Persil

Usuwanie plam z jedwabiu

Jedwab jest elegancką, ale delikatną tkaniną. Częste pranie – tradycyjne, jak i chemiczne – może mu szkodzić. Kiedy musisz usunąć plamę z jedwabnego krawata, sukni lub koszuli, często najlepszą metodą jest pranie ręczne. Pamiętaj jednak, by zawsze najpierw sprawdzić informacje znajdujące się na metce ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji tkaniny.

Jeśli jedwab jest przeznaczony wyłącznie do prania chemicznego, usunięcie plamy przy pomocy detergentu jest możliwe, ale niewskazane, ponieważ nawet czysta woda może wpłynąć na kolor i wygląd delikatnych tkanin. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest pranie chemiczne.

Rodzaje plam na jedwabiu

Jak każdy inny materiał, jedwab może zostać poplamiony jedzeniem, wodą, winem, smarem i olejem oraz krwią czy tuszem. Na jedwabnych koszulach często pojawiają się ślady po dezodorantach, plamy z potu, np. pod pachami, a także ślady po makijażu. Niektóre plamy, np. po winie, smarze lub oleju, wymagają natychmiastowej reakcji!

Usuwanie plam na jedwabiu: krok po kroku

  1. Sprawdź na metce ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji tkaniny, czy można prać ją ręcznie czy trzeba oddać ją do pralni
  2. Wybierz specjalny detergent przeznaczony dla wełny i jedwabiu, taki jak Perwoll Wool & Silk (CEE)
  3. Sprawdź trwałość kolorów na ukrytym szwie
  4. Wetrzyj w plamę wybrany detergent
  5. Wypierz ubranie w rękach
  6. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybór detergentu

W przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab, najlepszą opcją jest detergent Perwoll Wool & Silk (CEE), przydatny zarówno do wstępnego usuwania plamy, jak i ręcznego prania.

Wstępne usuwanie plamy

Wstępne usuwanie plamy na jedwabiu zależy od rodzaju plamy. W przypadku większości zabrudzeń spowodowanych przez płyny, takie jak wino, sok, krew, kawa, herbata, tusz lub woda, postępuj podobnie – odsącz z plamy jak najwięcej płynu, używając czystej białej szmatki. Odwróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę od wewnętrznej strony chłodną wodą.

Następnie nałóż niewielką ilość detergentu Perwoll Wool & Silk (CEE) bezpośrednio na zabrudzenie i odczekaj chwilę. Nie dopuść jednak do jego wyschnięcia! Powyższą metodę stosuj także w przypadku śladów po makijażu, dezodorancie oraz przy plamach z potu, np. pod pachami.

Pranie i płukanie

Wypierz ubranie w ciepłej wodzie, używając detergentu Perwoll Wool & Silk (CEE).

Sprawdzenie, czy plama zniknęła

Po wstępnym usunięciu plamy i ręcznym wypraniu jedwabiu sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli jest nadal widoczna, powtórz wstępne usuwanie plamy – namaczaj jedwabną tkaninę przez pół godziny w wodzie z detergentem Perwoll Wool & Silk (CEE), a następnie wypierz ją ponownie tak jak zwykle. Jeśli plama nie zniknie po kilku próbach, nie susz tkaniny. Zamiast tego oddaj ubranie do prania chemicznego.

Plamy na jedwabnych ubraniach oraz obrusach i pościeli

Opisane powyżej kroki dobrze sprawdzają się podczas usuwania większości plam z jedwabnych krawatów, koszul, bluzek, sukienek, a nawet elementów wyposażenia domu, takich jak nadające się do prania obrusy i pościel. Unikaj używania naturalnych lub domowych środków do usuwania plam – jedwab jest delikatną tkaniną i łatwo może zostać trwale uszkodzony, nawet przez naturalne składniki. Użyj detergentu przeznaczonego dla wrażliwych tkanin.

Zaplamiłeś swój elegancki jedwabny krawat? Nie przejmuj się! Jedwab wymaga specjalnej pielęgnacji, ale pozbędziesz się plamy, stosując nasze wskazówki.