Persil

Usuwanie plam z kału, moczu i wymiocin

Wiele z nas miało lub będzie mieć do czynienia z plamami z kału, moczu i wymiocin. Dla rodzica małego dziecka czy opiekuna zwierzaka to temat powszedni. Nie będziemy jednak wchodzić głębiej w tę tematykę… podpowiemy ci za to, jak usunąć ten kłopotliwy zestaw zabrudzeń i zapachów. Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki.

Rodzaje plam z kału, moczu i wymiocin

Plamy z moczu zasadniczo różnią się od tych z kału i wymiocin. Mocz w większości składa się z wody, a jego konsystencja tylko w niewielkim procencie zależy od żywności i napojów spożywanych przez daną osobę. Kał i wymiociny z kolei zwykle zawierają cząstki stałe i półstałe. Plamy mogą mieć różne pochodzenie, np. biegunka, kupka niemowlęca i ulewanie.

Usuwanie plam z kału, moczu i wymiocin: krok po kroku

  1. Wybierz detergent Persil odpowiedni do koloru i rodzaju materiału
  2. Usuń nadmiar zabrudzeń stałych i płynów z plamy
  3. Przepłucz zabrudzenie chłodną wodą od wewnętrznej strony
  4. Natrzyj plamę detergentem
  5. Wypierz materiał w najwyższej temperaturze bezpiecznej dla tkaniny
  6. Sprawdź, czy plama zniknęła
  7. W przypadku widocznych pozostałości namocz materiał w mieszaninie detergentu i wody, a następnie wypierz ponownie

Wybór detergentu

Kluczowe jest użycie właściwego detergentu. W przypadku białych tkanin użyj Persil Universal lub Persil Power Gel. W przypadku kolorowych – Persil Color lub Persil Color Gel.

Wstępne usuwanie plamy

Usuń z obszaru plamy jak najwięcej zabrudzeń stałych, używając plastikowej łyżki, a następnie odsącz zabrudzenie przy pomocy czystej białej szmatki. Odwróć ubranie na lewą stronę i spłucz chłodną wodą od wewnętrznej strony plamy.

W celu wstępnego usunięcia plam z wymiocin, kału i moczu nałóż na zabrudzony obszar detergent Persil Power Gel lub Persil Color Gel, a następnie odczekaj 30 minut.

Pranie i płukanie

Najbardziej odpowiednim detergentem do pozbywania się plam z kału, moczu i wymiocin jest Persil Universal z odplamiaczem tlenowym. Pranie z użyciem Persil Universal w temperaturze około 40 stopni Celsjusza zabija baterie znajdujące się w tego typu zabrudzeniach. Zanim jednak zaczniesz działać, sprawdź na metce wskazówki dotyczące pielęgnacji tkaniny.

Sprawdzenie, czy plama zniknęła

Nie wkładaj ubrania do suszarki zaraz po skończeniu prania. Sprawdź najpierw, czy plama zniknęła. Jeśli tak się nie stało, jeszcze raz nałóż detergent na zabrudzenie i namocz ubranie w mieszaninie wybranego detergentu Persil i wody, a następnie wypierz je ponownie.

Usuwanie plam z kału, moczu i wymiocin z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Zdarza się, że plamy z kału, moczu i wymiocin powstają na ubraniach, które nie nadają się do prania w pralce. Czasami tkaniny takie jak jedwab i wełna są zbyt delikatne, aby można było normalnie je uprać. Jeśli tak jest, użyj płynu Perwoll i wypierz je ręcznie.

Usuwanie plam z kału, moczu i wymiocin z białych ubrań

Mimo że plamy najbardziej widać na białych ubraniach, możesz je usunąć, wykonując powyższe czynności, tak jak w przypadku kolorowych materiałów. Musisz tylko działać szybko. Nie używaj naturalnych środków do usuwania plam lub domowych sposobów, takich jak substancja bieląca lub ocet. Pierwszy może zmienić kolor ubrania, a drugi wraz z upływem czasu może uszkodzić wrażliwe części pralki.

Zaschnięte plamy z kału, moczu i wymiocin

Co zrobić, gdy plama jest stara lub zaschnięta? Najprostszym sposobem jest namaczanie ubrania w mieszaninie detergentu Persil i wody. Przed wypraniem mocz odzież przez około 45 minut, choć niektóre plamy mogą wymagać namaczania przez noc. Następnie nałóż ponownie odplamiacz na zabrudzenie, po czym wypierz zaplamioną odzież.

Plamy z kału, moczu i wymiocin czasem mogą się zdarzyć. Nie pozwól, by ich ślady i zapachy zniszczyły twoje ubrania. Skorzystaj z powyższych instrukcji, aby pozbyć się plam na zawsze!