Persil

Usuwanie plam z brudu i błota

Dla niektórych deszczowe dni są dobrą okazją, żeby dłużej pospać, ale im dłużej śpisz, tym większe błotniste kałuże tworzą się na zewnątrz. Dodaj do tego dzieci, które uwielbiają zabawy w wodzie i… plamy gotowe. Masz do czynienia z mokrymi, ubłoconymi skarpetkami, koszulkami i spodniami? Nie martw się! Możesz dość łatwo pozbyć się takich plam.

Rodzaje plam z brudu i błota

Brud i błoto różnią się od siebie. Brud to ziemia – jest suchy i często można go wytrzeć, zanim stanie się „prawdziwą” plamą. Natomiast błoto jest mieszaniną brudu z wodą i łatwiej tworzy plamy na ubraniach.

Kolejnym rodzajem zabrudzeń jest czerwony brud, czyli glina. Ma ona czerwonawe zabarwienie, może być mokra lub sucha.

Usuwanie plam z błota i brudu: krok po kroku

  1. Wybierz detergent Persil odpowiedni do rodzaju i koloru materiału
  2. Użyj miękkiej szczoteczki, aby usunąć luźny brud z wyschniętych plam
  3. W razie potrzeby natrzyj zabrudzenie płynnym detergentem
  4. Wypierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze
  5. Sprawdź, czy plama zniknęła
  6. W razie potrzeby powtórz powyższe czynności

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Jako środek piorący wybierz Persil Universal / Persil Duo Caps lub Persil Power Gel w przypadku białych tkanin, a Persil Color / Persil Duo Caps lub Persil Color Gel w przypadku tkanin kolorowych. Plamy z brudu i błota zawierają głównie stałe pigmenty – w ich usunięciu może pomóc zebranie brudu szczoteczką i wstępne natarcie plamy płynnym detergentem. Delikatne materiały wymagają szczególnie ostrożnego obchodzenia się z nimi, użyj więc Perwoll Wool & Silk (CEE) lub Perwoll Sport Activecare 3D.

Wstępne usuwanie plamy

Tu należy działać nieco inaczej niż w przypadku innych plam – poczekaj do całkowitego wyschnięcia błota, usuń nadmiar brudu miękką szczoteczką, a następnie nałóż niewielką ilość detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel bezpośrednio na plamę. Delikatnie wetrzyj środek i odczekaj kilka minut. Następnie wypierz ubrania jak zwykle. Jeśli plama jest szczególnie trudna do usunięcia lub stara, namaczaj materiał w mieszaninie wybranego detergentu i wody przez co najmniej dwie godziny.

Pranie i płukanie

Wypierz ubrania w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z zaleceniami na metce. Użyj ilości detergentu dla tkanin „mocno zabrudzonych”, zgodnie z informacjami na opakowaniu.

Sprawdzenie czy plama zniknęła

Przed włożeniem ubrania do suszarki sprawdź, czy plama całkowicie zniknęła. Jeśli nie, powtórz wstępne usuwanie plamy, namaczanie i pranie.

Usuwanie plam z brudu i błota z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Delikatne tkaniny, takie jak wełna, jedwab lub materiały przeznaczone wyłącznie do prania chemicznego, wymagają dodatkowej staranności. Aby usunąć plamy z gliny lub brudu z delikatnych tkanin, których nie można prać w pralce, użyj detergentu Perwoll Sport Activecare 3D lub Perwoll Wool & Silk (CEE) i wypierz je ręcznie. W celu usunięcia opornych plam z brudu i błota zalecane jest także namaczanie tkanin przez około dwie godziny. Jeśli ubranie można prać wyłącznie chemicznie, oddaj je do pralni, aby zapobiec uszkodzeniu odzieży.

Tkaniny będące mieszanką bawełny i poliestru są trwałe i możesz prać je w niemal każdej temperaturze. Nie musisz martwić się, że po wyjęciu z pralki będą uszkodzone lub skurczone.

Usuwanie brudu i błota z białych ubrań

W większości przypadków kroki opisane powyżej pozwolą ci łatwo usunąć brud, błoto lub glinę z białych ubrań. Pamiętaj – unikaj używania naturalnych lub domowych środków, ponieważ mogą one uszkodzić niektóre rodzaje tkanin.

Czy pod koniec deszczowego dnia twoje ubrania nadają się już tylko do prania? Łatwo pozbędziesz się plam z błota, brudu i gliny dzięki naszym poradom!