Persil

Usuwanie plam z czekolady

Czy ktoś z nas nie lubi czekolady? No dobrze, może parę osób na świecie nie przepada za tym smakołykiem. Jednak wszyscy ci, którzy uwielbiają się nią zajadać, muszą liczyć się z plamami na ubraniach. Jeśli i ty masz problem w postaci plamy z czekolady, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogą ci się jej pozbyć.

Rodzaje plam z czekolady

Czekoladowych przysmaków jest bez liku: lody, ciasto, sos czy mleko czekoladowe — długo można by wymieniać. Choć nikt nie chce się poplamić, warto wiedzieć, co robić, jeśli jednak się to stanie. Na szczęście usuwanie zabrudzeń z czekolady jest prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Usuwanie plam z czekolady: krok po kroku

  1. Usuń jak najwięcej czekolady z plamy
  2. Odwróć ubranie na lewą stronę i opłucz plamę wodą od wewnętrznej strony
  3. Wybierz detergent Persil odpowiedni do rodzaju i koloru materiału
  4. Natrzyj plamę, nakładając na nią Persil Power Gel lub Persil Color Gel
  5. Wypierz ubranie w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją na metce
  6. Sprawdź, czy plama zniknęła

Działaj szybko

By skutecznie usunąć plamę, najpierw usuń możliwie jak najwięcej czekolady z miejsca zabrudzenia. Następnie odwróć ubranie na lewą stronę, aby widzieć tył plamy. Spłucz ją zimną, bieżącą wodą lub wodą gazowaną.

Wybór detergentu

Wybierz detergent i środek do usuwania plam, pasujący do rodzaju i koloru tkaniny.

  • w przypadku białych tkanin użyj detergentu Persil Universal lub Persil Power Gel,
  • w przypadku kolorowych – Persil Color lub Persil Color Gel,
  • do delikatnych tkanin oraz ubrań, które można prać tylko ręcznie, zastosuj detergent Perwoll.

Persil Universal jest najskuteczniejszy w walce z uporczywymi, zaschniętymi plamami z czekolady, jednak zwróć uwagę na instrukcje na metce ubrania – musisz wiedzieć, czy dozwolone jest bielenie tlenem.

Wstępne usuwanie plamy

Sprawdź wskazówki dotyczące prania tkaniny, a następnie nałóż na plamę niewielką ilość detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel. Wcieraj go, aż przesiąknie przez tkaninę. Namaczaj ubranie przez co najmniej 15 minut, od czasu do czasu pocierając plamę.

Pranie i płukanie

Sprawdź metkę ubrania, aby ustalić najwyższą temperaturę, w jakiej można je prać. Wypierz odzież, używając wybranego detergentu Persil, dozując jego ilość dla „mocno zabrudzonych ubrań”.

Sprawdzenie, czy plama zniknęła

Zawsze sprawdzaj po praniu, czy plama zniknęła całkowicie. Jeśli nie, powtórz powyższe kroki i w razie potrzeby zwiększ dozowaną ilość detergentu Persil oraz wydłuż czas namaczania.

Usuwanie plam z czekolady z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Większość powyższych kroków sprawdzi się przy usuwaniu plam z czekolady na koszulach, spodniach i skarpetkach. Jeśli twoja odzież nie nadaje się do prania w pralce – np. uszyta jest z wiskozy, wełny, jedwabiu lub włókien octanowych – użyj płynu Perwoll i wypierz ją ręcznie.

Usuwanie plam z czekolady z białej odzieży

Plama z czekolady na białej koszuli lub białych spodniach? Działaj ostrożnie, w przeciwnym wypadku zabrudzenie może szybko się utrwalić! Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się tego typu problemu jest utwardzenie plamy z czekolady. Umieść ubranie w plastikowym worku i włóż je do zamrażarki. Gdy plama będzie już zamrożona, użyj łyżki lub tępego noża, aby zdrapać resztki czekolady.

Następnie postępuj zgodnie z podanymi wcześniej instrukcjami – przepłucz plamę wodą, natrzyj zabrudzenie detergentem i wypierz ubranie.

Usuwanie starych i zaschniętych plam z czekolady

Co zrobić, gdy plama jest stara lub zaschnięta? Jej usunięcie jest prostsze, niż myślisz! Sekret tkwi we wstępnym namoczeniu ubrania w letniej wodzie. Zostaw odzież na noc w wodzie z dodatkiem wybranego detergentu, a następnego dnia ją wypierz.

Plamy z czekolady zdarzają się każdemu. Nie pozwól, aby moment nieuwagi zrujnował twoje ulubione ubranie! Skorzystaj z tych prostych kroków, aby pozbyć się plam z czekolady na dobre.