Persil

Usuwanie plam z rdzy

Jeśli masz ogród, z pewnością trzymasz w nim wiele przedmiotów z żelaza i stali. Od mebli i narzędzi ogrodowych po grill. Jeśli nie są one pomalowane lub pokryte specjalną farbą do gruntowania lub są porysowane czy zniszczone, może występować na nich rdza.

Rdza składa się z tlenku żelaza i pojawia się, gdy dochodzi do kontaktu żelaza lub stali z wodą i powietrzem. Wody nie musi być dużo – wystarczą śladowe ilości, np. wilgotność w powietrzu! Aby unikać plam z rdzy na ubraniach, wystarczy nie zbliżać się do zardzewiałych powierzchni. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Jak więc działać, gdy na ubraniu pojawi się rdzawa plama?

Przegląd plam z rdzy

Plamy z rdzy są trudne do usunięcia. Rdzawy brud często łatwo rozetrzeć, co tylko pogorszy sytuację. W niektórych przypadkach całkowite usunięcie plamy nie będzie możliwe. Gdy tak się stanie, zwróć się do profesjonalnej pralni chemicznej, aby uratować ubranie. Na szczęście w przypadku większości plam z rdzy można skorzystać z poniższych wskazówek.

Usuwanie plam z rdzy: krok po kroku

  1. Działaj szybko – im wcześniej zajmiesz się problemem, tym większe szanse, że usuniesz rdzawe plamy z ubrań
  2. Wybierz środek do usuwania plam z rdzy i detergent odpowiedni do rodzaju ubrania
  3. Usuń natrzyj plamę odplamiaczem plamę
  4. Wypierz i wypłucz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze zgodnie z metką na ubraniu
  5. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

Wybieraj detergent i środek do usuwania plam zależnie od koloru ubrania. W przypadku białych tkanin wybierz Persil Power Gel. W przypadku kolorowych użyj Persil Color Gel.

Wstępne usuwanie plamy

Do usunięcia większych plam z rdzy możesz potrzebować specjalnego środka. Detergenty do wstępnego usuwania plam dostaniesz w drogerii, jednak przed ich zastosowaniem przeczytaj instrukcję ich użycia oraz zapoznaj się z metką na ubraniu – znajdziesz na niej wskazówki dotyczące pielęgnacji tkaniny.

Pranie tkaniny

Sprawdź metkę i wypierz tkaninę w najwyższej możliwej temperaturze. Kolorowe tkaniny pierz z dodatkiem detergentu Persil Color Gel, a do białych materiałów użyj Persil Power Gel.

Sprawdzenie, czy plama zniknęła

Jeśli plama nie zniknęła całkowicie po pierwszym praniu, powtórz jej wstępne usuwanie i pranie. Nie wkładaj ubrania do suszarki, zanim plama nie zniknie, ponieważ mogłoby to spowodować utrwalenie się zabrudzeń!

Usuwanie plam z rdzy z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Niektórych tkanin nie można prać w pralce, ponieważ są one zbyt delikatne lub po prostu nie zmieszczą się w bębnie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne w płynie Perwoll.

Usuwanie plam z rdzy z białych ubrań

Zastanawiasz się, jak usunąć rdzawe plamy z białych ubrań? Pozbycie się ich z białej koszuli lub spodni może być trudne, ale jest możliwe! Wykonaj powyższe czynności, by pozbyć się plam. Być może będziesz musiał kilkukrotne nacierać plamę detergentem i płukać odzież, w przypadku bardziej opornych plam. Gdy ślad z rdzy wyblaknie, wypierz ubranie w najwyższej bezpiecznej dla tkaniny temperaturze zgodnie z informacją na metce.

Otarłeś się o zardzewiałą ławkę lub pracowałeś zardzewiałym szpadlem? Jeśli ubrudziłeś się rdzą, działaj szybko! Skorzystaj z naszych wskazówek, a rdzawe plamy będą bez szans!