7. Co dokładnie zawiera każda kapsułka Persil Duo-Caps?

  Kapsułka Persil Expert Duo-Caps:
  większa komora zawiera zielony środek piorący w płynie, oparty na wysoce skutecznym aktywatorze blasku, który usuwa nawet najmniejsze osady, np. cząsteczki kamienia wodnego i brudu, jednocześnie zapewniając olśniewającą biel. W skład tej kapsułki wchodzą wysoce skoncentrowane środki powierzchniowo czynne, specjalne enzymy i wybielacz. Mniejsza kapsułka ze środkiem piorącym w kolorze granatowym zawiera enzym odplamiający. Wysoce skoncentrowane środki powierzchniowo czynne i enzymy usuwają nawet najbardziej uporczywe plamy.

  Kapsułka Persil Expert Duo-Caps Color:
  większa komora zawiera niebieski środek piorący w płynie z wysoce skutecznym aktywatorem blasku, który usuwa nawet najmniejsze osady, takie jak cząsteczki kamienia czy brudu, jednocześnie zachowując olśniewającą intensywność kolorów. Formuła komory zawiera wysoce skoncentrowane środki powierzchniowo czynne, specjalne enzymy oraz środek zapobiegający farbowaniu tkanin. Mniejsza, granatowa komora zawiera enzym odplamiający. Wysoce skoncentrowane środki powierzchniowo czynne i enzymy usuwają nawet najbardziej uporczywe plamy.

  Kapsułka Persil Color Expert Duo-Caps Freshness by Silan:
  większa komora w kolorze niebieskim zawiera płynny detergent o wysoce wydajnej formule nadającej kolorom blask. Płynny detergent usuwając nawet najdrobniejsze osady i zabrudzenia sprawia, że kolory znów staną się wyraziste. Jego podstawowe składniki to silnie skoncentrowane środki powierzchniowo czynne, specjalne enzymy i tzw. inhibitor transferu barwników. Mniejsza granatowa komora zawiera środek zapewniający Ekstra Świeżość Silana oraz składniki odplamiające: silnie skoncentrowane środki powierzchniowo czynne i mieszanina enzymów usuwają nawet najbardziej uporczywe plamy.

 8. Jakie są zalety dwukomorowej kapsułki?

  Żel do prania zawarty w obydwu komorach jest dwukrotnie bardziej skoncentrowany*, a jego odrębne formuły są rozdzielone za pomocą całkowicie rozpuszczalnej w wodzie folii. W związku z tym aktywator blasku i enzym odplamiający łączą się ze sobą dopiero po kontakcie kapsułki Persil Duo-Caps z wodą w bębnie pralki. Składniki aktywne są chronione i stabilne aż do momentu rozpuszczenia się folii i dlatego działają bardzo skutecznie.
  * w porównaniu z klasycznymi środkami piorącymi w płynie marki Persil.

 9. Co się stanie, jeśli umieszczę kapsułki Persil Duo-Caps w szufladce na proszek?

  Nawet jeśli kapsułka zostanie umieszczona w szufladce, folia i tak ulegnie rozpuszczeniu po kontakcie z wodą, która do niej wpływa, i w ten sposób wysoce skoncentrowany środek piorący dotrze do prania w bębnie. Może się jednak tak zdarzyć, iż folia nie rozpuści się całkowicie i w szufladce pozostanie część zawartości kapsułki.

 10. Czy w przypadku mocno zabrudzonego prania należy zastosować dwie kapsułki?

  Jeśli pranie jest mocno zabrudzone i/lub pranie przekracza wagę 4,5 kg, zaleca się umieścić w bębnie pralki dwie kapsułki Duo-Caps. Informacje na temat dozowania kapsułek znajdują się na odwrocie opakowania produktu.

 11. Czy kapsułki Persil Duo-Caps można także stosować do prania ręcznego?

  Nie. Kapsułki Persil Duo-Caps służą wyłącznie do stosowania w pralkach automatycznych. Jedna kapsułka zawiera ilość środka piorącego przeznaczonego na jeden cykl prania (pranie o wadze nie przekraczającej 4,5 kg).

 12. Czy kapsułek Persil Duo-Caps można używać przy wszystkich programach, również w przypadku skróconego lub przyspieszonego cyklu prania?

  Kapsułki Persil Duo-Caps można stosować przy cyklach prania o długości min. 30 minut.

 13. Czy folia ulega całkowitemu rozpuszczeniu nawet w niskich temperaturach prania (np. 20°C, która obejmuje podany na opakowaniu zakres temperatur prania)?

  Folia rozpuszcza się całkowicie po kilku minutach nawet w temperaturze już 20°C.

 14. Czy formuła Persil Duo-Caps działa tak silnie jak klasyczne formuły żelu do prania Persil?

  Formuły Persil Duo-Caps i Persil Gel są porównywalne pod względem skuteczności. Nowa technologia dwukomorowa Persil Duo-Caps pozwala na dalszą optymalizację działania formuły: dwie różne formuły odmierzonego środka piorącego w płynie znajdują się w każdej z komór kapsułki, rozdzielone całkowicie rozpuszczalną w wodzie folią. Aktywator blasku i enzym odplamiający łączą się ze sobą dopiero po kontakcie kapsułki Persil Duo-Caps z wodą w bębnie pralki. Składniki aktywne są chronione i stabilne do momentu rozpuszczenia się folii i dlatego działają bardzo skuteczne.

 15. Czy mogę mieć pewność, iż Persil Duo-Caps nie ulegnie przypadkowemu rozpuszczeniu po dotknięciu ich mokrymi rękoma? Jeśli tak, czy muszę udać się do lekarza?

  Przy stosowaniu Persil Duo-Caps i umieszczaniu ich w bębnie należy zawsze mieć suche ręce. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wycieku produktu. W razie kontaktu produktu ze skórą, zgodnie z informacjami na temat bezpieczeństwa produktu na opakowaniu, należy natychmiast zmyć produkt ze skóry za pomocą dużej ilości wody. Zwykle nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem.

 16. Czy produkt jest w 100% biodegradowalny?

  Formuła produktu Persil Duo-Caps spełnia wymogi przepisów Unii Europejskiej dotyczących biodegradowalności detergentów.