Persil

Usuwanie plam z musztardy, keczupu i sosów

Każdy z nas używa w kuchni musztardy, keczupu czy sosu barbecue. Poprawiają one smak potraw, ale często mogą stanowić zagrożenie dla naszych ubrań. Jeśli zdarzyło ci się wylać sos lub przyprawę na ubranie, usuniesz plamy bardzo łatwo! Dowiedz się, jak to zrobić!

Rodzaje plam z musztardy, keczupu i sosów

Jaki sos poplamił Ci ubranie? W zależności od „sprawcy” plam, usunięcie zabrudzeń może być łatwiejsze lub trudniejsze. Najpopularniejsze sosy, które plamią nam ubrania to:

 • musztarda
 • keczup
 • sos pomidorowy
 • sos do spaghetti
 • sos chili
 • sos do pieczeni
 • majonez
 • sos do makaronu
 • sos sojowy
 • sos barbecue
 • marinara

Usuwanie plam z sosu: krok po kroku

 1. Zdrap z odzieży możliwie jak najwięcej sosu
 2. Odwróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę chłodną wodą od wewnątrz
 3. Wybierz detergent Persil odpowiedni do koloru i rodzaju materiału
 4. W razie potrzeby natrzyj plamę detergentem
 5. Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze
 6. Sprawdź, czy plama zniknęła

Pozbądź się nadmiaru sosu

Gdy poplamiłeś się sosem, pierwszym krokiem będzie zeskrobanie jego pozostałości. Następnie odwróć ubranie na lewą stronę i chłodną wodą przepłucz zabrudzenie od wewnątrz – ułatwi to wywabienie plamy, którą „wypchniesz” przez te same włókna, przez które dostała się na tkaninę.

Wybór detergentu

Wybierz detergent, który sprawdzi się najlepiej w przypadku danego rodzaju i koloru materiału.

 • W przypadku białych tkanin użyj detergentu Persil Universal lub Persil Power Gel
 • Użyj Persil Color lub Persil Color Gel do materiałów kolorowych
 • W przypadku tkanin delikatnych oraz ubrań, które można prać tylko ręcznie, użyj detergentu Perwoll

Wstępne usuwanie plamy

Zanim rozpoczniesz, sprawdź trwałość kolorów tkaniny. W celu wstępnego usunięcia plamy nałóż detergent Persil Power Gel lub Persil Color Gel bezpośrednio na zabrudzenie z keczupu, musztardy lub sosu i poczekaj kilka minut, aby odplamiacz wsiąkł w jego głąb.

Pranie i płukanie

Po kilku minutach namaczania w płynnym detergencie umieść ubranie w pralce, dozując produkt w ilości „dla mocno zabrudzonych ubrań”.

Sprawdzenie, czy plama zniknęła

Po wypraniu sprawdź, czy plama zniknęła – dopiero wtedy umieść ubranie w suszarce. Jeśli plama wciąż jest widoczna, wypierz ubranie powtórnie, stosując najwyższą możliwą temperaturę zgodnie z metką producenta.

Usuwanie plam z musztardy, keczupu i sosów z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Jeśli chcesz usunąć plamę z keczupu z koszuli lub plamę z musztardy ze spodni, zwykle wystarczy wykonać czynności opisane powyżej. Jeśli jednak ubranie uszyte jest z delikatnej tkaniny, jak jedwab, atłas lub wełna, użyj płynu Perwoll do usunięcia plamy i wyprania odzieży. Zabrudzenie może zniknąć całkowicie dopiero po kilku dodatkowych praniach, ale detergent będzie działać delikatniej na tkaninę. Inne materiały, takie jak bawełna i poliester, zwykle dobrze znoszą pranie w pralce.

Usuwanie zaschniętych plam z musztardy, keczupu i sosów

Chcesz usunąć plamę z sosu, która wyschła na ubraniu? Zdrap stary keczup, sos barbecue lub musztardę, a następnie nałóż niewielką ilość detergentu Persil Color Gel lub Persil Power Gel bezpośrednio na plamę.  Delikatnie wetrzyj środek i odczekaj kilka minut, po czym namaczaj ubranie w ciepłej wodzie z detergentem Persil przez trzydzieści minut. Kolejnym krokiem będzie normalne wypranie zaplamionej odzieży.

Usuwanie plam z musztardy, keczupu i sosów z kolorowych ubrań

Plamy z przypraw i sosów są często trudne do usunięcia, szczególnie z niektórych kolorowych ubrań. Biała odzież nie wygląda dobrze, „ozdobiona” sosami pomidorowymi, natomiast na ciemniejszych kolorach mogą być widoczne plamy z majonezu. Musztarda zawiera kurkumę, która działa jak barwnik i może być trudna do usunięcia z białych koszul. Najlepszym sposobem na pozbycie się plam z wszelkich sosów jest jak najszybsze nałożenie na zabrudzenia detergentu i wypranie ubrań.

Poplamiłeś koszulę ulubionym sosem? Nie pozwól, by plama zniszczyła twoje ubranie – skorzystaj z powyższych wskazówek, aby usunąć zabrudzenia na dobre!